Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii (MRiT) zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jest projekt rozporządzenia MRiT w sprawie ustalania wymagań dla nowej zabudowy
- Nowelizacja prawa obejmuje m.in. przeniesienie przepisów dotyczących wyznaczania obszaru analizowanego dla przeprowadzenia analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu z rozporządzenia do ustawy.
- Projekt rozporządzenia MRiT w sprawie ustalania wymagań dla nowej zabudowy wprowadza zmianę pojęcia "front działki" na "front terenu".
- Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 stycznia 2022 r.
Po co zmiany?
Początkiem listopada br. wiceminister MRiT Piotr Uściński podczas ogłoszenia wyników rankingu „Gmina dobra do życia” zapowiedział wprowadzenie nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym.
Jeszcze w sierpniu ówczesna wiceminister resortu zapowiadała daleko idące zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym, które miałyby m.in. zlikwidowanie decyzji o warunkach zabudowy. Planowana reforma niestety nie doszła do skutku. Uściński poinformował:
Moja poprzedniczka planowała wielką reformę i stworzenie nowej ustawy, ale ja uznałem, że jest to zbyt ambitne przedsięwzięcie i może się po prostu nie udać. My w tej chwili przygotowujemy reformę, czyli nowelizację ustawy (o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). W najbliższych tygodniach będziemy pokazywali jej szczegóły
Więcej na ten temat we wpisie: Nie ustawa, a nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym
12 listopada br. RCL opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii (MRiT) zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W uzasadnieniu projektu możemy czytać, że konieczność wydania nowej regulacji wynika ze zmian wprowadzanych ustawą z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. poz. 1986).
Projekt rozporządzenia MRiT w sprawie ustalania wymagań dla nowej zabudowy. Czego dotyczą zmiany?
Nowelizacja prawa obejmuje m.in. przeniesienie przepisów dotyczących wyznaczania obszaru analizowanego dla przeprowadzenia analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. Celem jest ustalenie wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu z rozporządzenia do ustawy, a także definiują pojęcie „front terenu”, które zastąpiło pojęcie „front działki”.
Zmiana dotyczy również § 4 ust. 1:
Obowiązującą linię nowej zabudowy na terenie objętym wnioskiem wyznacza się jako przedłużenie linii istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 stycznia 2022 r.
Projekt rozporządzenia można zobaczyć tutaj
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Nie ustawa, a nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym
- Ustawa o budowie domów do 70 m2 bez pozwolenia podpisana przez Prezydenta RP
- Decyzja o warunkach zabudowy procedura formalna
- Brak MPZP dla działki? Pozostaje decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
- Miejscowy plan a decyzja o warunkach zabudowy
- Wskaźniki zagospodarowania terenu w miejscowych planach i decyzjach WZ
- Jakie informacje zawiera plan zagospodarowania przestrzennego
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- Zdjęcia satelitarne działki - nowość w Geoportalu Na Mapie
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!