News

Jutro głosowanie nad zatwierdzeniem dyrektywy "Zielonych Domów"

Monika Byś
2024-03-11
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 4.8
dyrektywa zielonych domów

Jutro, tj. 12 marca, w Strasburgu odbędzie się ostateczne głosowanie nad zatwierdzeniem dyrektywy "Zielonych Domów" EPDB. To przełomowy moment dla całej Unii Europejskiej, w tym dla Polski, gdzie planuje się przeprowadzenie 2,7 mln renowacji budynków do 2030 roku.

Zielona transformacja budownictwa to ogromne wyzwanie, ale też szansa na stworzenie bardziej zrównoważonego i przyjaznego środowisku otoczenia. Dyrektywa "Zielonych Domów" to krok w dobrym kierunku, który może przynieść wiele korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i dla całej gospodarki. 

Główne założenia dyrektywy:

  • Wprowadzenie paszportów budynków: dokumentów zawierających informacje o charakterystyce energetycznej budynku, podobnych do etykiet na urządzeniach AGD;
  • Inicjatywa Wielka Fala Renowacji: program dofinansowania renowacji budynków, aby stały się one bardziej energooszczędne;
  • Dążenie do bezemisyjności: nowe budynki od 2028 roku (a budynki publiczne od 2026 roku) będą musiały spełniać standard zeroemisyjności;
  • Dekarbonizacja: zmniejszenie emisji CO2 z budynków, które stanowią znaczną część emisji gazów cieplarnianych w UE;
  • Redukcja zużycia energii: poprawa efektywności energetycznej budynków, co obniży rachunki za energię dla mieszkańców;
  • Wprowadzenie nowych, zielonych wymogów dotyczących budownictwa: stosowanie ekologicznych materiałów i rozwiązań technologicznych.

Cele dyrektywy:

  • Osiągnięcie zerowej emisji netto z budynków do 2050 roku.
  • Poprawa komfortu życia mieszkańców.
  • Stworzenie nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.