News

PSG wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych dla nowych domów

Monika Byś
2022-01-13
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-07-10
Głosów: 30, średnia ocen: 5
zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych

Polska Spółka Gazownictwa poinformowała we środę, że na razie wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych. Zainteresowanie przyłączeniem do sieci jest tak duże, że zakładany budżet na ten cel na lata 2022-2023 został wyczerpany. PSG deklaruje, że "pracuje nad rozwiązaniami".

  • Spółka wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci i zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. W tym roku i kolejnym na przyłączanie nowych odbiorców wyda prawie 2 mld zł.
  • W związku z pełnym zarezerwowaniem środków inwestycyjnych Polska Spółka Gazownictwa czasowo wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych
  • Nie będzie nowych umów na przyłączenie do sieci gazowej, o ile PSG nie otrzyma nowego finansowania. Odbiorcy nowych domów, którzy liczą na przyłączenie do gazu nie będą mieli takiej możliwości.

PSG przyznaje, że aktualnie nie ma pieniędzy na przyłączanie kolejnych odbiorców do sieci gazowej.

przyznaje spółka w komunikacie przesłanym redakcji Money.pl

Duże zainteresowanie przyłączeniem do sieci gazowej spowodowało, że środki inwestycyjne spółki na lata 2022-2023 zostały w pełni zarezerwowane na realizację zawartych już umów przyłączeniowych i PSG nie posiada aktualnie źródeł finansowania dla kolejnych inwestycji przyłączeniowych

PSG realizuje dwa rodzaje zadań — modernizuje istniejące przyłącza gazowe oraz przyłącza nowych odbiorców.

PSG wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych

Jak podaje spółka, 2021 r. był pod tym względem rekordowy — spółka wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci i zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. W tym roku i kolejnym na przyłączanie nowych odbiorców wyda prawie 2 mld zł.

W związku z pełnym zarezerwowaniem środków inwestycyjnych Polska Spółka Gazownictwa czasowo wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych — poinformowało PSG klientów w środę.

Co w sytuacji, gdy źródło finansowania tych inwestycji się wyczerpało?

Spółka zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniem tej sytuacji.

przekazała spółka w komunikacie

Zarząd PSG, kierownictwo Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. i przedstawiciele administracji rządowej, pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zwiększyć możliwości inwestycyjne spółki i kontynuować proces przyłączania klientów do sieci dystrybucyjnej. O możliwości realizacji nowych przyłączeń PSG będzie na bieżąco powiadamiać przyszłych klientów 

Oznacza to, że nie będzie nowych umów na przyłączenie, o ile PSG nie otrzyma nowego finansowania. Odbiorcy gazu którzy liczą na przyłączenie do gazu nie będą mieli takiej możliwości.

Sprawdź przebieg sieci gazowej dla Twojej działki

W Raporcie o Terenie możesz sprawdzić przebieg sieci gazowej dla dowolnej działki w Polsce. Dzięki tej informacji dowiesz się, czy Twoja działka jest uzbrojona w niezbędne media. 

Mapa uzbrojenia terenu dostępna jest w zakładce Infrastruktura pod nazwą Uzbrojenie działki w media.

Nie stresuj się kupnem działki - zdiagnozuj działkę sam. Pobieranie raportu zajmie Ci raptem 5 minut. Sam wybierasz, których cech nieruchomości potrzebujesz i za co płacisz.

Poniżej prezentujemy jak wygląda fragment Raportu o terenie z tematem uzbrojenie terenu w media.

Fragment Raportu o Terenie - uzbrojenie działki w media
Fragment Raportu o Terenie - uzbrojenie działki w media

Uwaga! Mapa może nie prezentować danych o sieciach uzbrojenia terenu w przypadku, gdy urząd powiatowy ich nie posiada w wersji cyfrowej lub wstrzymuje ich udostępnianie. OnGeo nie ma wpływu na dostępność informacji o uzbrojeniu, ponieważ bazuje na danych zewnętrznych (powiatowych), co skutkuje nie pobieraniem opłat za temat uzbrojenie terenu w media w Raporcie.

Źródło: Polska Spółka Gazownictwa, Money.pl, własne

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.