Porady OnGeo

OnGeo API - Geokodowanie adresów, skorzystaj z mechanizmu API geolokalizacji

Szczepan Sołtysik
2019-03-29
~3 min
Post zaktualizowany: 2021-04-22
Głosów: 70, średnia ocen: 5
geokodowanie-adresow

OnGeo Geocoding to mechanizm API (application programming interface) umożliwiający geokodowanie adresów pocztowych. Usługa dostępna jest za pośrednictwem platformy OnGeo Services, w ramach której użytkownik zyskuje dostęp do zestawu mapowych i lokalizacyjnych interfejsów API. Usługi OnGeo Services dostarczają gotowe narzędzia geolokalizacji do tworzenia własnych portali, systemów i aplikacji.

 • Geokodowanie adresów polega na zwróceniu informacji o współrzędnych geograficznych lokalizacji punktów adresowych na podstawie tekstowych informacji o adresach.
 • Usługa API Geokodowania jest darmowa do podstawowej liczby transakcji.
 • Baza adresowa, użyta do geokodowania została opracowana na podstawie różnych źródeł danych.
 • Korzystając z API Geokodowania Adresów możesz wykonywać szereg różnych analiz biznesowych, np. prowadzenie analiz marketingowych.

Na czym polega geokodowanie adresów?

Geokodowanie adresów polega na zwróceniu informacji o współrzędnych geograficznych (długość i szerokość geograficzna) lokalizacji punktów adresowych na podstawie tekstowych informacji o adresach (np. miejscowość, ulica, numer adresowy). Takie działanie umożliwi zobrazowanie adresów na dowolnej mapie. Po wykonaniu geokodowania Twoje nieuporządkowane listy adresowe zostaną zestandaryzowane i uzupełnione o współrzędne geograficzne oraz brakujące pola (np. województwo, powiat, gmina, miejscowość), tak przygotowane dane mogą zostać wykorzystane do dalszych analiz przestrzennych.

Poznaj interfejs API OnGeo Geocoding

Usługa API Geokodowania jest darmowa do podstawowej liczby transakcji (żądań serwera) miesięczny limit wynosi 50 000 transakcji, szczegóły dotyczące cen za korzystanie z usługi znajdziesz na stronie OnGeo Services.

Mechanizm działania usługi polega na zwróceniu odpowiedzi z serwera (request) dla wysłanego żądania GET w parametrze query. Przykładowo dla żądania o treści ‘kraków wadowicka 8a’ uzyskasz odpowiedź z serwera zawierającą następujące informacje:

współrzędne geograficzne punktu adresowego: 19.9389793240221,50.0314420092131

kraj: Polska

województwo: małopolskie

powiat: Kraków

gmina: Kraków

miejscowość: Kraków

ulica: Wadowicka

numer budynku: 8a

Parametry usługi OnGeo Geokodowania Adresów umożliwiają odpowiednie dostosowanie żądania do uzyskania pożądanej odpowiedzi, istnieje możliwość modyfikacji parametrów w zakresie m.in.:

 • ustawienia większej wagi dla obiektów znajdujących się w pobliżu wskazanego punktu lub obszaru,
 • wyboru informacji (atrybutów), które usługa ma zwracać: kraj, województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica numer budynku,
 • maksymalna liczba zwracanych wyników (od 1 do 20).

Dodatkowo w wyniku geokodowania zostaną automatycznie poprawione błędy w adresach, w przypadku tylko częściowo uzupełnionych danych adresowych mechanizm automatycznie dopasuje i uzupełni braki.

Baza adresowa, użyta do geokodowania została opracowana na podstawie różnych źródeł danych m.in.: Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Głównego Urzędu Statystycznego, Open Street Map. Baza jest na bieżąco aktualizowana, dane adresowe są zestandaryzowane i cechują się wysoką jakością.

Jak skorzystać z usługi OnGeo Geocoding API krok po kroku

W celu skorzystania z narzędzia geokodowania adresów we własnym portalu lub systemie, zapoznaj się z krótką instrukcją “krok po kroku”:

 1. Wejdź na stronę api.ongeo.pl, a następnie załóż konto/ zarejestruj się,
 2. przejdź do zakładki Moje konto -> utwórz nowy projekt i uzyskaj klucz dostępowy do usług OnGeo Services,
 3. zapoznaj się z dokumentacją API OnGeo Geokodowania adresów,
 4. korzystając z instrukcji zawartej w dokumentacji rozpocznij kodowanie swojej strony.

Przykłady wykorzystania interaktywnych narzędzi Geolokalizacji

Jeżeli tworzysz portale internetowe lub zaawansowane systemy informatyczne, w których to gromadzisz, przetwarzasz lub udostępniasz dowolne dane powiązane z lokalizacją w przestrzeni geograficznej, to z pewnością zainteresują Cie narzędzia dostępne na stronie OnGeo Services.

Korzystając z API Geokodowania Adresów możesz wykonywać szereg różnych analiz biznesowych, np.:

 • prowadzenie analiz marketingowych (geomarketing),
 • przypisanie współrzędnych geograficznych dla zebranych informacji o adresach Twoich klientów – pomoże wybrać najkorzystniejszą lokalizację dla placówek firmy,
 • usprawnienie procesów sprzedażowych z wykorzystaniem informacji o geograficznej.

Mechanizmy OnGeo Geokodowania adresów zostały wykorzystane podczas realizacji usług dla m.in.: Poczty Polskiej, firm kurierskich, przedsiębiorstw handlowych, sieci marketów.

OnGeo Services – gotowe narzędzia geolokalizacji i interaktywnych map

API Mapa ogólnego przeznaczenia

API Wyszukiwarka działek

API Wyszukiwarka adresów

API Geokodowania adresów

Jeżeli zainteresował Cię niniejszy artykuł, przeczytaj inne wpisy na Blog OnGeo.pl!

Masz jakieś pytania ? –> napisz do nas na kontakt@ongeo.pl

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl