Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu znowelizowano ustawę o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania pod inwestycje publiczne, jak Centralny Port Komunikacyjny. W Sejmie zdecydowano, że ostatecznie będą odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod CPK.
Będą odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod CPK
- Zgodnie z ustawą, odszkodowanie za wywłaszczenie wiąże się z wartością rynkową nieruchomości.
- Po zmianach, do odszkodowania dodawany będzie bonus pieniężny, który ma wynieść bazowo 20 % wartości nieruchomości oraz 40 % wartości budynków zlokalizowanych na nieruchomości i wartości lokalu mieszkalnego.
Będą odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod CPK
Odrzucono poprawki opozycji, m.in. zwiększające wysokość bonusów do odszkodowania. Za znowelizowaniem ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw zagłosowało 234 posłów, przeciw było 201, natomiast wstrzymało się 12.
Zgodnie z ustawą, odszkodowanie za wywłaszczenie wiąże się z wartością rynkową nieruchomości. Do odszkodowania dodawany będzie bonus pieniężny, który - po zmianie na etapie prac sejmowych - ma wynieść bazowo 20 % wartości nieruchomości oraz 40 % wartości budynków zlokalizowanych na nieruchomości i wartości lokalu mieszkalnego.
Dowiedz się więcej:
Przysługiwać będzie roszczenie do sądu cywilnego o szkodę rzeczywistą w zakresie szerszym, niż wynika to z odszkodowania. Z rozwiązania tego będzie mógł skorzystać np. przedsiębiorca, dla którego wywłaszczenie spowodowało wyjątkowo wysokie szkody nierekompensowane odszkodowaniem.
Ponadto ustawa zakłada szereg zachęt do zbywania nieruchomości przed formalnym ustaleniem lokalizacji CPK, w drodze decyzji administracyjnej.
Przeczytaj także:
Poprawki opozycji
Odrzucono wszystkie osiem poprawek zgłoszonych przez opozycję w trakcie drugiego czytania. Poprawki dotyczyły m.in. zwiększenia wysokości bonusów pieniężnych dodawanych do odszkodowania z 20 do 30 % wartości nieruchomości oraz z 40 do 50 % wartości budynków.
Opozycja chciała też zwiększyć o 25 % odszkodowania w przypadku, gdy w wyniku wywłaszczenia nastąpiło zerwanie stosunków społecznych lub rodzinnych. Proponowała również, aby wysokość odszkodowania nie była niższa niż koszt odtworzenia nieruchomości. Natomiast wydanie nieruchomości przez osobę wywłaszczoną następowało nie wcześniej niż po 90 dniach od daty wypłaty odszkodowania.
Źródło: Money
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Czym jest wywłaszczenie nieruchomości? Oto odpowiedź!
- Jak otrzymać odszkodowanie za wywłaszczenie?
- Nowe zasady wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje. Kto może zyskać?
- Wywłaszczenia pod gminne budownictwo mieszkaniowe? MRiT nie wyklucza zmian
- Wywłaszczenie nieruchomości na gruntach rolnych i leśnych
- Wywłaszczenie pod drogę - co robić?
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!