News

Domy jednorodzinne bez pozwolenia od stycznia 2023

Monika Byś
2022-06-28
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-12-14
Głosów: 41, średnia ocen: 5
Domy jednorodzinne bez pozwolenia

27 czerwca 2022 r. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że ustawa likwidująca pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od powierzchni użytkowej wejdzie w życie od stycznia 2023 roku. Czy pomysł rządzących jakim są domy jednorodzinne bez pozwolenia nie wprowadzi przy okazji chaosu przestrzennego?

  • “Ustawa będzie wprowadzona na jesieni, czyli w najbliższych miesiącach, a wprowadzimy ją w życie wraz z 1 stycznia 2023 roku” - zapowiada Waldemar Buda.
  • Od początku tego roku osoby posiadające działki budowlane mogą z wykorzystaniem uproszczonej procedury wybudować dom o powierzchni do 70 m2. 

Domy jednorodzinne bez pozwolenia od stycznia 2023 r.

Buda w programie Tłit WP mówił o planach rządu w sprawie likwidacji pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od metrażu.

Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda

Ustawa będzie wprowadzona na jesieni, czyli w najbliższych miesiącach, a wprowadzimy ją w życie wraz z 1 stycznia 2023 roku.

Dzisiaj to wygląda tak, że stosy segregatorów zawozi się do urzędów i oczekuje się, że każda strona, każde kilkaset tysięcy stron będzie tam zweryfikowane i być może urząd coś zobaczy, albo nie. Natomiast po zmianach będzie tak, że odpowiedzialność za proces budowlany bierze ten, który przygotował projekt - czyli architekt i ten, który nadzoruje budowę -  czyli kierownik budowy.

Tutaj obowiązkowy będzie kierownik budowy, więc to on bierze odpowiedzialność za proces. Urząd, urzędnik będzie jedynie weryfikował w stanie jakimś krytycznym, czyli jakiejś niepewności, weryfikacji, nadzoru.

Według Budy dzięki nowym przepisom uda się zaoszczędzić czas

Buda ocenił, że dzięki nowym przepisom uda się zaoszczędzić czas.

Waldemar Buda 

To jest oszczędność kilku miesięcy w skali budowy. Proszę pamiętać, że zmieniamy nie tylko pozwolenie na budowę, ale również usuwamy procedurę, która była dla wielu jeszcze bardziej uciążliwa. Mówimy o sytuacji w której był odbiór, czyli zgłoszenie zakończenia robót i pozwolenie na użytkowanie. Często dom czy budynek stał i był gotowy, ale czekał na pozwolenie na użytkowanie.

W ubiegły czwartek Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomniało, że od początku 2022 r. osoby posiadające działki budowlane mogą z także wykorzystaniem uproszczonej procedury wybudować dom o powierzchni do 70 m2.

zapowiedział Buda, komunikat MRiT.

Dziś, konsekwentnie realizujemy politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli. Chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek - bez limitu powierzchni użytkowej. Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej.

Źródło: PAP, MRiT

Czym jest Raport o terenie OnGeo?

Raport o terenie OnGeo to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce. Przydatny jest w każdej sytuacji kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Do sytuacji takich należy nie tylko kupno, czy sprzedaż nieruchomości, ale też określenie jaki potencjał inwestycyjny ma lokalizacja oraz jaką jakość życia gwarantuje jej rezydentowi.

W Raporcie, oprócz doskonałego zwymiarowania gruntu i obliczeń jego cech fizycznych oraz opisu otoczenia można uzyskać bardzo istotne informacje na temat planowanych zmian w otoczeniu, np. przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania przestrzennego, planowanych dróg, czy wydanych pozwoleń na budowę, w tym planowanych inwestycji uzbrojenia terenu, które już uzyskały prawomocne decyzje.

Główną zaletą Raportu o Terenie jest szybkość dostępu do informacji. Informacja dostępna jest „od ręki”. Kilkaset cech działki prezentowanych jest w formie przejrzystego dokumentu, który wygenerujesz w 5 minut. Obecnie raport posiada do 50 stron opisu i ilustracji na temat jednej nieruchomości. Ręczne sporządzenie takiego raportu z dostępnych źródeł zajmuje 
od jednego do kilku dni pracy. Jeżeli cenisz sobie swój czas lub czas swoich pracowników to Raport o Terenie OnGeo jest dla Ciebie.

Indywidualne zbieranie informacji z różnych źródeł nie gwarantuje pozyskania całości informacji jakie dostarcza Raport, ani też jednolitości i spójności tej informacji. Informacje przedstawiane w Raporcie maja bowiem wysoki stopień przetworzenia. Są tu wyniki wysoce wyspecjalizowanych analiz przestrzennych i danych rekombinowanych z różnych źródeł, w celu wyciągnięcia najistotniejszych gospodarczo informacji.

Zobacz, jak wygląda przykładowy raport o terenie: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.