Rynek nieruchomości

Ranking portali nieruchomości 2023 - popularność, ceny ogłoszeń

Monika Byś
2023-09-20
~7 min
Post zaktualizowany: 2024-01-26
Głosów: 15, średnia ocen: 4.8
Ranking portali nieruchomości 2023

Poszukiwanie wymarzonego mieszkania, domu lub działki stało się znacznie łatwiejsze dzięki dynamicznie rozwijającej się branży nieruchomości online. Portale nieruchomościowe oferują coraz więcej innowacyjnych narzędzi, które sprostają oczekiwaniom zarówno kupujących, jak i sprzedających. Przyjrzyjmy się ofercie najpopularniejszych serwisów internetowych i sprawdźmy skuteczność wyszukiwania. Przedstawiamy ranking portali nieruchomości 2023. 

 • Zanim wrzucisz ogłoszenie do sieci, zastanów się czy dany portal nieruchomości posiada ruch umożliwiający szybką i dogodną sprzedaż nieruchomości.
 • Zobacz ranking 8 najpopularniejszych portali nieruchomościowych 2023. Prezentujemy poniżej osiem zestawień popularnych portali nieruchomości.
 • Liderem wśród serwisów ogłoszeniowych, które oferują nieruchomości na sprzedaż jest olx.pl oraz otodom.pl

Ranking portali nieruchomości 2023

Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości oraz postęp technologiczny otwierają nowe, skuteczniejsze metody dotarcia do potencjalnych klientów. Dostęp do szerokiej bazy ofert kupna, sprzedaży i wynajmu, sprawia, że cały proces poszukiwań nieruchomości staje się znacznie prostszy i efektywny. Dzisiaj nie wystarczy wyłącznie zamieścić krótkiego ogłoszenia w sieci, aby mieć pewność, że transakcja dojdzie do skutku. Czujny inwestor zwraca uwagę przede wszystkim na jakość informacji. Wie, że aby zyskać w oczach potencjalnego kupca, musi podać dokładną lokalizację nieruchomości lub numer ewidencyjny działki.

Nie znasz lokalizacji? Skorzystaj z narzędzia "Filtrowanie działek"

Geoportalu Krajowym Na Mapie znajdziesz narzędzie "Filtrowanie działek", dzięki któremu wyszukasz działkę po czterech zmiennych - po kształcie, powierzchni działki, rodzaju działki i po położeniu (po danej o gminie). Dodatkowo, jeśli ogłoszeniodawca dodał informacje o przybliżonej lokalizacji, np. miejscowość, dzielnica, przysiółek lub ulica, możesz zawęzić obszar poszukiwania do aktualnego widoku mapy. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz film, który przygotowaliśmy na ten temat:

W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej platform specjalizujących się w promocji nieruchomości dostępnych na sprzedaż. Serwisy nieruchomościowe prześcigają się w kreatywnych strategiach, których zadaniem jest przyciągnięcie zarówno indywidualnych kupców szukających swojego pierwszego mieszkania, jak i dużych firm deweloperskich. Zatem istnieje ryzyko, że tak intensywne działanie dużych graczy, przyćmi nawet najlepsze pomysły właścicieli mniejszych portali. To sprawi, że jeśli wybierzesz portal o mniejszym ruchu, zmniejszysz szansę na sprzedaż, bo Twoje ogłoszenie pozostanie niezauważone. Czy można zabezpieczyć się przed takim ryzykiem? Oczywiście!

Zanim wrzucisz ogłoszenie do sieci, zastanów się czy dany portal nieruchomościowy posiada ruch umożliwiający szybką realizację sprzedaży. Nie musisz samodzielnie przeprowadzać analizy - wystarczy, że sprawdzisz ranking portali nieruchomości 2023 sporządzony przez OnGeo.pl.

Najlepsze portale nieruchomościowe w 2023

Poniżej prezentujemy ranking najpopularniejszych portali nieruchomościowych w 2023. Nasze opracowanie opiera się o analizę informacji pochodzących z różnych źródeł - analiza słów kluczowych google, aplikacja similarweb, semrush oraz zebrane dane bezpośrednio ze stron internetowych twórców. Zgromadzone dane podzieliliśmy na kilka kategorii:

 1. Szacunkowy całościowy ruch;
 2. Unikalni użytkownicy portali nieruchomościowych;
 3. Liczba ogłoszeń sprzedaży:
  • działek,
  • domów,
  • mieszkań;
 4. Popularność hasła “działki/domy/mieszkania + nazwa portalu nieruchomości” w wyszukiwarce google.

Szczegółowy opis źródeł oraz opis rankingu znajdziesz pod tabelami.

1. Szacunkowy całościowy ruch

Pierwszy ranking dotyczy ruchu całkowitego na stronie danego portalu nieruchomościowego. Zestawienie powstało w oparciu o całkowitą, miesięczną liczbę odwiedzin w sierpniu 2023 roku. Źródłem niniejszych danych jest aplikacja https://www.similarweb.com

Miejsce w rankingu

Portal

Ruch na stronie w mln wejść 
[według ruchu w sierpniu 2023 r.]

1olx.pl*103,2 mln
2otodom.pl22,8 mln
3nieruchomosci-online.pl7,5 mln
4gratka.pl*6,0 mln
5adresowo.pl3,6 mln
6morizon.pl3,2 mln
7domiporta.pl2,5 mln
8rynekpierwotny.pl0,88 mln

*olx.pl oraz gratka.pl są serwisami ogłoszeniowym, w których jedną z głównych kategorii są nieruchomości. Zatem warto dodać, że ruch na stronie generują także inne wyszukiwania.

Jeśli chodzi o szacunkowy całościowy ruch na stronach to niespodzianek nie ma. Najpopularniejszym, typowo nieruchomościowym serwisem jest portal otodom.pl. W naszym zestawieniu uplasował się jednak na pozycji 2. Dlaczego? Serwis olx.pl oraz gratka.pl są portalami, które gromadzą ogłoszenia z wielu różnych kategorii (również odzież oraz dekoracja), jednak ich popularność skutkuje, że zainteresowani rozpoczynają poszukiwania nieruchomości właśnie od nich. Dlatego deweloperzy i pośrednicy decydują się na zamieszczenie ogłoszeń w serwisach ogólnych, co ma istotny wpływ na szacunkowy ruch całościowy. Ostatecznie zyskują na tym zarówno deweloperzy, jak i poszukujący.

Na uwagę zasługuje również serwis nieruchomosci-online.pl, który zdobył 3 pozycję w naszym rankingu z liczbą 7,5 mln wyświetleń. To na prawdę ogromny ruch!

Kolejne miejsca zajmują portale: adresowo.pl (3,6 mln wyświetleń) oraz morizon.pl (3,2 mln). Na dole listy ośmiu najpopularniejszych portali nieruchomościowych znalazły się serwisy domiporta.pl z wynikiem 2,5 mln odwiedzjących oraz rynekpierwotny.pl - około 0,9 mln wyświetleń.

2. Unikalni użytkownicy portali nieruchomościowych

Drugi ranking zawiera zestawienie unikalnych użytkowników danego portalu nieruchomościowego. W dużym uproszczeniu metoda badania ruchu na portalu według unikalnych użytkowników polega na tym, że jeśli pewna osoba wchodzi na portal z tego samego IP komputera wiele razy, to i tak jego wejścia liczą się jako jeden, unikalny użytkownik. Dane zebrane do raportu pochodzą z aplikacji semrush.com.

Miejsce w rankingu

Portal

Unikalni użytkownicy w mln wejść 
[według ruchu w sierpniu 2023 r.]

1olx.pl18,4 mln
2otodom.pl4,3 mln
3nieruchomosci-online.pl1,4 mln
4domiporta.pl1,1 mln
5gratka.pl1,3 mln
6adresowo.pl0,93 mln
7morizon.pl0,92 mln
8rynekpierwotny.pl0,35 mln

Miejsca w rankingu praktycznie w całości pokrywają się z poprzednim rankingiem dotyczącym ruchu całościowego. Jedyna zamiana dotyczy portalu domiporta.pl, który uprasował się na 4. pozycji z wynikiem 1,1 mln użytkowników unikalnych. Warto zwrócić uwagę jednak na różnicę pomiędzy liczbą użytkowników unikalnych, odwiedzających portal olx.pl (1. miejsce), a kolejnym - serwisem otodom.pl. Różnica ta wynosi ponad 14 mln użytkowników i świadczy o popularności portalu olx.pl, o której wspomniałam powyżej.

3. Liczba ogłoszeń sprzedaży działek, domów i mieszkań

Poniższy ranking dzielę na trzy osobne zestawienia. Każde będzie dotyczyć innego rodzaju nieruchomości - działek, domów i mieszkań. Dane do rankingu pochodzą bezpośrednio ze stron internetowych poszczególnych portali nieruchomościowych według danych z dnia 20 września 2023 roku.

3a. Liczba ogłoszeń sprzedaży działek

Miejsce w rankingu

Portal

Liczba ogłoszeń sprzedaży działek

1nieruchomosci-online.pl63 181
2otodom.pl58 307
3morizon.pl44 500
4domiporta.pl41 637
5olx.pl28 147
6gratka.pl25 252
7rynekpierwotny.plbrak danych

3b. Liczba ogłoszeń sprzedaży domów

Miejsce w rankingu

Portal

Liczba ogłoszeń sprzedaży domów

1otodom.pl56 263
2nieruchomosci-online.pl43 795
3gratka.pl36 916
4morizon.pl35 340
5domiporta.pl27 367
6olx.pl22 619
7rynekpierwotny.pl2 309

3c. Liczba ogłoszeń sprzedaży mieszkań

Miejsce w rankingu

Portal

Liczba ogłoszeń sprzedaży mieszkań

1otodom.pl120 757
2gratka.pl75 651
3morizon.pl72 070
4nieruchomosci-online.pl68 142
5rynekpierwotny.pl52 091
6domiporta.pl49 987
7olx.pl38 566

Ranking ten najbardziej obrazuje, który portal nastawiony jest głównie na sprzedaż nieruchomości. Na uwagę zasługuje fakt, że najwięcej ogłoszeń zarówno działek, jak i domów i mieszkań, wystawiono na portalach: otodom.pl oraz nieruchomosci-online.pl. Zaraz za nimi uplasowały się portale morizon.pl oraz domiporta.pl. Serwisy ogólne znajdują się na dole listy.

4. Popularność hasła “działki/domy/mieszkania + nazwa portalu nieruchomości” w wyszukiwarce google

Na koniec zestawienie dotyczące popularności haseł dotyczących sprzedaży nieruchomości. W zestawieniu sporządzonym przy użyciu narzędzia Planer słów kluczowych dostępnym na stronie: https://ads.google.com, wzięto pod uwagę średnią miesięczną liczbę wyszukiwania w google na przełomie sierpnia i września 2023 roku. Wynikiem tego rankingu są trzy zestawienia - osobno dla działek, domów i mieszkań.

Zwróć uwagę, że nie otrzymaliśmy pełnego wyniku wyszukiwania, ponieważ nie każda fraza została wyszukana w Plenerze.

4a. Popularność hasła “działki + nazwa portalu nieruchomości” w wyszukiwarce google

Miejsce w rankingu

Portal

Średnia miesięczna liczba wyszukiwania w google

Zmiana przez 3 miesiące

1olx.pl2 400+26%
2otodom.pl260+23%
3adresowo.pl70+57%
4gratka.pl40-25%
5morizon.pl20+100%
6nieruchomosci-online.plbrak zapytań-
7domiporta.plbrak zapytań-
8rynekpierwotny.plbrak zapytań-

4b. Popularność hasła “domy + nazwa portalu nieruchomości” w wyszukiwarce google

Miejsce w rankinguPortalŚrednia miesięczna liczba wyszukiwania w googleZmiana przez 3 miesiące
1olx.pl2 900+24%
2otodom.pl1 900+19%
3gratka.pl480+23%
4adresowo.pl900%
5morizon.pl500%
6rynekpierwotny.plbrak zapytań-
7nieruchomosci-online.plbrak zapytań-
8domiporta.plbrak zapytań-

4c. Popularność hasła “mieszkania + nazwa portalu nieruchomości” w wyszukiwarce google

Miejsce w rankingu

Portal

Średnia miesięczna liczba wyszukiwania w google

Zmiana przez 3 miesiące

1olx.pl3 600+22%
2otodom.pl720+39%
3gratka.pl250+24%
4adresowo.pl70+25%
5morizon.pl70+29%
6domiporta.pl100%
7rynekpierwotny.plbrak zapytań-
8nieruchomosci-online.plbrak zapytań-

Jakie informacje powinno zawierać ogłoszenie nieruchomości?

Dobre ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości powinno wyróżniać się na tle setek, podobnych ofert. Jak jednak sprawić, żeby to właśnie Twoje przykuło uwagę potencjalnego kupca? Kluczem do sukcesu jest atrakcyjny, szczegółowy opis nieruchomości, w którym znajdują się zarówno te niezbędne informacje o obiekcie (dokładne położenie i parametry geometryczne), jak i dodatkowe np. dotyczące jego otoczenia. 

Oto kilka zasad, które zwiększą atrakcyjność ogłoszenia:

 1. Koniecznie podaj dokładną lokalizację nieruchomości. Udostępnienie dokładnego adresu znacząco zwiększa liczbę odsłon. W ogłoszeniu warto również opisać okolicę i podać orientacyjny czas dojazdu do ważnych miejsc w danym mieście czy dzielnicy. Jeśli to możliwe, dobrze jest również wspomnieć o innych odległościach np. od szkoły, sklepu; 
 2. Opis w ogłoszeniu sprzedaży nieruchomości. To nie liczba znaków, a klarowność informacji przynosi przewagę. Skup się na konkretnych faktach, używaj wyliczeń i staraj się, aby poszczególne akapity miały maksymalnie 6 wersów;
 3. Audyt energetyczny, czyli informacje o zapotrzebowaniu na energię;
 4. Podawaj aktualne dane kontaktowe i informacja o dostępności;
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.