News

Nadchodzi rewolucja energetyczna w budownictwie. UE przyjęła dyrektywę "Zielonych Domów"

Monika Byś
2024-03-13
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
rewolucja energetyczna w budownictwie

Parlament Europejski przyjął plany mające na celu zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w sektorze budowlanym. Nowelizacja dyrektywy “Zielone Domy” zakłada stopniową redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii w budownictwie UE. Dla Polski oznacza to obowiązek renowacji 2,7 mln budynków do 2030 roku.

Parlament Europejski przyjął dyrektywę większością głosów - 370 do 199, przy 46 wstrzymujących się. Aby nowe przepisy weszły w życie w Polsce, Rada Ministrów musi zatwierdzić nowe regulacje

Dyrektywa “Zielonych Domów” o co chodzi?

Nowe przepisy mają na celu stopniową redukcję emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w sektorze budowlanym UE, przy jednoczesnym dążeniu do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wprowadzają również inicjatywy mające na celu modernizację budynków o najgorszej charakterystyce oraz poprawę wymiany informacji dotyczącej charakterystyki energetycznej.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie nowe budynki powinny być zeroemisyjne od 2030 roku, a te zajmowane lub będące własnością władz publicznych od 2028 roku. W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą zobowiązane do redukcji średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16% do 2030 roku i o co najmniej 20-22% do 2035 roku.

Nowa dyrektywa nakłada również obowiązek remontu 16% budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej do 2030 roku, a 26% do 2033 roku poprzez wprowadzenie minimalnych wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej.

Budynki rolnicze oraz budynki dziedzictwa kulturowego mogą zostać wyłączone z nowych przepisów, podobnie jak budynki chronione ze względu na ich wartość architektoniczną lub historyczną, budynki tymczasowe, kościoły i miejsca kultu.

Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych. Wniosek ustawodawczy dotyczący zmiany dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków został przyjęty 15 grudnia 2021 r. w ramach pakietu "Fit for 55", wprowadzonego przez nowe europejskie prawo o klimacie w lipcu 2021 r.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.