Parlament Europejski przyjął plany mające na celu zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w sektorze budowlanym. Nowelizacja dyrektywy “Zielone Domy” zakłada stopniową redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zużycia energii w budownictwie UE. Dla Polski oznacza to obowiązek renowacji 2,7 mln budynków do 2030 roku.
Nadchodzi rewolucja energetyczna w budownictwie. UE przyjęła dyrektywę "Zielonych Domów"
Parlament Europejski przyjął dyrektywę większością głosów - 370 do 199, przy 46 wstrzymujących się. Aby nowe przepisy weszły w życie w Polsce, Rada Ministrów musi zatwierdzić nowe regulacje.
Dyrektywa “Zielonych Domów” o co chodzi?
Nowe przepisy mają na celu stopniową redukcję emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii w sektorze budowlanym UE, przy jednoczesnym dążeniu do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wprowadzają również inicjatywy mające na celu modernizację budynków o najgorszej charakterystyce oraz poprawę wymiany informacji dotyczącej charakterystyki energetycznej.
Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl
Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.
Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie
Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki.
Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.
Zgodnie z nowymi przepisami, wszystkie nowe budynki powinny być zeroemisyjne od 2030 roku, a te zajmowane lub będące własnością władz publicznych od 2028 roku. W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą zobowiązane do redukcji średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16% do 2030 roku i o co najmniej 20-22% do 2035 roku.
Nowa dyrektywa nakłada również obowiązek remontu 16% budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej do 2030 roku, a 26% do 2033 roku poprzez wprowadzenie minimalnych wymagań dotyczących charakterystyki energetycznej.
Budynki rolnicze oraz budynki dziedzictwa kulturowego mogą zostać wyłączone z nowych przepisów, podobnie jak budynki chronione ze względu na ich wartość architektoniczną lub historyczną, budynki tymczasowe, kościoły i miejsca kultu.
Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych. Wniosek ustawodawczy dotyczący zmiany dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków został przyjęty 15 grudnia 2021 r. w ramach pakietu "Fit for 55", wprowadzonego przez nowe europejskie prawo o klimacie w lipcu 2021 r.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Jutro głosowanie nad zatwierdzeniem dyrektywy "Zielonych Domów"
- Świadectwo energetyczne również dla właścicieli mieszkań
- Świadectwo charakterystyki energetycznej - czym jest i kiedy należy wykonać
- Za świadectwo energetyczne zapłacisz znacznie więcej
- Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl
- Zdjęcia satelitarne ukazują dramatyczny obraz powodzi w Polsce
- Darmowe szkolenie z planowania przestrzennego dla JST i planistów – zapisz się już dziś!
- Polskie miasta nie radzą sobie z reklamowym bałaganem
- Jak sprawdzić pozwolenie na budowę? Czy została wydana zgoda?
- Sprawdź aktualne stany wód i prognozy powodziowe w Twojej okolicy
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!