Analiza inwestycji

Narzędzie dla pośredników nieruchomości - Raport o terenie OnGeo

Łukasz Kaim
2021-11-02
~5 min
Post zaktualizowany: 2022-04-18
Głosów: 33, średnia ocen: 5
narzędzie dla pośredników

Od pewnego czasu firma OnGeo prowadzi kampanię mającą na celu zapoznanie jak najszerszego grona agentów nieruchomości z naszą usługą - Raport o terenie, który może służyć jako narzędzie dla pośredników sprzedaży nieruchomości. W zamian za udostępnienie bezpłatnego konta testowego prosimy o udział w krótkiej ankiecie dotyczącej naszej usługi. Bardzo wysoko oceniany jest czas generowania raportu jak i przejrzystość dokumentu (ok. 90% ankietowanych). Niemal wszyscy ankietowani wypowiedzieli się pozytywnie o ilości informacji dostępnych z różnych źródeł, z czego 72% oceniło to bardzo dobrze. Prawie 90% ankietowanych bierze pod uwagę korzystanie z raportów o terenie w swojej pracy.

 • Zdecydowana większość agentów nieruchomości, którzy wzięli udział w ankiecie, pozytywnie ocenia raport o terenie i bierze pod uwagę korzystanie z tej usługi w swojej pracy.
 • W każdej ofercie dotyczącej sprzedaży działki na stronach biur pośrednictwa pojawia się pewna grupa podstawowych informacji o działce: położenie, przeznaczenie działki, opis okolicy, warunki dojazdu, opis
 • Raport o terenie pozwala na zebranie w bardzo krótkim czasie podstawowych informacji o działce, a dodatkowo otrzymać szereg innych informacji, które mogą sprawić, że opis sprzedawanej działki będą bardziej szczegółowy.
 • Każdy agent nieruchomości, który chciałby poznać raport o terenie ma taką możliwość, dzięki dostępowi do bezpłatnego konta testowego otrzymanego od OnGeo.

Wyszukiwanie informacji o działce - jeden z etapów pracy agenta nieruchomości.

Od pozyskania klienta chcącego sprzedać nieruchomość do finalizacji umowy sprzedaży bywa niekiedy bardzo długa droga. Jednym z etapów pracy agenta nieruchomości jest wyszukanie informacji o działce aby móc rzetelnie przygotować ofertę sprzedaży działki, która później pojawia się na przykład na stronie internetowej biura pośrednictwa.

Istnieje wiele źródeł informacji o terenie. Są to na przykład geoportale: krajowe, wojewódzkie czy w końcu geoportale miejskie/powiatowe. Jest to nieocenione źródło informacji, niekiedy bardzo mocno rozbudowane. Geoportal krajowy na przykład posiada 19 głównych kategorii danych, które z kolei dzielą się czasem nawet na kilkanaście różnych tematów. Pośrednika nieruchomości, czy osobę chcącą kupić daną działkę, wiele z tych informacji może nie interesować. Spośród ogromnej ilości dostępnych danych trzeba wyłuskać te, które są najważniejsze i kluczowe przy zakupie parceli. Aby tego dokonać, trzeba nieraz spędzić wiele godzin. Informacje z geoportalu można przedstawić później w sposób opisowy lub po prostu wstawić do oferty zrzuty ekranu zawierające mapę przedstawiającą działkę i konkretne informacje. Mamy tu zatem do czynienia z takimi kwestiami jak: czas wyszukania potrzebnych informacji oraz czas potrzeby na opracowanie i przedstawienie zebranych informacji w ogłoszeniu. Nie zawsze może to oczywiście zajmować dużo czasu, nie mniej jednak mogą pojawić się trudne do przeanalizowania działki, lub po prostu działek do opracowania jest dość dużo. Można jednakże znacznie skrócić czas pozyskiwania i opracowania informacji o działce.

Polecamy wpis:

Ile zaoszczędzisz zamawiając Raport o Terenie?

Informacje o działce w Raporcie o terenie.

Im więcej informacji o działce znajdzie się w ogłoszeniu tym szybciej i łatwiej można podjąć decyzję o kupnie działki. Spośród najważniejszych informacji, które pojawiają się w ogłoszeniach biur pośrednictwa sprzedaży nieruchomości przyjrzymy się kilku, które pojawiają się również w Raporcie o terenie.

Zobacz przykładowy Raport.

Parametry geometryczne działki

W tej sekcji znajdziesz podstawowe informacje o wymiarach i kształcie działki, takie jak: powierzchnia, obwód, długość, szerokość i współczynnik kształtu. Współczynnik kształtu pomaga w ocenie potencjału działki, co też przekłada się na jej cenę. Im wyższa wartość współczynnika kształtu tym bardziej proporcjonalny kształt działki.

Położenie działki

W tym temacie uzyskasz informacje o położeniu działki na tle podziału administracyjnego Polski, a więc: województwo, powiat, gmina. Pojawią się tu również informacje o numerze działki. Jeżeli raport o terenie obejmuje kilka działek, to dla każdej będzie podany procentowy udział danej parceli w zaznaczonym obszarze. Zaznaczony obszar będzie również widoczny na mapie poglądowej.

