Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Domy jednorodzinne bez pozwolenia od stycznia 2023

Głosów: 7, średnia ocen: 5
mock

27 czerwca 2022 r. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że ustawa likwidująca pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od powierzchni użytkowej wejdzie w życie od stycznia 2023 roku. Czy pomysł rządzących jakim są domy jednorodzinne bez pozwolenia nie wprowadzi przy okazji chaosu przestrzennego?

  • “Ustawa będzie wprowadzona na jesieni, czyli w najbliższych miesiącach, a wprowadzimy ją w życie wraz z 1 stycznia 2023 roku” - zapowiada Waldemar Buda.
  • Od początku tego roku osoby posiadające działki budowlane mogą z wykorzystaniem uproszczonej procedury wybudować dom o powierzchni do 70 m2. 

Domy jednorodzinne bez pozwolenia od stycznia 2023 r.

Buda w programie Tłit WP mówił o planach rządu w sprawie likwidacji pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od metrażu.

Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda

Ustawa będzie wprowadzona na jesieni, czyli w najbliższych miesiącach, a wprowadzimy ją w życie wraz z 1 stycznia 2023 roku.

Dzisiaj to wygląda tak, że stosy segregatorów zawozi się do urzędów i oczekuje się, że każda strona, każde kilkaset tysięcy stron będzie tam zweryfikowane i być może urząd coś zobaczy, albo nie. Natomiast po zmianach będzie tak, że odpowiedzialność za proces budowlany bierze ten, który przygotował projekt - czyli architekt i ten, który nadzoruje budowę -  czyli kierownik budowy.

Tutaj obowiązkowy będzie kierownik budowy, więc to on bierze odpowiedzialność za proces. Urząd, urzędnik będzie jedynie weryfikował w stanie jakimś krytycznym, czyli jakiejś niepewności, weryfikacji, nadzoru.

Według Budy dzięki nowym przepisom uda się zaoszczędzić czas

Buda ocenił, że dzięki nowym przepisom uda się zaoszczędzić czas.

Waldemar Buda 

To jest oszczędność kilku miesięcy w skali budowy. Proszę pamiętać, że zmieniamy nie tylko pozwolenie na budowę, ale również usuwamy procedurę, która była dla wielu jeszcze bardziej uciążliwa. Mówimy o sytuacji w której był odbiór, czyli zgłoszenie zakończenia robót i pozwolenie na użytkowanie. Często dom czy budynek stał i był gotowy, ale czekał na pozwolenie na użytkowanie.

W ubiegły czwartek Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomniało, że od początku 2022 r. osoby posiadające działki budowlane mogą z także wykorzystaniem uproszczonej procedury wybudować dom o powierzchni do 70 m2.

zapowiedział Buda, komunikat MRiT.

Dziś, konsekwentnie realizujemy politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli. Chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek - bez limitu powierzchni użytkowej. Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej.

Źródło: PAP, MRiT

Monika Ojczyk

Analityk rynku nieruchomości, geodetka, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak