News

Liczba wniosków o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej spadła o połowę

Monika Byś
2022-09-13
~6 min
Post zaktualizowany: 2023-07-10
Głosów: 17, średnia ocen: 5
przyłączenia do sieci gazowej

Aby móc w pełni korzystać z gazu w domu musisz postarać się o przyłączenie do sieci gazowej, a następnie wybudować przyłącze gazu i instalację wewnątrz domu. Ostatnio ceny gazu w Polsce szaleją, przez co ogrzewanie domu gazem staje się coraz mniej opłacalne. Liczba wniosków o wydania warunków przyłączenia do sieci gazowej spadła w tym roku o połowę. 

  • Najnowsze dane wskazują, że chętnych na przyłącza gazowe ubywa. Sprzedawcy kotłów gazowych po raz pierwszy od lat zanotowali w ostatnich miesiącach spadek sprzedaży urządzeń.
  • Do problemów z przyłączami doszły rekordowe notowania gazu na światowych rynkach. Gdy Ukraina została zaatakowana przez Rosję notowania błękitnego surowca wystrzeliły i teraz są czterokrotnie wyższe niż rok temu.
  • W tym roku, do końca lipca PSG rozpatrzyła ponad 100 tys. wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej i zawarła ponad 36 tys. umów o przyłączenie. 
  • Stowarzyszenie wskazuje jeszcze na jedną przyczynę, czyli pojawiające się informacje o zakazie montowania kotłów gazowych w Unii Europejskiej. 
  • Kotły gazowe odpowiadają w sumie za 41 % złożonych od początku programu wniosków, ale w tym roku to pompy ciepła są najchętniej wybieranym źródłem przy wymianie kopciucha z dofinansowaniem programu Czyste Powietrze.

Gaz jest zaraz po węglu najpopularniejszym paliwem zapewniającym ciepło w polskich gospodarstwach domowych. Ogrzewa się nim ponad 2,3 mln budynków. Najnowsze dane wskazują jednak, że chętnych na przyłącza gazowe ubywa. Obecnie jest ich mniej niż przed rokiem. Sprzedawcy kotłów gazowych po raz pierwszy od lat zanotowali w ostatnich miesiącach spadek sprzedaży urządzeń.

Jednocześnie kotły gazowe już nie są na pierwszym miejscu urządzeń wybieranych przez Polaków podczas wymiany kopciucha z dofinansowaniem programu Czyste Powietrze. To miejsce zajmują teraz pompy ciepła.

Liczba wniosków o wydanie warunków przyłączenia do sieci gazowej spadła. Boom na przyłącza gazowe powoli mija

Rok 2022 zaczął się od problemów z przyłączami do sieci gazowej. Polska Spółka Gazownictwa wstrzymała na ponad miesiąc zawieranie umów na nowe przyłącza z powodu braku funduszy i dopiero pomogła polityczna interwencja i dosypanie pieniędzy ze strony Grupy Kapitałowej PGNiG. Do problemów z przyłączami doszły rekordowe notowania gazu na światowych rynkach, co ze strachem obserwują najwięksi odbiorcy tego paliwa. Gdy Ukraina została zaatakowana przez Rosję notowania błękitnego surowca wystrzeliły i teraz są czterokrotnie wyższe niż rok temu.

Polska była jednym z pierwszych państw, któremu Rosja wstrzymała dostawy gazu. Chociaż magazyny są pełne, to najtrudniejszy sezon zimowy dopiero przed nami. Wysokie ceny gazu powodują, że przemysł ogranicza, albo wręcz wstrzymuje produkcję. Gospodarstwa domowe są w grupie odbiorców chronionych przed nadmiernymi podwyżkami, podobnie jak inni społecznie wrażliwi odbiorcy (czyli m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, szkoły, żłobki), którym taryfy nie zmienią się do końca roku.

Czy wystarczy gazu do ogrzewania domów?

W powietrzu wisi jednak pytanie, co będzie dalej, czy wystarczy gazu i w jakiej będzie cenie. To wszystko wpływa na obecne nastroje konsumentów.

Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa

Mieliśmy w tamtym roku taki boom przyłączeniowy, bardzo duże zainteresowanie przyłączem gazu. W tej chwili to zainteresowanie troszkę spadło ze względu na niestabilność cen gazu. Ludzie obawiają się, że będą płacić niebotyczne rachunki, troszkę się też tak dzieje. Nie jest to winą na pewno państwa, tylko światowych cen gazu.

Jak dodał, jeśli użytkownik będzie zdeterminowany i będzie chciał używać gazu, to poniesie koszty opłaty przyłączeniowej, którą spółka trochę zwiększyła.

mówi prezes Robert Więckowski 

Nie będzie takich sytuacji, że ktoś sobie przyłączy ten gaz i jednak potem skalkuluje, że ma las i będzie sobie drewnem palił.

W całym ubiegłym roku spółka rozpatrzyła blisko 300 tysięcy wniosków o przyłączenie do sieci gazowej. Wydała ponad 260 tysięcy warunków przyłączenia do sieci gazowej, zawierając umowy o przyłączenie obejmujące realizację 135 tys. przyłączy w następnych latach. W tym roku, do końca lipca PSG rozpatrzyła ponad 100 tys. wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej i zawarła ponad 36 tys. umów o przyłączenie. 

informuje Polska Spółka Gazownictwa.

Liczba rozpatrzonych wniosków, wydawanych warunków i zawieranych umów w 2022 r. jest mniejsza o około 50 % w stosunku do analogicznego okresu roku w 2021 r.

Sprzedawcy kotłów notują gorsze wyniki

Mniejsze zainteresowanie ogrzewaniem gazowym sygnalizują też sprzedawcy kotłów gazowych. To jednak w dalszym ciągu obecnie podstawowe urządzenie grzewcze sprzedawane na polskim rynku. W ubiegłym roku sprzedano ok. 410 tys. kotłów gazowych, co odpowiada za 59 % udziału w rynku – podaje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG).

Gazowe kotły kondensacyjnie obecnie sprzedają się głównie na wymianę starych urządzeń grzewczych, w budynkach podłączonych do sieci gazowej. Pompy ciepła odpowiadały za 15 % w ubiegłym roku, ale w tym roku będzie to już znacznie więcej. W drugim kwartale tego roku sprzedaż kotłów gazowych spadła o ok. 8 %, a pomp ciepła podwoiła się.

Nadal można spodziewać się, że sprzedaż kotłów gazowych przekroczy w tym roku 300 tys. sztuk, podczas gdy sprzedaż pomp ciepła wyniesie ok. 180 tys.

wyjaśnia SPIUG

Po raz pierwszy od kilku lat miał miejsce spadek sprzedaży kotów gazowych. Złożyło się na to kilka przyczyn. Z pewnością jedną z nich były problemy z dostawami z uwagi na brak niektórych komponentów do produkcji u wytwórców. Następna, bardzo ważną przyczyna była narastająca od początku roku niepewność co do dostępności gazu.

Stowarzyszenie wskazuje jeszcze na jedną przyczynę, czyli pojawiające się informacje o zakazie montowania kotłów gazowych w Unii Europejskiej. SPIUG uważa jednak, że plany te są dalekie od realnego scenariusza w najbliższych latach.

Komisja Europejska proponuje nowe regulacje dotyczące dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, ekoprojektu i etykietowania energetycznego. Chodzi o ustalenie bardziej rygorystycznych limitów dotyczących ekoprojektu dla systemów ogrzewania na poziomie UE. Oznaczałoby to, że 2029 r. będzie datą zakończenia wprowadzania do obrotu „samodzielnych” kotłów na paliwa kopalne, w tym kotłów gazowych.

Co dalej z dotacjami do kotłów gazowych?

Kolejna propozycja dotyczy wygaszenia dotacji do kotłów na paliwa kopalne do 2025 roku, co wpłynęłoby na dotacje udzielane m.in. w programie Czyste Powietrze. Na razie takich planów po polskiej stronie nie ma.

informuje Ewelina Steczkowska, rzeczniczka prasowa NFOŚiGW

Obecnie nie planujemy odejścia od dotacji na kotły gazowe kondensacyjne, gdyż uważamy, że są to ekologiczne źródła ciepła i doskonale wpisują się w zakres dofinansowywanych niskoemisyjnych i efektywnych źródeł ciepła pomimo zwiększających się obecnie (z przyczyn całkowicie niezależnych) cen nośników energii, wpływających bezpośrednio na koszty eksploatacyjne tych źródeł. Użytkowanie kotłów gazowych kondensacyjnych jest ekologiczne chociażby ze względu na śladowe ilości pyłu, jakie powstają w wyniku spalania gazu, a który to pył jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania zjawiska smogu.

Dofinansowanie do wymiany ogrzewania w dużej mierze kształtuje rynek urządzeń grzewczych w Polsce. Od początku obowiązywania programu Czyste Powietrze, czyli w ostatnich czterech latach, wpłynęło prawie pół miliona wniosków o dotacje na wymianę kopciucha oraz na termomodernizację budynków. Kotły gazowe odpowiadają w sumie za 41 % złożonych od początku programu wniosków, ale w tym roku to pompy ciepła są najchętniej wybieranym źródłem przy wymianie kopciucha z dofinansowaniem programu Czyste Powietrze.

W kwietniu liczba wniosków o dofinansowanie złożonych na zakup i montaż kotłów gazowych kondensacyjnych spadła o ok. 16 % w porównaniu do marca, z poziomu 3800 do 3200 i obecnie utrzymuje się na poziomie ok. 3 tys. miesięcznie – informuje NFOŚiGW.

W maju złożono 7,7 tys. wniosków o dofinansowanie pomp ciepła powietrznych i gruntowych. SPIUG ocenia, że inwestorzy planujący wymianę starych urządzeń grzewczych na nowe gazowe kotły kondensacyjne, zaczęli wstrzymywać się z realizacją. 

Źródło: wysokie Napięcie, Czyste Powietrze

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.