News

Brak zainteresowania domami do 70 m2

Monika Byś
2022-01-24
~4 min
Post zaktualizowany: 2022-04-24
Głosów: 33, średnia ocen: 5
Brak zainteresowania domami do 70 m2

Od 2 stycznia br. można budować domy do 70 m2 bez pozwolenia. Przepisy zawarte w Polskim Ładzie miały ułatwić dostęp do własnego lokum przede wszystkim młodym Polakom. Póki co obserwuje się jednak brak zainteresowania domami do 70 m2.

  • W wielu starostwach nie zgłoszono żadnego wniosku o budowę domu do 70 m2.
  • Brak zainteresowania domami do 70 m2 może wynikać z konstrukcji przepisów. Polacy boją się o to, czy takie domy będzie można w przyszłości sprzedać.
  • Inwestorzy mogą też wstrzymywać się z budową, czekając na bazę darmowych projektów architektonicznych. Ta będzie gotowa w II kwartale 2022 r.

Domy bez formalności

Domy do 70 m kw. są elementem Polskiego ładu. Dzięki uproszczonej procedurze – braku konieczności uzyskiwania zezwoleń na ich budowę – miały wspomóc Polaków w tworzeniu miejsc do życia. Zapowiedzi były szumne i rozpalały wyobraźnię, ale gdy ustawa była gotowa, okazało się, że pełna jest ograniczeń, które mogą studzić zapał budowlany.

Polecamy wpis: Jak ruszyć z budową domu do 70 m2 bez pozwolenia. Jakie dokumenty należy złożyć i gdzie?

Inwestorzy myślą o przyszłości

Przedstawioną rozmowę z potencjalnymi zainteresowanymi domem do 70 m2 przeprowadzili redaktorzy portalu Businness Insider Polska.

Historia dotyczy młodego małżeństwa - Anety i Dominika. Para pobrała się w sierpniu 2021 r. i myślała o postawieniu takiego domu. Tym bardziej że dysponują działką, którą Aneta otrzymała od babci. Gdy jednak wgłębili się w ustawę, zaczęli mieć wątpliwości.

Przerażają mnie dwie kwestie: po pierwsze, konieczność przedstawienia oświadczenia, że dom buduje się na własne cele mieszkaniowe, po drugie, przyszłość takiego domu. Czy kiedyś, jeśli będziemy chcieli go sprzedać, dom, który powstał bez kierownika budowy i bez pozwolenia znajdzie nabywcę? – zastanawia się Aneta

Małżeństwo póki co wstrzymało się z budową domu bez formalności i jest w trakcie analizy kosztów, by sprawdzić, czy oszczędności warte są ryzykowania. Na forach poświęconych budowie domów więcej jest głosów przeciw niż za.

Jesteś pewna, że chcesz się pchać w te domy bez pozwolenia do 70 m2? Dużo wskazuje, że to może być bubel prawny – radzą użytkownicy jednej z kobiet, która pytała o możliwość budowy takiego domu.

Papierologii masz praktycznie tyle samo co przy domu z pozwoleniem, tyle tylko, że nie czekasz na pozwolenie, tylko od razu po zgłoszeniu możesz budować. Jest trochę szybciej. No i nie masz kierownika budowy, ale to akurat nie wiem, czy to plus, bo w razie czego to ty za wszystko odpowiadasz. Gorzej jest później, bo musisz napisać oświadczenie, że ten dom jest tylko na Twoje potrzeby mieszkaniowe, czyli go nie sprzedasz ani nie wynajmiesz. Nie wiadomo też, jak będą wyglądały inne kwestie. Do tej pory przy domkach na zgłoszenie nie dostawało się adresu, a do tego ubezpieczyciele nie bardzo chcieli to ubezpieczać – podkreślają użytkownicy forum.

Brak zainteresowania domami do 70 m2. W starostwach brak zgłoszeń

Aby ruszyć z budową domu do 70 m2, trzeba najpierw dokonać zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Tym organem jest starostwo powiatowe, na którego terenie znajduje się działka. Starostwa mają więc najlepszy obraz zainteresowania domami tego typu.

Do chwili obecnej nie wpłynął jeszcze ani jeden wniosek dotyczący zamiaru budowy budynku mieszkalnego o powierzchni zabudowy do 70 m2. Natomiast jeśli chodzi o zapytania w sprawie budowy takich budynków, to osobiście udzielałem informacji dwóm osobom. – mówi Wojciech Gajewicz, naczelnik Wydziału Budownictwa i Architektury Starostwa w Miechowie.

Zainteresowanie domami 70 m2 jest zerowe także w powiecie poznańskim.

Od początku roku do Starostwa Powiatowego w Poznaniu nie wpłynął żaden wniosek dotyczący budowy takiego domu – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Brak zainteresowania starosta tłumaczy niesprzyjającym czasem.

Mamy szalejącą inflację, wiele osób traci zdolność kredytową. Dziś cena działki może być niejednokrotnie wyższa niż postawienie takiego domu. Wówczas cała inwestycja przestaje być opłacalna. I to zarówno dla dewelopera, jak i potencjalnego nabywcy – twierdzi.

Starosta podkreśla jednocześnie, że nie tylko o opłacalność chodzi.

Są i tacy, którzy komentują takie propozycje jeszcze bardziej stanowczo: czeka nas wysyp byle jakich baraków, stawianych w byle jakich miejscach. Nie zawsze uproszczenie procedur oznacza, że każdy zachowa zdrowy rozsądek. Warto mieć też świadomość, że budowa domu to na tyle poważna inwestycja, iż należy się zastanowić, czy chcemy oszczędzać na tak istotnych elementach – dodaje.

W 10 innych starostwach, do których dzwoniono wyrywkowo, także nie odnotowano zgłoszeń dotyczących budowy domów do 70 m2. 

Brak zainteresowania domami do 70 m2 obserwuje również branża budowlana

O zainteresowanie nowym rozwiązaniem budowlanym pytano również Grupę PSB, do której należą sklepy Mrówka i Profi.

Jeszcze jest za wcześnie, aby cokolwiek powiedzieć w tym zakresie. Myślę, że dopiero wiosną może będzie wiadomo coś więcej. – mówi Marzena Syczuk z Grupy PSB.

Zainteresowania nie notują też firmy budowlane. 

Na ten moment nie mieliśmy klientów, którzy chcieliby postawić taki dom – mówi przedstawicielka jednej z firm budowlanych działających na Podkarpaciu.

Na bazę darmowych projektów trzeba poczekać

To, czy domy do 70 m2 będą cieszyć się zainteresowaniem, będzie widać dopiero w połowie roku. Wielu ludzi może wstrzymywać się z inwestycją do czasu uruchomienia przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego darmowej bazy projektów architektonicznych takich domów. GUNB ogłosił w ubiegłym roku konkurs, którego celem było wyłonienie projektów architektonicznych domów, które byłyby funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne.

Sąd konkursowy postanowił 14 stycznia przyznać nagrodę 38 pracom. Autorzy otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł wraz z zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie pełnego projektu budowlanego, który będzie udostępniony bezpłatnie inwestorom w II kwartale 2022 r. – informuje Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy GINB.

Polecamy wpis: Wyniki konkursu architektonicznego na projekt domów do 70 m2 za darmo

Źródło: Bussines Insider Polska

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.