News

Samorządy poczekają dłużej na pieniądze z KPO na plany ogólne

Monika Byś
2024-05-08
~2 min
Głosów: 3, średnia ocen: 5
pieniądze z KPO na plany ogólne

Nabór wniosków z części dotacyjnej KPO na wdrożenie reformy planistycznej oraz kursy dokształcające dla pracowników samorządów i planistów przestrzennych rozpocznie się 16 maja, a nie jak pierwotnie planowano, 30 kwietnia. 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odpowiedzialne za reformę planowania przestrzennego, aktualizuje informacje dotyczące naboru w ramach inwestycji A1.3.1. z Krajowego Planu Odbudowy. Według najnowszej wersji nabór wniosków na m.in. opracowanie przez gminy planów ogólnych trwać będzie do końca czerwca 2026 r. 

Inwestycja zakłada współfinansowanie przyjęcia przez minimum 80% gmin planów ogólnych, gminnych programów rewitalizacji oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Kwota środków na wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego w gminach przekracza 868 mln zł, a wysokość dofinansowania dla każdej gminy będzie ustalona indywidualnie z uwzględnieniem algorytmu uwzględniającego m.in. powierzchnię gminy, liczbę ludności oraz powierzchnię lasów. Minimalny wkład własny samorządu to wydatki niekwalifikowalne, w tym VAT. 

W odpowiedzi na apele samorządów i urbanistów rząd proponuje wydłużenie tego terminu poprzez rewizję KPO, sugerując zmianę kamienia milowego na odsetek gmin, które przygotowały i opublikowały w Biuletynie Informacji Publicznej projekt ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: PAP

Posłuchaj, co zmieniło się w planowaniu przestrzennym w 2023 r.

Zobacz, co zmieniło się w planowaniu przestrzennym w Polsce w 2023 roku. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ekspertem w zakresie planowania przestrzennego, w ramach podcastu OnGeo.pl “Wspólna Przestrzeń”. Rozmowę znajdziesz na kanale na platformie YouTube lub na Spotify. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.