Dostęp do drogi

Z tego tematu dowiesz się czy wybrana działka ma dostęp do drogi publicznej. Na mapie pokazana będzie lokalizacja danej drogi, natomiast tabela pod mapą będzie zawierała takie informacje jak: numer drogi, kategoria zarządzania, klasa drogi, nawierzchnia oraz odległość od analizowanej działki.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Jeden z najważniejszych tematów, który pojawia się w raporcie o terenie. Dla obszarów objętych dostępnymi MPZP w temacie Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) - zasięg otrzymasz pełną nazwę i numer uchwały oraz link do aktu prawnego, a na mapie granice obowiązującego MPZP. Jeżeli analizowany obszar jest częściowo objęty MPZP lub przebiega na nim granica kilku planów, raport informuje o procentowym i powierzchniowym udziale badanego terenu w każdym z obowiązujących planów.

Dla wybranych obszarów objętych MPZP można uzyskać informacje o przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania terenów wyznaczonych w planie (granice, powierzchnia i udział procentowy dla każdego terenu) w temacie Tereny w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Dostępność usług

Tu znajdziesz informacje o lokalizacji obiektów użyteczności publicznej (POI) w odległości 1 kilometra od wskazanego terenu. Miejsca użyteczności publicznej podzielone zostały na grupy:

 • szkoła,
 • przedszkole,
 • opieka medyczna,
 • sklep,
 • rozrywka,
 • sport i rekreacja,
 • basen,
 • bank/bankomat,
 • przystanek,
 • paczkomat.

Wymienione obiekty przedstawiane są na mapie oraz w tabeli. Tabela zawiera maksymalnie 10 najbliższych miejsc z danej grupy wraz z podaniem odległości i nazwy danego obiektu.

Raport o terenie OnGeo to znacznie więcej informacji.

W raporcie o terenie znajdziesz nie tylko te informacje, które omówiliśmy wyżej. Dzięki niemu dowiesz się też między innymi o ukształtowaniu terenu, zagrożeniach i uciążliwościach, strefach ochronnych wokół cmentarzy lub terenów zamkniętych czy pozwoleniach na budowę wydanych dla najbliższej okolicy badanej działki, a także nowy temat - dostęp do światłowodu. Raport o terenie OnGeo to 20 tematów możliwych do wybory, które dają bardzo szeroki obraz analizowanego terenu. Co więcej, taki pakiet informacji w formie czytelnego dokumentu PDF otrzymasz już w 5 minut w bardzo prosty sposób w zaledwie 4 krokach:

Wejdź na stronę www.ongeo.pl/raporty,

 1. zaznacz na mapie konkretną działkę lub kilka sąsiadujących działek za pomocą domyślnie ustawionej funkcji "Wskaż"
  • możesz również wpisać adres lub numer działki (wraz z miejscowością),
  • lub wyznaczyć granice interesującego Cię obszaru za pomocą opcji "Narysuj".
 2. Generuj raport
  • prześledź listę tematów raportu dostępnych dla wybranej przez Ciebie lokalizacji i ewentualnie odznacz te, których nie potrzebujesz,
  • sprawdź cenę, która aktualizuje się na bieżąco w momencie zaznaczania konkretnych zagadnień raportu,
  • kliknij "Potwierdź".
 3. Dokonaj opłaty online lub punktami (jeżeli posiadasz wcześniej zakupione punkty).
 4. Pobierz raport w pliku PDF.

Proste, szybkie, a co za tym idzie bardzo wygodne narzędzie dla pośredników nieruchomości, służące do pozyskania szeregu informacji o działce, które może sprawić, że zainteresujesz jeszcze bardziej potencjalnego klienta swoją ofertą.

Raport o terenie jak narzędzie dla pośredników sprzedaży nieruchomości

Raport o terenie OnGeo może być atrakcyjnym uzupełnieniem oferty sprzedaży działki i służyć jako bardzo pomocne narzędzie dla pośredników nieruchomości. Znajdują się w nim nie tylko te rzeczy, które pojawiają się w niemal każdej ofercie sprzedaży działki ale również wiele dodatkowych informacji, które pozwalają na kompleksowe przedstawienie oferowanej nieruchomości. Raport o terenie pozwoli również zaoszczędzić mnóstwo czasu na wyszukiwanie zarówno podstawowych jak i bardziej szczegółowych informacji.

OnGeo daje możliwość bezpłatnego i niezobowiązującego przetestowania Raportu o Terenie. W ramach testu otrzymasz dostęp do bezpłatnego konta testowego, dzięki któremu wygenerujesz Raport o terenie dla dowolnej wybranej przez siebie działki w Polsce. W zamian poprosimy jedynie o opinię na temat naszej usługi. Dla zainteresowanych podjęciem współpracy biznesowej z OnGeo przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę.

Chcesz przetestować naszą usługę? A może już korzystasz w swojej pracy z Raportów o terenie i chcesz skorzystać z oferty biznesowej? Skorzystaj z formularza poniżej, a otrzymasz bezpłatne konto testowe oraz ofertę biznesową.

Avatar: Łukasz Kaim
Łukasz Kaim

Doradca ds. nieruchomości. Zainteresowania: kartografia, historia, geografia.