Porady OnGeo

Jaki jest koszt projektu domu? Z katalogu czy indywidualny?

Paulina Multan
2021-06-25
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-23
Głosów: 24, średnia ocen: 5
koszt projektu domu

Rozpoczynając inwestycję budowlaną, jaką jest budowa domu, stoimy przed wieloma wyborami. Dom parterowy czy piętrowy? Z garażem w domu czy oddzielnym? Dach spadzisty czy płaski? Na te pytania trudno będzie odpowiedzieć dopóki nie będziemy mieć projektu domu. No właśnie. Projekt domu z katalogu czy na zamówienie? Oto jest pytanie! A my postaramy się odpowiedzieć na nie. W tym artykule dowiesz się jaki jest koszt projektu domu.

 • Jeśli zależy Ci na czasie i pieniądzach – najkorzystniej będzie kupić gotowy projekt domu z katalogu.
 • Kupując projekt gotowy, należy przewidzieć potrzebny budżet na poziomie około 5 tysięcy złotych. Tyle powinno wystarczyć na zakup projektu, jego adaptację i koszty poboczne, takie jak mapy geodezyjne czy badania geotechniczne.
 • Gotowy projekt domu wymaga zgody właściciela na wniesienie poprawek, które są zazwyczaj dokonywane w procesie adaptacji projektu do konkretnej nieruchomości.
 • Projekt sporządzany na indywidualne zamówienie cechuje się z pewnością wyższą ceną. Jednak czasem, w szczególnych przypadkach, jak na przykład nietypowa działka, warto rozważyć tę opcję. Otrzymamy wówczas projekt domu skrojony na nasza miarę.

Gotowy projekt domu z katalogu. Ile wynosi koszt projektu domu?

To najtańszy i najszybszy sposób uzyskania projektu domu. Dodatkowo, wybór gotowych projektów jest ogromny i zapewne każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Koszt projektu domu z gotowego katalogu wynosi około 2-4 tys. zł.  Większe domy lub o bardziej skomplikowanej formie są zazwyczaj droższe od domów o mniejszej powierzchni. Cena obejmuje także dokumentację architektoniczną.

Kosztami towarzyszącymi zakupowi takiego projektu będzie na pewno zakup map geodezyjnych (około 1 tys. zł) oraz zaleca się także badania geotechniczne gruntu (koszt ok. 2 tys. zł).

Sam projekt należy dostosować do warunków technicznych działki, wytycznych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy– czyli zaadaptować. Czynność ta musi być wykonana przez osobę do tego uprawnioną – architekta. Koszt adaptacji projektu to dodatkowe 2 tys. zł.

Istotnym jest, że autor projektu powinien udzielić zgodę na wprowadzenie do niego zmian. Zdarza się, że taka zgoda jest już dołączona do dokumentacji architektonicznej. Uzyskanie zgody na adaptację projektu nie powinno stanowić żadnego problemu. Mowa tu o zmianach koniecznych do wykonania, na przykład ze względu na warunki zabudowy, jakie obowiązują dla naszej działki. Zakres pozostałych zmian najczęściej można znaleźć w dokumentacji technicznej. Warto zwrócić uwagę jak szeroki zakres zmian dopuszcza się w naszym projekcie. Niektóre ze zmian nie wymagają wiedzy autora – na  przykład układ ścianek działowych.

Autorem projektu domu, będzie już nie osoba która wykonała pierwotny projekt, ale ta, która zaadaptowała go do warunków działki. To jej podpis powinien widnieć na projekcie zagospodarowania, który składany jest w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Od tego momentu osoba ta będzie odpowiedzialna za projekt budowlany.

Indywidualny projekt domu na zamówienie

Jeżeli mamy specyficzne warunki naszej działki, na których gotowy projekt domu się nie sprawdzi, należałby rozważyć indywidualną usługę projektowania domu  w architekta. Projekt będzie wtedy skrojony na miarę naszych potrzeb, niepowtarzalny i wyjątkowy. Wykonanie takiego projektu wiązać się będzie z wieloma godzinami spędzonymi na ustaleniach z architektem. Powinien od zrobić dosyć szczegółowy wywiad, aby poznać nasze potrzeby, styl życia, czy nawyki, by stworzyć projekt satysfakcjonujący zarówno pod kątem wizualnym, ale przede wszystkim funkcjonalnym.

Cena projektu od architekta zależeć będzie od wielu czynników:

 • wielkości projektowanego domu – jak w projektach z katalogów, cena zazwyczaj drożeje wraz ze zwiększaniem się powierzchni domu;
 • lokalizacji i renomy biura projektowego – ceny w różnych częściach Polski mogą być mocno zróżnicowane;
 • zastosowanych rozwiązań architektonicznych - niestandardowe projekty są droższe.

Ze względu na wiele zmiennych trudno podać dokładną kwotę projektu domu od architekta. Koszt projektu domu, stworzony na indywidualne zamówienie może wynieść 50 – 250 zł za 1 m2 powierzchni domu. Na pewno będzie ona wyższa od domu z katalogu. Ceny średnio wynoszą około 7-9 tys. zł dla domów do 180 m2. W przypadku domów większych cena powinna przekroczyć już 10 000,00 zł.

Geoportal OnGeo.pl - przed budową zdiagnozuj działkę

Jeżeli dopiero przymierzasz się do zakupu działki pod budowę domu, lub posiadasz takową, ale proces budowlany jest przed Tobą, warto ją prześwietlić –  Geoportal OnGeo.pl Ci w tym pomoże. Zamów Raport o Terenie, by dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat nieruchomości.

Raport o Terenie OnGeo.pl
 Raport o Terenie OnGeo.pl

Co znajdziesz w Raporcie o Terenie?

 • Cechy terenu nieruchomości;
 • Położenie nieruchomości;
 • Aktualne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP);
 • Energia słoneczna;
 • Pozwolenia na budowę;
 • Potencjalne zagrożenia i uciążliwości: hałas, tereny zalewoweosuwiska zanieczyszczenie powietrza, linie energetyczne;
 • Fizjografię terenu, ograniczenia formalnoprawne, informacje o demografii;
 • Mapa cen mieszkań

Co zyskujesz z OnGeo.pl?

 • Otrzymasz rzetelną charakterystykę nieruchomości
 • Trafnie ocenisz ryzyko inwestycyjne
 • błyskawicznie porównasz konkurencyjne oferty — raport generujemy w zaledwie 5 minut
 • zyskasz więcej informacji, niż podczas oględzin w terenie, m.in. plany inwestycyjne sąsiedztwa
 • zdobędziesz dane nieruchomości o ewentualnych zagrożeniach, np. zanieczyszczeniu powietrza
Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl