Nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami wraz z głośnym zniesieniem zasady korzyści popierają samorządowcy. Rząd utrzymuje, że to koniec specjalnych korzyści dla mniejszości, ale właściciele gruntów są innego zdania. Co wnoszą nowe zasady wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje? Kto na tym faktycznie zyska i czy na prawdę chodzi o sprawiedliwość?
Nowe zasady wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje. Kto może zyskać?
- Nowe zasady wywłaszczenia pod inwestycje wnoszą, że właściciele wywłaszczonych nieruchomości mieszkalnych i takich, które służą do prowadzenia działalności gospodarczej, otrzymają odszkodowanie w wysokości 120 % ich wartości.
- Projekt wprowadza też pojęcie minimalnego odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości mieszkalnej. Oznacza to, że jego wartość będzie musiała być na tyle wysoka, aby umożliwiała zakup nowego lokum.
Projekt nowelizacji ustawy przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) skierował go do konsultacji i podkreśla, że nowe zasady są bardziej sprawiedliwe i przejrzyste, a przede wszystkim kończą „loterię wywłaszczeniową”. Rząd prawdopodobnie zajmie się projektem w marcu.
Polecamy wpis: Czym jest wywłaszczenie nieruchomości? Oto odpowiedź!
Nowe zasady wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje
Nowelizacja zakłada, że odszkodowania za nieruchomości wywłaszczeniowe pod inwestycje publiczne będą obliczane inaczej niż dotychczas. Planowane jest przede wszystkim zniesienie zasady korzyści. W zamian właściciele wywłaszczonych nieruchomości mieszkalnych i takich, które służą do prowadzenia działalności gospodarczej, otrzymają odszkodowanie w wysokości 120 % ich wartości. W przypadku pozostałych nieruchomości kwoty te wzrosną do 110 %. Projekt wprowadza też pojęcie minimalnego odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości mieszkalnej. Oznacza to, że jego wartość będzie musiała być na tyle wysoka, aby umożliwiała zakup nowego lokum. Dodatkowo otwiera się możliwość dochodzenia szkody rzeczywistej. Ma to zapewnić właścicielom rekompensatę wszystkich udowodnionych szkód, które spowodowane zostały wywłaszczeniem.
Polecamy wpis: Jak otrzymać odszkodowanie za wywłaszczenie?
Co to oznacza w praktyce?
W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wiceminister Horała zapewnia, że proponowane zmiany oznaczają zysk dla wywłaszczonych.
mówi Marcin Horała
Dla przytłaczającej większości regulacje będą bardziej korzystne niż obecnie.
Podkreśla także, że, jego zdaniem, obowiązujące rozwiązania są niesprawiedliwe, ponieważ to z działań inwestora wynika wzrost wartości nieruchomości, a nie tylko z samego faktu jej posiadania przez poprzedniego właściciela.
dodaje pełnomocnik ds. budowy CPK
To niesprawiedliwe, żeby wszyscy obywatele – bo to oni są de facto inwestorem publicznym – składali się na ekstrapremię dla nielicznych osób, które miały szczęście posiadać duże areały gruntów niskiej wartości na przyszłym przebiegu autostrady lub linii kolejowej.
Nie wszyscy podzielają jednak jego zdanie. Wątpliwości mają nie tylko właściciele nieruchomości, ale i eksperci. Zdaniem Łukasza Bernatowicza, wiceprezesa BCC, zniesienie zasady korzyści to zły pomysł. Celem nowelizacji jest przede wszystkim zaoszczędzenie pieniędzy, które dokonuje się kosztem ludzi.
mówi DGP
Pole kukurydzy jest przecież znacznie tańsze niż teren przeznaczony na autostradę lub inny cel użytku publicznego. Nie dziwi zatem, że samorządy, podobnie jak rząd, chcą płacić za wywłaszczenia mniej niż więcej.
Bernatowicz podkreśla, że nowe zasady są niezgodne z art. 21 Konstytucji RP. Wskazuje ponadto na fakt podjęcia tej kwestii w kontekście budowy CPK, którą określa jako „mocno wątpliwą z ekonomicznego punktu widzenia”.
Źródło: krn.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!