Porady OnGeo

Zakup działki w dobie koronawirusa

Katarzyna Krzak
2020-06-10
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-07-13
Głosów: 70, średnia ocen: 5
Zakup działki w dobie koronawirusa

W obecnym czasie można zauważyć tendencje na rynku nieruchomości. Rynek nieruchomości w czasie kryzysu jest odporny na zawirowania gospodarcze, niemniej w obecnej sytuacji możemy spodziewać się obniżenia cen. Jednak jest to również czas okazji na zakup działki w dobie koronawirusa. Obecna sytuacja powoduje dynamiczne zmiany w wielu sektorach gospodarki, również na rynku nieruchomości.

  • Okres wiosny jest najlepszym czasem na sprzedaż działki. 
  • Zakup działki w dobie koronawirusa jest dobrym pomysłem na inwestycję.

 

Wpływ koronawirusa na sprzedaż działek i nieruchomości

Wartość działki czy nieruchomości, w przypadku zwolnień i zamykaniu wielu firm, na pewno przyniesie zmianę cen. Okres wiosny jest najlepszym czasem na sprzedaż działki. Wiele osób planuje i poszukuje miejsca pod budowę domu i przegląda oferty sprzedaży działek. Rok 2020 różni się od pozostałych ze względu na pewne ograniczenia w przemieszczaniu się. W czasie pandemii rynek nieruchomości jest świetną formą inwestowania w mieszkania czy działkę. Przykładem może być choćby to że na początku pojawienia się koronawirusa ludzie często wybierali gotówkę z banku i kupowali mieszkania. Zakup działki w dobie koronawirusa jest dobrym pomysłem na inwestycję. Na skutek pandemii koronawirusa na pewno wzrosło zainteresowanie działkami rekreacyjnymi pod miastami lub w ich pobliżu. Dużym zainteresowaniem cieszą się również miejskie ogródki działkowe. Wiele osób interesuje się również domami z ogrodami oraz z dostępem do zielonej przestrzeni.
W portalu OnGeo.pl sprawdzisz interesująca działkę oraz co w pobliżu się jej znajduje. Sprawdzisz czy w pobliżu znajdują się tereny rekreacyjne oraz zielone.

Bezpieczeństwo podczas zakupu nieruchomości

Agencje nieruchomości starają się zminimalizować ryzyko zagrożenia dla osób poszukujących nieruchomości czy działki. Najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko jest ograniczenie kontaktu bezpośredniego do niezbędnego minimum. Organizowany jest kontakt telefoniczny oraz online, a w razie potrzeby dyżury gdzie można uzyskać niezbędnych informacji dot. nieruchomości. Ponadto przygotowane są wirtualne spacery po działce lub nieruchomości. Są pomysły na wdrożenie elektronicznego aktu notarialnego, który usprawniłby proces kupna lub sprzedaży nieruchomości.
Po wprowadzeniu ograniczeń w związku z COVID-19 rynek nieruchomości na samym początku wstrzymał aktywność. Natomiast z każdym następnym tygodniem poszukiwane były nowe rozwiązania w czasie pandemii. Obecnie wiele inwestycji wraca do normalności, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Kryteria banków

W czasie pandemii również w bankach można zaobserwować zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów hipotecznych wymagając m.in. wyższej zdolności kredytowej czy żądania dodatkowych zabezpieczeń jednakże banki wprowadziły również ułatwienia dla kredytobiorców np. możliwość uruchomienia finansowania bez wizyty w oddziale. Innym pozytywnym aspektem jest obniżenie stopy procentowej, które wpływają na niższe raty kredytowe.

Zakup działki w dobie koronawirusa a inwestycja w grunty

Świetną alternatywą jest inwestycja w grunty. Zarówno działki nad morzem jak i w górach cieszą się dużym zainteresowaniem. Inwestycja w grunty jest na pewno tańszą opcją i daje różne możliwości niż mieszkania w miastach. Zakup działki pod miastem czy w górach to bardzo dobry pomysł na bezpieczną izolację. Dlatego dobrym pomysłem na realizację decyzji zakupowych jest czas kryzysu i kwarantanny. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem działki wejdź na Serwis OnGeo.pl i sprawdź zakup działki w dobie koronawirusa nie wychodząc z domu.

Portal OnGeo.pl – dla kogo?

Jest to zestaw innowacyjnych narzędzi online, dzięki którym otrzymasz dostęp do informacji dla każdej lokalizacji i nieruchomości w całej Polsce. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup działki, wejdź na Geoportal OnGeo.pl i dowiedz się jakie informacje przydadzą ci się. Pobierz przykładowy raport – znajdziesz tam informacje o cenach mieszkań, planowanych inwestycjach, przeznaczeniu terenu, ale także ograniczenia i uciążliwości czy zanieczyszczenia.

Co znajdziesz jeszcze na platformie OnGeo.pl

OnGeo.pl to jedyny taki portal w którym zebrane zostały wszystkie informacje o lokalizacji nieruchomości. Znajdziesz tu m.in.:

Raporty o Terenie możesz wygenerować zestaw danych o dowolnej działce w formie czytelnego raportu.
OnGeo API
OnGeo Blog
Ongeo Agro – teledetekcyjne protokoły oszacowania szkody

Zachęcamy do odwiedzenia innych artykułów na blogu.

Avatar: Katarzyna Krzak
Katarzyna Krzak

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl