Od 2022 roku gościmy w Polsce coraz więcej uchodźców zza wschodniej granicy. Spora część z nich decyduje się zamieszkać w naszym kraju na stałe, chociaż nie posiadają obywatelstwa polskiego. Pojawia się zatem pytanie, czy obywatel Ukrainy może kupić mieszkanie w Polsce? Okazuje się, że tak. Zgodnie z polskim prawem, obywatele Ukrainy i obywatele innych państw spoza Unii Europejskiej mają prawo nabyć nieruchomości w Polsce na zasadach określonych w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Istnieją jednak pewne ograniczenia i warunki.
Czy obywatel Ukrainy może kupić mieszkanie w Polsce?
- Obywatel Ukrainy musi uzyskać zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie nieruchomości w Polsce.
- Zgoda jest udzielana w przypadku, gdy nieruchomość ma służyć do zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej.
- Nabycie samodzielnych lokali mieszkalnych (mieszkań) nie wymaga zezwolenia.
- Nabycie udziałów w oddzielnych nieruchomościach, takich jak drogi dojazdowe czy części osiedla, wymaga zezwolenia.
- W 2022 roku Ukraińcy zakupili ponad 335 tysięcy metrów kwadratowych nieruchomości w Polsce.
Czy obywatel Ukrainy może kupić mieszkanie w Polsce?
Obywatel Ukrainy jako osoba spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego musi uzyskać zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na nabycie nieruchomości w Polsce. Zgoda ta jest zwykle udzielana w przypadku, gdy nieruchomość ma służyć do zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo obywatel Ukrainy ubiegający się zezwolenie musi udowodnić swoją więź z Polską.
Zapis ten dotyczy jednak nieruchomości gruntowych lub budynkowych, a nie samodzielnych lokali mieszkalnych, czyli mieszkań. Ustawodawca przewidział zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca, jeśli ten zamierza kupić mieszkanie lub garaż. Takie prawo definiuje art. 8 Ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (tj. Dz.U.1920.31.178):
art. 8, Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców
Art. 8. Nie wymaga uzyskania zezwolenia, z zastrzeżeniem ust. 3*:
- nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali;
- nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu, jeżeli jest to związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych nabywcy lub właściciela nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego;
- nabycie nieruchomości przez cudzoziemca zamieszkującego w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 5 lat od udzielenia mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
- nabycie przez cudzoziemca będącego małżonkiem obywatela polskiego i zamieszkującego w Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na pobyt stały lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej nieruchomości, które w wyniku nabycia stanowić będą wspólność ustawową małżonków.
*Zwolnień, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej oraz gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.
Nabycie przez obcokrajowców udziałów w gruncie
Nabycie udziału w gruncie powiązanym z prawem własności lokalu mieszkalnego nie wymaga zezwolenia MSWiA, ponieważ jest to prawo związane z samym mieszkaniem i ściśle z nim powiązane (nieruchomość wspólna).
Jednakże, uzyskanie zezwolenia jest konieczne w przypadku nabycia udziałów w oddzielnych nieruchomościach, czyli na przykład drogi dojazdowej czy części osiedla, które są nabyte razem z mieszkaniem, ale stanowią oddzielne nieruchomości, nie stanowiące części nieruchomości wspólnej.
Obywatele Ukrainy już wykupują nieruchomości w Polsce
MSWiA informowało, że w 2022 roku 14 359 mieszkań w Polsce zostało sprzedanych obcokrajowcom. Najwięcej transakcji na rynku nieruchomości dokonali właśnie Ukraińcy. W ubiegłym roku zakupili ponad 335 tys. metrów kwadratowych nieruchomości.
Przeciętna powierzchnia nabytego lokum wynosiła około 50 metrów kwadratowych. Ukraińcy kupowali nie tylko mieszkanie, ale również garaże i lokale użytkowe, co łącznie stanowiło 7,2 tysiące nieruchomości, z czego 6,2 tys. to lokale mieszkalne.
Największym zainteresowaniem cieszyła się Warszawa, gdzie ponad 2,5 tysiąca mieszkań zostało kupionych przez obcokrajowców, głównie przez osoby fizyczne. Kraków zajął drugie miejsce z 1,4 tysiącem nabytych mieszkań, a na trzecim miejscu znalazł się Wrocław, gdzie sprzedano nieco mniej niż tysiąc lokali. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Łódź, Poznań, Gdańsk i Szczecin – od 149 do 571 nieruchomości.
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o działce OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Podsumowanie
Dla wielu obywateli Ukrainy zakup nieruchomości w Polsce to szansa na stabilizację i nowy start. Mimo że proces ten może wydawać się skomplikowany, w rzeczywistości jest dostępny i dobrze uregulowany prawnie. Obywatele Ukrainy mogą bez konieczności uzyskania zezwolenia ministra spraw wewnętrznych nabyć samodzielny lokal mieszkalny, co zdecydowanie ułatwia im osiedlenie się na stałe. Inaczej jest jednak w przypadku chęci zakupu nieruchomości gruntowych lub budynkowych – tu wymagana jest zgoda ministerstwa. Procedura uzyskania zezwolenia wymaga wypełnienia obowiązującego formularza wniosku i udowodnienia swojej więzi z Polską, co może obejmować np. pobyt stały czy działalność gospodarczą. Warto pamiętać, że nabycie nieruchomości w Polsce przez obcokrajowców, w tym obywateli Ukrainy, jest procesem możliwym i coraz popularniejszym, co pokazują statystyki sprzedaży. W 2022 roku Ukraińcy stanowili jedną z najliczniejszych grup nabywców na polskim rynku nieruchomości, co świadczy o ich dużym zainteresowaniu polskim rynkiem mieszkaniowym.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Cudzoziemcy wykupują nieruchomości w Polsce
- Czy obcokrajowiec może kupić w Polsce działkę?
- Kupno mieszkania na rynku wtórnym
- Jak kupić mieszkanie poznaj etapy gry oraz uczestników rozgrywki
- Zakup nieruchomości – zagrożenia i uciążliwości, na które należy zwrócić uwagę kupując dom, działkę czy mieszkanie
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- Masz działkę? Wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, zanim będzie za późno!
- Nowy program mieszkaniowy – szczegóły już wkrótce!
- Odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!