News

Koniec z pozwoleniami na budowę? Rząd planuje znieść pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych

Monika Byś
2022-06-24
~2 min
Głosów: 46, średnia ocen: 5
pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych

Rząd chce od 2023 r. zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni zabudowy. Tak powiedział w trakcie konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

  • MRiT pracuje nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych, bez ograniczenia powierzchni.
  • Już teraz od początku tego roku osoby posiadające działki budowlane mogą z wykorzystaniem uproszczonej procedury wybudować dom o powierzchni do 70 m2.
  • Potrzeba “zakotwiczenia” i posiadania własnego miejsca zamieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka.

Czy rząd zniesie pozwolenia na budowę dla domów jednorodzinnych?

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany w prawie budowlanym mające na celu likwidację pozwoleń na budowę w przypadku domów jednorodzinnych, niezależnie od ich powierzchni.

Waldemar Buda 

Przede wszystkim chcemy w ogóle zrezygnować z pozwoleń na budowę przy domach jednorodzinnych dla własnych celów mieszkaniowych. Dzisiaj przystępujemy do prac i od nowego roku będziemy chcieli wprowadzić zasadę, że przy budownictwie jednorodzinnym dla domów, bez względu na powierzchnię, nie będziemy musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę.

Na czym polega nowy pomysł rządzących?

Waldemar Buda 

Będziemy robić zgłoszenia na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru. Polega to na tym, że wyłącznie kierownik budowy potwierdzi gotowość do zamieszkania.

Buda poinformował także, że nowe rozwiązania nie będą zawierały ograniczeń dla powierzchni zabudowy, z ograniczeniem do 2 kondygnacji. Z prezentacji MRiT wynika, że kierownik budowy będzie obligatoryjny dla budowy domu powyżej 70 m2.

Projekty domów bez pozwolenia do 70 m2 do pobrania za darmo

Od początku tego roku osoby posiadające działki budowlane mogą z wykorzystaniem uproszczonej procedury wybudować dom o powierzchni do 70 m2. Aby ułatwić proces budowlany, MRiT zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów. Od czwartku można korzystać z darmowych projektów - podał resort rozwoju w komunikacie.

Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii

Dziś przekazujemy w ręce obywateli 22 projekty jednorodzinnych domów do 70 m2. Są to projekty stworzone przez fachowców - funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze – dostępne dla obywateli całkowicie za darmo.

Źródło: Bankier, PAP Biznes

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.