News

Czy UE zakaże pieców gazowych? Masz piec na gaz, szykuj się na ogromny wydatek

Monika Byś
2022-06-08
~2 min
Post zaktualizowany: 2024-01-29
Głosów: 109, średnia ocen: 4.9
UE zakaże pieców gazowych

Unia Europejska szykuje zakaz używania nie tylko pieców węglowych czy olejowych, ale również pieców gazowych. Jest to jedna z propozycji zawartych w unijnym pakiecie Fit for 55. Według UE rozwiązanie będzie korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla europejskiej niezależności od Rosji. Niestety dla Polski oznacza prawdziwą rewolucję i oczywiście ogromne wydatki. Czy UE zakaże pieców gazowych?

  • Komisja Europejska zaproponowała, aby do 2027 roku zaprzestać korzystania z pieca węglowego czy gazowego.
  • Na chwilę obecną jednak nie wiadomo czy projekt faktycznie wejdzie w życie.
  • Według ekspertów Polacy powinni przygotować się do instalacji pomp ciepła, dzięki którym można ogrzać dom za pomocą energii z powietrza, wody czy z gruntu.

UE zakaże pieców gazowych?

Komisja Europejska zaproponowała, aby do 2027 roku zaprzestać korzystania z pieca węglowego czy gazowego. Pakiet Fit for 55 zakłada, że w 2030 r. uda się zredukować emisję CO2 do 55 %.

Na chwilę obecną jednak nie wiadomo czy projekt faktycznie wejdzie w życie.

czytamy w komunikacie portalu samorządowego 

Najważniejszą zmianą proponowaną przez KE jest objęcie budynków opłatami za emisję CO2. Nałożone byłyby one na paliwa kopalne (w tym gaz) wykorzystywane do ogrzewania budynków i podgrzewania w nich wody użytkowej.

Czy Polacy będą musieli zamienić piece gazowe na pompy ciepła?

Według ekspertów Polacy powinni przygotować się do instalacji pomp ciepła, dzięki którym można ogrzać dom za pomocą energii z powietrza, wody czy z gruntu. Taka instalacja wiąże się z niemałym wydatkiem, co rząd powinien mieć na uwadze i zaproponować program wsparcia.

W rozmowie dla portalu Business Insider Adam Krajewski, dyrektor sprzedaży w firmie Vosti zapewnił, że eksploatacja pomp ciepła nic nie kosztuje, co więcej, jest całkowicie bezemisyjna. Powiedział, że rząd w ramach programu “Czyste powietrze” już oferuje wsparcie dla Polaków, którzy decydują się na instalację pomp ciepła.

Jak zauważa Adam Krajewski, unijne projekty obejmują nie tylko zakaz używania pieców węglowych, ale także instalację paneli fotowoltaicznych, które zgodnie z obowiązkiem, będą musiały zostać zainstalowane na wszystkich budynkach publicznych i komercyjnych o powierzchni ponad 250 m2. 

Zanim wejdą w życie nowe przepisy, w Polsce nie będzie można już korzystać z tzw. “kopciuchów”. Według danych, na chwilę obecną ok. 3 mln polskich domów czeka na wymianę pieców węglowych.

Źródło: Bussines Insider, Money, Portal Samorządowy

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.