News

Cudzoziemcy wykupują nieruchomości w Polsce

Monika Byś
2023-04-28
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Cudzoziemcy wykupują nieruchomości w Polsce

W 2022 roku ponad 14 tysięcy mieszkań zostało sprzedanych obcokrajowcom, z czego 6,2 tysiąca mieszkań o łącznej powierzchni 335 tysięcy metrów kwadratowych jest obecnie w posiadaniu naszych wschodnich sąsiadów - głównie Ukraińców. Niemcy i Białorusini również wykazywali duże zainteresowanie kupnem nieruchomości w Polsce, ale ich zainteresowanie było ponad czterokrotnie mniejsze niż wygenerowali Ukraińcy. 

  • Najwięcej transakcji na rynku nieruchomości dokonali Ukraińcy, którzy w 2022 roku zakupili ponad 335 tys. m kw. nieruchomości
  • Ukraińcy kupowali nie tylko mieszkanie, ale również garaże i lokale użytkowe, co łącznie stanowiło 7,2 tysiące nieruchomości
  • Największym zainteresowaniem cieszyła się Warszawa, gdzie ponad 2,5 tysiąca mieszkań zostało kupionych przez obcokrajowców, głównie osoby fizyczne

Z danych podanych przez MSWiA najwięcej transakcji na rynku nieruchomości dokonali Ukraińcy, którzy w 2022 roku zakupili ponad 335 tys. m kw. nieruchomości. Przeciętna powierzchnia nabytego lokum wynosiła około 50 metrów kwadratowych. Ukraińcy kupowali nie tylko mieszkanie, ale również garaże i lokale użytkowe, co łącznie stanowiło 7,2 tysiące nieruchomości, z czego 6,2 tys. to lokale mieszkalne. 

Niemcy również dokonywali transakcji na polskim rynku nieruchomości, ale ich wyniki były ponad cztery razy mniejsze niż Ukraińców. Łączna ilość nabytych przez nich lokali wynosi ponad 80 tys. m kw. Natomiast Białorusini nabyli niespełna 71 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej w Polsce, co stanowiło prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej lokali wykupiono w Warszawie

Największym zainteresowaniem cieszyła się Warszawa, gdzie ponad 2,5 tysiąca mieszkań zostało kupionych przez obcokrajowców, głównie osoby fizyczne. Kraków zajął drugie miejsce z 1,4 tysiącem nabytych mieszkań, a na trzecim miejscu znalazł się Wrocław, gdzie sprzedano nieco mniej niż tysiąc lokali. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Łódź, Poznań, Gdańsk i Szczecin – od 149 do 571 nieruchomości.

Świnoujście, Zakopane i Gdynia były w kręgu zainteresowania obcokrajowców poszukujących nieruchomości turystycznych. Jednak największym zaskoczeniem jest to, że w Zakopanem zagraniczni inwestorzy kupili tylko 2 mieszkania.

Źródło: KRN

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.