Porady OnGeo

Wyszukiwarka adresów API- gotowe narzędzia do lokalizacji API OnGeo Services

Szczepan Sołtysik
2019-03-12
~4 min
Post zaktualizowany: 2021-04-12
Głosów: 81, średnia ocen: 5
wyszukiwarka-adresow

OnGeo Search to gotowe mechanizmy API, dzięki którym będziesz mógł wykorzystać narzędzia wyszukiwarki adresów oraz wyszukiwarki działek we własnym portalu lub aplikacji. Wyszukiwarka adresów API pozwala na tworzenie portali i aplikacji, w których użytkownicy mogą wyszukiwać miejsca takie jak: województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica, numer budynku.

 • API wyszukiwarki adresów pozwala na wyszukiwanie na podstawie różnych fraz np. nazwie ulic.
 • Baza danych wyszukiwarki adresów API jest cyklicznie aktualizowana.
 • Narzędzie wyszukiwarki adresów może być wykorzystane w dowolnej technologii.
 • Usługi są darmowe do określonej liczby transakcji.

Poznaj wyszukiwarkę adresów API OnGeo Services

Usługa wyszukiwarki adresów pocztowych umożliwia wyszukiwanie w oparciu o wpisany ciąg znaków tekstowych. API wyszukiwarki adresów pozwala na wyszukiwanie na podstawie różnych fraz (np. po numerze budynku, nazwie ulicy, nazwie miejscowości). Usługa posiada wbudowany mechanizm autosugestii, na podstawie częściowo wpisanych słów (nazw i lokalizacji). Możliwe jest również zawężenie wyników wyszukiwania do określonej lokalizacji, np. będąc w danym widoku mapy po wpisaniu tekstu wyniki zostaną ograniczone tylko do miejsc w zasięgu mapy.

Baza danych wyszukiwarki adresów API jest cyklicznie aktualizowana, dlatego z łatwością dotrzesz do bardzo cennych i aktualnych danych. Od konkurencyjnych rozwiązań naszą wyszukiwarkę wyróżnia przede wszystkim filtrowanie wyników w zależności od aktualnie oglądanego fragmentu mapy. Dzięki temu, przeglądając na mapie obszar danego miasta otrzymamy w pierwszej kolejności wyniki dopasowane do jego zasięgu. Przykładowo, szukając ulicy Szpitalnej na mapie zbliżonej do okolic Krakowa, priorytetem na liście podpowiedzi będzie ulica Szpitalna w tym mieście. Przeglądając okolice Warszawy, na pierwszym miejscu pojawi się ulica Szpitalna w stolicy.

Narzędzie wyszukiwarki adresów może być wykorzystane w dowolnej technologii. Zasada działania polega na zwróceniu odpowiedzi z serwera dla zadanego pytania. Zwrotną informacją w przypadku adresów może być punkt środkowy miejscowości, ulicy lub punkt adresowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może wyszukiwać miejscowości, ulice i adresy wraz ze wskazaniem ich lokalizacji na dowolnych mapach interaktywnych, zarówno Mapach OnGeo jak i innych tego typu rozwiązaniach, np. Google Maps.

Jak wstawić wyszukiwarkę adresów API na stronę?

W celu skorzystania z narzędzia umożliwiającego wyszukiwanie działek musimy wykonać podstawowe czynności. Poniżej prezentujemy “krok po kroku” jak przebiega wstawienie wyszukiwarki adresów we własnym projekcie:

 1. Wejdź na stronę api.ongeo.pl, a następnie załóż konto/ zarejestruj się,
 2. przejdź do zakładki Moje konto -> utwórz nowy projekt i uzyskaj klucz dostępowy do usług OnGeo Services,
 3. zapoznaj się z dokumentacją API OnGeo Wyszukiwarka działek,
 4. korzystając z instrukcji zawartej w dokumentacji rozpocznij kodowanie swojej strony.

Przykłady wykorzystania wyszukiwarki adresów OnGeo Search w aplikacjach i portalach

Jeżeli tworzysz aplikacje, strony internetowe lub jesteś właścicielem portalu, w którym udostępniasz dane dotyczące lokalizacji na interaktywnej mapie, to wyszukiwarka adresów API będzie z pewnością bardzo dobrym uzupełnieniem Twojego projektu. Możliwości biznesowego wykorzystania potencjału prezentowanego narzędzia jest bardzo dużo, poniżej kilka przykładowych:

 • Sprzedajesz działki i inne nieruchomości oraz publikujesz oferty sprzedaży na własnym portalu? Wyszukiwarka adresów API będzie bardzo dobrym narzędziem, z którego z pewnością skorzystają Twoi klienci do wyszukania konkretnej miejscowości, ulicy i numeru budynku;
 • Jeżeli publikujesz dane odnoszące się do konkretnych miejsc, bardzo prosta wyszukiwarka adresów API będzie pomocna w odnalezieniu pożądanej przez użytkowników lokalizacji;
 • Prowadzisz portal specjalistyczny, związany z nieruchomościami oraz zamieszczasz informacje na podkładach mapowych? Udostępnione API wyszukiwarki adresów będzie dobrym uzupełnieniem dla prezentowanych danych.

Przykładami wykorzystania usługi API wyszukiwarki działek ewidencyjnych jest, m.in. portal nieruchomości na sprzedaż OnGeo.pl oraz Portal do analizy nieruchomości – Raporty o Terenie.

Więcej o portalach znajdziesz we wcześniejszych wpisach na Blog OnGeo.pl:

INFORMACJE O NIERUCHOMOŚCIACH – SPRAWDŹ CO ZAWIERA RAPORT O TERENIE ONGEO.PL
GEOPORTAL ONGEO.PL – JAK ZNALEŹĆ INFORMACJE O NIERUCHOMOŚCIACH

Inne usługi dostępne w OnGeo Services

Poznaj pozostałe narzędzia, które możesz wykorzystać we własnych projektach, zachęcamy do przeczytania artykułów, w których prezentujemy usługi:

OnGeo Business Maps usługa interaktywnej mapy

OnGeo Search – Wyszukiwarka działek

Zasady korzystania z usług dostępnych w ramach portalu OnGeo Services

Usługi są darmowe do określonej liczby transakcji. Poprzez transakcję należy rozumieć określoną ilość żądań wysłanych do serwera.

Możliwość korzystania z darmowej usługi dotyczy pojedynczego projektu (wygenerowany klucz API dla wskazanych domen lub stron), każdy kolejny aktywny plan jest płatny. Cennik OnGeo Services dostępny jest na stronie.

Wyszukiwarka adresów może być wykorzystywana na tych samych zasadach zarówno w projektach otwartych jak i komercyjnych.

Korzystając z pakietu darmowego, po wykorzystaniu miesięcznego limitu transakcji zostaniesz poinformowany o tym mailowo. Od tego momentu będą naliczane płatności, a na koniec danego miesiąca rozliczeniowego zostanie wystawiony rachunek. Dodatkowo będziesz informowany mailowo o wykorzystaniu 80% dostępnego limitu transakcji w danym miesiącu, w celu podjęcia decyzji o przejściu na pakiet płatny lub wyłączeniu usługi w danym miesiącu w panelu użytkownika OnGeo Services.

W przypadku pytań dotyczących usług dostępnych w ramach platformy OnGeo.pl zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, napisz do nas na kontakt@ongeo.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl