Porady OnGeo

OnGeo API - Usługa interaktywnej wyszukiwarki działek

Szczepan Sołtysik
2019-03-12
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-07-13
Głosów: 72, średnia ocen: 5
 OnGeo API

Wyszukiwarka działek to gotowy mechanizm API dostępny w serwisie OnGeo Services, umożliwiający wyszukiwanie działek ewidencyjnych. Usługa dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z narzędzia wyszukiwarki, na swojej stronie internetowej lub w aplikacji.

Wyszukiwarka działek ewidencyjnych to mechanizm umożliwiający odnalezienie działek ewidencyjnych oraz wskazanie ich położenia na mapie. Każda osoba posiadająca podstawową wiedzę z zakresu tworzenia stron internetowych bez problemu wdroży wyszukiwarkę działek na dowolnej stronie lub w aplikacji. Usługa jest bezpłatna do określonego limitu transakcji, który wynosi 50 000 żądań (request) serwera na miesiąc.

 • Wyszukiwarka działek posiada zasoby danych o lokalizacji każdego miejsca na mapie Polski.
 • API wyszukiwarki działek pozwala na wyszukiwanie na podstawie różnych fraz, możemy wyszukiwać podając, np.: nr działki, nr obrębu, nazwa miejscowości, numer TERYT.
 • Usługi są darmowe do określonej liczby transakcji.

Jak wstawić wyszukiwarkę działek na stronę?

W celu skorzystania z narzędzia umożliwiającego wyszukiwanie działek musimy wykonać podstawowe czynności. Poniżej prezentujemy “Krok po kroku” wyszukiwania działek:

 1. wejdź na stronę api.ongeo.pl, a następnie załóż konto/ zarejestruj się,
 2. przejdź do zakładki Moje konto -> utwórz nowy projekt i wygeneruj klucz dostępowy do usług OnGeo Services,
 3. zapoznaj się z dokumentacją API Ongeo Wyszukiwarki działek,
 4. korzystając z instrukcji zawartej w dokumentacji rozpocznij kodowanie swojej strony.

Baza danych działek ewidencyjnych do jakich danych zyskasz dostęp dzięki usłudze API wyszukiwarki działek

Jeżeli skorzystasz z usługi OnGeo Services – Wyszukiwarka działek, oprócz gotowego mechanizmu informatycznego, zyskasz również dostęp do bardzo dużego zasobu danych o lokalizacji każdego miejsca na mapie Polski. API wyszukiwarki działek pozwala na wyszukiwanie, a następnie otrzymanie zwrotnej odpowiedzi z serwera. Poniżej lista informacji (parametry odpowiedzi), które uzyskasz dzięki API wyszukiwarki działek:

 • identyfikator działki ewidencyjnej,
 • numer działki ewidencyjnej,
 • arkusz działki ewidencyjnej
 • numer karty działki ewidencyjnej,
 • numer obrębu ewidencyjnego,
 • nazwa obrębu ewidencyjnego,
 • nazwa jednostki ewidencyjnej,
 • nazwa województwa,
 • nazwa powiatu,
 • nazwa gminy,
 • numer TERYT (identyfikator TERYT),
 • nazwa miejscowości,
 • granica działki ewidencyjnej – współrzędne zapisane w formacie GeoJSON,
 • punkt środkowy działki – współrzędne punktu zapisane w formacie GeoJSON.

Wyszukiwanie działek – jak działa mechanizm API wyszukiwarki działek

Usługa wyszukiwarki działek umożliwia uzyskanie informacji w oparciu o wpisany ciąg znaków tekstowych. API wyszukiwarki działek pozwala na wyszukiwanie na podstawie różnych fraz, możemy wyszukiwać podając, np.: nr działki, nr obrębu, nazwa miejscowości, numer TERYT. W usłudze został zastosowany mechanizm autosugestii, na podstawie częściowo wpisanych słów. Wyszukanie działek umożliwia również zawężenie wyników wyszukiwania do określonej lokalizacji, np. będąc w danym widoku mapy po wpisaniu frazy wyniki zostaną ograniczone tylko do miejsc w zasięgu mapy.

Narzędzie wyszukiwania działek może działać niezależnie od wykorzystywanej przez Ciebie technologii w portalu czy aplikacji. Zasada działania OnGeo Services polega na zwróceniu odpowiedzi z serwera dla zadanego pytania. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może wyszukiwać i prezentować wyniki na dowolnych mapach, zarówno Mapach OnGeo, jak i innych tego typu rozwiązaniach, np. Google Maps.

Więcej informacji technicznych o mechanizmie API wyszukiwarki działek znajdziesz na stronie OnGeo Services.

Przykłady wykorzystania wyszukiwarki działek OnGeo Search w aplikacjach i portalach

Jeżeli tworzysz aplikacje, strony internetowe lub jesteś właścicielem portalu, w którym udostępniasz dane dotyczące lokalizacji na interaktywnej mapie, to narzędzie wyszukiwarki działek będzie z pewnością bardzo dobrym uzupełnieniem Twojego projektu. Możliwości biznesowego wykorzystania potencjału prezentowanego narzędzia jest bardzo dużo, poniżej kilka przykładowych:

 • sprzedajesz działki i inne nieruchomości oraz publikujesz oferty sprzedaży na własnym portalu – wyszukiwarka działek będzie bardzo dobrym narzędziem, z którego z pewnością skorzystają Twoi klienci do wyszukania konkretnej miejscowości, jednostki ewidencyjnej, obrębu oraz działki ewidencyjnej;
 • jeżeli publikujesz dane odnoszące się do konkretnych miejsc, bardzo prosta wyszukiwarka działek będzie pomocna w odnalezieniu pożądanej przez użytkowników lokalizacji;
 • prowadzisz portal specjalistyczny, związany z nieruchomościami oraz zamieszczasz informacje na podkładach mapowych, udostępnione API wyszukiwarki działek będzie dobrym uzupełnieniem dla prezentowanych danych.

Przykładami wykorzystania usługi API wyszukiwarki działek ewidencyjnych jest, m.in. portal nieruchomości na sprzedaż OnGeo.pl oraz Portal do analizy nieruchomości – Raporty o terenie. Więcej o portalach znajdziesz we wcześniejszych wpisach na Blog OnGeo.pl:

Inne usługi dostępne w OnGeo Services

Poznaj pozostałe interaktywne narzędzia mapowe i lokalizacji, które możesz wykorzystać we własnych projektach, zachęcamy do przeczytania artykułów, w których prezentujemy usługi:

OnGeo Business Maps – usługa interaktywnej mapy

OnGeo Search – Wyszukiwarka adresów

Zasady korzystania z usług dostępnych w ramach portalu OnGeo Services

Usługi są darmowe do określonej liczby transakcji. Poprzez transakcję należy rozumieć określoną ilość żądań wysłanych do serwera.

Możliwość korzystania z darmowej usługi dotyczy pojedynczego projektu (wygenerowany klucz API dla wskazanych domen lub stron), każdy kolejny aktywny plan jest płatny. Cennik OnGeo Services dostępny jest na stronie.

Wyszukiwarka adresów może być wykorzystywana na tych samych zasadach zarówno w projektach otwartych jak i komercyjnych.

Korzystając z pakietu darmowego, po wykorzystaniu miesięcznego limitu transakcji, zostaniesz poinformowany o tym fakcie mailowo, od tego momentu zostaną naliczone płatności, a na koniec danego miesiąca rozliczeniowego zostanie wystawiony rachunek. Dodatkowo będziesz informowany mailowo o wykorzystaniu 80% dostępnego limitu transakcji w danym miesiącu, co pozwoli na podjęcie decyzji o przejściu na pakiet płatny lub wyłączeniu usługi w danym miesiącu w panelu użytkownika OnGeo Services.

W przypadku pytań dotyczących usług dostępnych w ramach platformy OnGeo.pl zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, napisz do nas na kontakt@ongeo.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl