News

Bunkier i schron bez pozwolenia na budowę

Monika Byś
2022-10-07
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-01-26
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Bunkier i schron bez pozwolenia

Rząd zapowiada zmiany prawie budowlanym. Po ostatnich doniesieniach o zniesieniu pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych powyżej 70 m2, resort rozwoju zapowiada, że lista obiektów, które nie będą wymagać pozwolenia, jeszcze się wydłuży. Teraz wiemy, że kolejne obiekty to bunkier i schron bez pozwolenia. 

  • Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że ustawa likwidująca pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od powierzchni użytkowej wejdzie w życie od stycznia 2023 roku.
  • Rząd ma pomysł na bardziej niszowe kategorie budynków i instalacji. Mowa o schronach, bunkrach i masztach flagowych. Po zmianach, budowę tych obiektów wystarczy zgłosić.

27 czerwca 2022 r. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że ustawa likwidująca pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od powierzchni użytkowej wejdzie w życie od stycznia 2023 roku. Teraz lista obiektów wydłużyła się o schrony, a także bunkry.

Planowane zmiany w prawie budowlanym

Według nowego pomysłu budowa domu powyżej 70 m2 również będzie możliwa według uproszczonej procedury - wymagane będzie jedynie zgłoszenie. To praktycznie likwidacja pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, jednak rząd zapowiada, że i tak procedura będzie miała swoje wymagania. Dom nie będzie mógł mieć więcej, jak dwie kondygnacje, wybudowany ma być na własne potrzeby, a ponadto na inwestorze będzie spoczywał obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia szczegółowego dziennika budowy

Nowelizacja ma też ułatwić wznoszenia kiosków czy pawilonów sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m2. To samo ma się tyczyć zarówno budynków gospodarczych, jak i wiat. Tego typu konstrukcję będzie można wznieść bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Mowa nawet o wiatach o powierzchni do 300 m2 (przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 6 m). 

Bunkier i schron bez pozwolenia na budowę

Rząd ma pomysł na bardziej niszowe kategorie budynków i instalacji. Mowa o schronach, bunkrach i masztach flagowych. Po zmianach, budowę tych obiektów wystarczy zgłosić do starostwa. Obiekt musi jednak spełnić wymagania powierzchniowe - schron do 35 m2, a maszt flagowy nie może przekroczyć 7 m (do trzech metrów nie trzeba go nawet zgłaszać). 

Schrony i bunkry cieszą się obecnie zwiększonym zainteresowaniem. Firmy budujące schrony, bunkry i safe-room'y mają ręce pełne roboty. Istotnym problemem w budowie takich miejsc jest brak przepisów, mówiących co wolno, a czego nie.

Źródło: Domiporta

Czym jest Raport o terenie OnGeo?

Raport o terenie OnGeo to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce. Przydatny jest w każdej sytuacji kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Do sytuacji takich należy nie tylko kupno, czy sprzedaż nieruchomości, ale też określenie jaki potencjał inwestycyjny ma lokalizacja oraz jaką jakość życia gwarantuje jej rezydentowi.

W Raporcie, oprócz doskonałego zwymiarowania gruntu i obliczeń jego cech fizycznych oraz opisu otoczenia można uzyskać bardzo istotne informacje na temat planowanych zmian w otoczeniu, np. przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania przestrzennego, planowanych dróg, czy wydanych pozwoleń na budowę, w tym planowanych inwestycji uzbrojenia terenu, które już uzyskały prawomocne decyzje.

Główną zaletą Raportu o Terenie jest szybkość dostępu do informacji. Informacja dostępna jest „od ręki”. Kilkaset cech działki prezentowanych jest w formie przejrzystego dokumentu, który wygenerujesz w 5 minut. Obecnie raport posiada do 50 stron opisu i ilustracji na temat jednej nieruchomości. Ręczne sporządzenie takiego raportu z dostępnych źródeł zajmuje 
od jednego do kilku dni pracy. Jeżeli cenisz sobie swój czas lub czas swoich pracowników to Raport o Terenie OnGeo jest dla Ciebie.

Indywidualne zbieranie informacji z różnych źródeł nie gwarantuje pozyskania całości informacji jakie dostarcza Raport, ani też jednolitości i spójności tej informacji. Informacje przedstawiane w Raporcie maja bowiem wysoki stopień przetworzenia. Są tu wyniki wysoce wyspecjalizowanych analiz przestrzennych i danych rekombinowanych z różnych źródeł, w celu wyciągnięcia najistotniejszych gospodarczo informacji.

Zobacz, jak wygląda przykładowy raport o terenie: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.