News

Dom do 70 m2 bez formalności. Wyjaśnienie najczęstszych wątpliwości

Monika Byś
2022-01-31
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-24
Głosów: 30, średnia ocen: 5
dom do 70 m2 bez formalności

Program dom do 70 m2 bez formalności zaczął działać od 3 stycznia 2022 r. Jednak już od od dawna budzi szereg wątpliwości. Poza tym jak wynika z ostatnich doniesień, dom bez pozwolenia do 70 m2 "cieszy się" zerową popularnością. Ministerstwo Rozwoju i Technologii odniosło się do kluczowych zagadnień i odpowiada na najczęściej występujące wątpliwości. 

 • Od 3 stycznia 2022 r. można budować domy do 70 m2 na nowych uproszczonych zasadach.
 • Warunkiem budowy domu bez formalności jest złożenie oświadczenia, że buduje się w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Osoba, która skłamie, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.
 • Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało wyjaśnienia najczęstszych wątpliwości związanych z programem dom do 70 m2 bez formalności.

Dom do 70 m2 bez formalności. Odpowiedź MRiT na wątpliwości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało wyjaśnienia najczęstszych wątpliwości związanych z programem dom do 70 m2 bez formalności.

Domu wybudowanego w uproszczonej procedurze nie można sprzedać lub wynająć.

 • Ustawa nie zawiera regulacji określających warunki zbycia, sprzedaży lub wynajmu takich nieruchomości. W związku z tym możliwe jest przeniesienie własności takiego domu np. na dzieci lub inne osoby. Zostanie bowiem spełniony wymóg zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
 • Dom do 70  m2 można również sprzedać lub wynająć.

O wątpliwościach pisaliśmy we wpisie: Sprzedaż domu do 70 m2. Możesz mieć problem

Nie mogę wybudować domu do 70 m2 na terenie, który nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

 • W takim przypadku należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, którą dla domu budowanego w uproszczonej procedurze będzie wydawał odpowiedni organ gminy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.

Polecamy wpis: Jak ruszyć z budową domu do 70 m2 bez pozwolenia. Jakie dokumenty należy złożyć i gdzie?

Sprawdź MPZP w Raporcie o Terenie

Generując Raport o Terenie otrzymasz informację czy Twoja działka znajduje się na obszarze objętym planem miejscowym. Dostaniesz pełną nazwę i numer aktualnej uchwały wraz z zaznaczonymi na mapie granicami obowiązującego planu z legendą.

Musisz jednak pamiętać, że sporządzenie planów miejscowych dla gmin nie jest obowiązkowe. Jeśli Twoja działka nie jest objęta MPZP, w Raporcie pojawi się informacja o braku planu.

Poniżej zobacz fragment Raportu o Terenie z MPZP

Fragment Raportu o Terenie - MPZP
Fragment Raportu o Terenie - MPZP

Czy jeśli zmieni się sytuacja materialna lub życiowa właściciela i będzie potrzebował sprzedać wybudowany dom, to może to zrobić? Grożą mu jakieś konsekwencje prawne?

 • W przypadku zmiany sytuacji materialnej lub życiowej właściciela zmieni się, może sprzedać tego typu dom. Powinien jednak złożyć - pod rygorem odpowiedzialności prawnej - oświadczenie, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom rynkowym.

Czy wybudowany w ramach programu dom trzeba zajmować "dożywotnio”?

 • Nie ma takiej konieczności. Właściciel może korzystać z wybudowanego przez siebie domu do 70 m2 do końca życia. Może go też w dowolnym momencie sprzedać.

Czy można zweryfikować prawidłowość działań w trakcie budowy wg uproszczonej procedury?

 • Tak. W każdym momencie realizacji inwestycji, jak również po jej zakończeniu, odpowiednie organy nadzoru budowlanego mogą skontrolować, czy dom do 70 m2 powstał w zgodzie z przepisami prawa budowlanego i ładu przestrzennego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, organy te będą podejmować stosowne kroki prawne.

Polecamy wpis: MRiT: Budowa domu do 70 m2 nie spowoduje nieładu architektonicznego

Jak należy rozumieć pojęcie "osoby posiadające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane"?

 • Należy przez to rozumieć osobę posiadającą tytuł prawny na cele budowlane. To jest tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.

Podstawowe założenia programu dom do 70 m2 bez formalności

 1. Każdy pełnoletni obywatel Polski, bez względu na swój status społeczny, może w uproszczonej procedurze wybudować dom o powierzchni zabudowy do 70 m2.
 2. Warunkiem skorzystania z programu jest zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
 3. Aby wybudować taki dom, nie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy.
 4. Wyłączona zostaje możliwość zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu wobec dokonanego przez inwestora zgłoszenia budowy.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, mojafirma.infor.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.