Będą zmiany w organizacji zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Zmiany dotyczą przede wszystkim osób, które dopiero starają się o uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości. Celem tych zmian jest zmniejszenie kosztów dla kandydatów a także przyspieszenie procesu zdobywania uprawnień.
Zmiany w uprawnieniach na rzeczoznawców majątkowych
- Projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii dotyczy zmian w organizacji postępowań kwalifikacyjnych oraz praktyk zawodowych w dziedzinie szacowania nieruchomości.
- Celem projektu jest zmniejszenie kosztów dla kandydatów i poprawa efektywności procesu zdobywania uprawnień.
- Planowane zmiany obejmują zwiększenie liczby kandydatów odbywających praktyki zawodowe pod kierunkiem jednej osoby uprawnionej z 5 do 7 osób.
- Wprowadzenie wymogu ukończenia studiów podyplomowych jako warunku odbycia praktyki zawodowej ma wyeliminować sytuacje, w których studenci złożyli wnioski o odbywanie praktyki pomimo niepełnej wiedzy teoretycznej.
- Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.
Projekt rozporządzenia rozporządzenia ministra rozwoju i technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadawania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości [zobacz projekt rozporządzenia] przewiduje zmiany w organizacji postępowań kwalifikacyjnych oraz praktyk zawodowych związanych z nadawaniem uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości.
Jakie zmiany?
W ramach projektu rozporządzenia planuje się zmniejszenie składu zespołu kwalifikacyjnego z 5 osób (przewodniczący, sekretarz i 3 członków Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej) do 3 osób (przewodniczący, sekretarz i 1 członek PKK). Celem tego działania jest zapobieżenie wzrostowi opłat za postępowanie kwalifikacyjne pobieranych od kandydatów. Obecnie opłata wynosi 1 150 zł i nie zmieniła się od 2014 roku.
Dodatkowo, projekt rozporządzenia uwzględnia wnioski podmiotów prowadzących praktyki zawodowe, które mają na celu usprawnienie organizacji praktyk oraz obniżenie kosztów ich przeprowadzania. Proponowane zmiany obejmują:
- Zwiększenie liczby kandydatów, którzy mogą odbywać praktyki zawodowe pod kierunkiem jednej osoby uprawnionej, z obecnego limitu 5 osób do 7 osób. Ta zmiana umożliwi bardziej efektywną organizację praktyk oraz zmniejszy koszty ich realizacji;
- Wprowadzenie wymogu ukończenia studiów podyplomowych jako warunku odbycia praktyki zawodowej. To zasada ma wyeliminować przypadki, w których studenci składają wnioski o równoczesne odbywanie praktyki, mimo niepełnej wiedzy teoretycznej, co utrudnia sprawną realizację praktyk.
Przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Właściciel nie może kwestionować wyceny rzeczoznawcy
- Pośrednik nieruchomości - czy warto skorzystać z jego usług?
- Jak zostać pośrednikiem nieruchomości — czy to zawód dla każdego?
- Narzędzie dla pośredników nieruchomości - Raport o terenie OnGeo
- Czym jest wycena nieruchomości?
- Jak wycenić działkę budowlaną? Zrób to sam!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!