Organizacje rolnicze domagają się regulacji chroniących dziedzictwo kulturowe wsi, w tym zapachów i dźwięków pochodzących z produkcji rolnej. W odpowiedzi na apel Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie stworzenia odpowiednich przepisów prawnych w celu ochrony tradycyjnych zapachów i dźwięków związanych z działalnością rolniczą, resort rolnictwa poinformował w piśmie z 26 kwietnia 2024 r., że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizowane są wszystkie zgłaszane sygnały dotyczące warunków prowadzenia rolnictwa.
Rolnicy domagają się specjalnych stref produkcji rolnej. Rząd odpowiada
Specjalne strefy produkcji rolnej w ramach reformy planistycznej
Resort rolnictwa jest zgodny, że obszary wiejskie powinny zachować swoją funkcję produkcyjną dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Dlatego Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, zwana reformą planistyczną, wprowadza zmiany w planowaniu przestrzennym, mające ograniczyć konflikty przestrzenne między rolnikami, a mieszkańcami wsi.
W nowym dokumencie planistycznym, planie ogólnym gminy, który zastąpił studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zostaną uwzględnione specjalne strefy produkcji rolnej. Chodzi o dwie strefy planistyczne:
- strefę wielofunkcyjną z zabudową zagrodową, gdzie w profilu dodatkowym może być wprowadzony teren wielkotowarowej produkcji rolnej,
- strefę produkcji rolniczej, gdzie w profilu podstawowym ma być dopuszczalna wielkotowarowa produkcja rolnicza.
Przeczytaj więcej:
Resort jest zdania, że utworzenie tych stref jest wpłynie na ograniczenie konfliktów przestrzennych, wynikających chociażby z bliskiego sąsiedztwa zabudowy zagrodowej z zabudową mieszkaniową jedno i wielorodzinną.
Sprawdź czy na terenie Twojej działki obowiązuje plan miejscowy
W Raporcie o ternie OnGeo.pl sprawdzisz, czy Twoja działka znajduje się na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Dla obszarów z dostępnymi danymi MPZP otrzymasz pełną nazwę i numer uchwały oraz zaznaczone na mapie granice obowiązujących planów. Jeśli analizowany teren jest objęty miejscowym planem, dla wybranych obszarów można uzyskać informacje o przeznaczeniu i zasadach zagospodarowania terenów wyznaczonych w planie (granice, powierzchnia i udział procentowy dla każdego terenu).
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!