News

MRiT: Budowa domu do 70 m2 nie spowoduje nieładu architektonicznego

Monika Byś
2022-01-05
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-05
Głosów: 30, średnia ocen: 5

Wybudowanie domu do 70 m2 na terenach podmiejskich będzie tańsze niż zakup kawalerki w dużym mieście, mimo wzrostu cen materiałów budowlanych - ocenił we wtorek wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Według resortu rozwoju budowa domu do 70 m2 nie spowoduje nieładu architektonicznego.

  • Nowy Ład wprowadza możliwość budowy domu do 70 m2 . W praktyce możliwe będzie wzniesienie obiektu nawet do 90 m2, jeśli do powierzchni wliczymy część użytkową poddasza oraz taras.
  • Budowa domu do 70m2 będzie mogła być realizowana już po dokonaniu zgłoszenia.
  • Według resortu rozwoju budowa domu do 70 m2 nie spowoduje nieładu architektonicznego.

Budowa domu do 70 m2

Zmiana w prawie budowlanym dotyczy możliwości budowy domu mieszkalnego, jednorodzinnego do 70 m2. Dopuszcza się wybudowanie domu dwukondygnacyjnego (w polskim prawie za kondygnację uważa się poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi). Oznacza to, że w praktyce możliwe będzie wzniesienie obiektu nawet do 90 m2, jeśli do powierzchni wliczymy część użytkową poddasza oraz taras.

Zmiana w prawie budowlanym dotyczy możliwości budowy domu mieszkalnego, jednorodzinnego do 70 m2, przy czym dopuszcza się wybudowanie domu dwukondygnacyjnego (w polskim prawie za kondygnację uważa się poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi). Oznacza to, że w praktyce możliwe będzie wzniesienie obiektu nawet do 90 m2, jeśli do powierzchni wliczymy część użytkową poddasza oraz taras.

Polecamy wpis: Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia – jak zrealizować inwestycję?

Budowa domu do 70 m2 nie spowoduje nieładu architektonicznego

Uściński w TV Republika podkreślił, że budowa domów do 70 m2 bez pozwolenia, jedynie na podstawie zgłoszenia, nie spowoduje nieładu architektonicznego.

Za to, czy w danym miejscu można budować czy nie, odpowiada gmina. To gmina decyduje o planowaniu przestrzennym. Tam gdzie plan miejscowy dopuszcza budowę domów, tam można takie domy do 70 m kw. budować w bardzo uproszczonej procedurze. Tam gdzie nie ma miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, gmina wyda warunki zabudowy w ciągu 21 dni, czyli dużo szybciej niż do tej pory to bywało. Będzie to przyspieszenie budowy o parę miesięcy - powiedział Uściński.

Zaznaczył, że brak konieczności ustanowienia kierownika budowy jest tylko propozycją, z której nie trzeba korzystać.

Jeśli ktoś wydaje setki tysięcy złotych własnych pieniędzy na budowę domu, to albo się na tym zna i będzie w stanie to sam poprowadzić, a jeśli się nie zna, będzie musiał zatrudnić osobę z odpowiednimi kwalifikacjami, bo nie będzie w stanie podpisać oświadczenia, w którym bierze na siebie całą odpowiedzialność.

Dodał, że Polacy są rozsądnym narodem.

Jeśli ktoś wydaje własne pieniądze, będzie się starał jak najlepiej ten dom wybudować.

Wskazał, że tzw. dom bez formalności ma mieć 70 m2 w podstawie, powierzchnia użytkowa może mieć natomiast ponad 100 m2.

Mimo że ceny materiałów budowlanych są wyższe niż były wcześniej, i tak wybudowanie takiego domu będzie tańsze na terenach podmiejskich, wiejskich niż zakup kawalerki w dużym mieście. To jest alternatywa dla polskich rodzin. - zaznaczył Uściński.

Źródło: TV Republika, samorzad.pap.pl, własne

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.