News

Jest projekt rozporządzenia MRiT w sprawie ustalania wymagań dla nowej zabudowy

Monika Byś
2021-11-16
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-06
Głosów: 27, średnia ocen: 5
projekt rozporządzenia MRiT w sprawie ustalania wymagań dla nowej zabudowy

Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii (MRiT) zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

  • Nowelizacja prawa obejmuje m.in. przeniesienie przepisów dotyczących wyznaczania obszaru analizowanego dla przeprowadzenia analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu, w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu z rozporządzenia do ustawy.
  • Projekt rozporządzenia MRiT w sprawie ustalania wymagań dla nowej zabudowy wprowadza zmianę pojęcia "front działki" na "front terenu".
  • Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 stycznia 2022 r.

Po co zmiany?

Początkiem listopada br. wiceminister MRiT Piotr Uściński podczas ogłoszenia wyników rankingu „Gmina dobra do życia” zapowiedział wprowadzenie nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym.

Jeszcze w sierpniu ówczesna wiceminister resortu zapowiadała daleko idące zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym, które miałyby m.in. zlikwidowanie decyzji o warunkach zabudowy. Planowana reforma niestety nie doszła do skutku. Uściński poinformował:

Moja poprzedniczka planowała wielką reformę i stworzenie nowej ustawy, ale ja uznałem, że jest to zbyt ambitne przedsięwzięcie i może się po prostu nie udać. My w tej chwili przygotowujemy reformę, czyli nowelizację ustawy (o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). W najbliższych tygodniach będziemy pokazywali jej szczegóły

Więcej na ten temat we wpisie: Nie ustawa, a nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym

12 listopada br. RCL opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii (MRiT) zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W uzasadnieniu projektu możemy czytać, że konieczność wydania nowej regulacji wynika ze zmian wprowadzanych ustawą z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. poz. 1986).

Projekt rozporządzenia MRiT w sprawie ustalania wymagań dla nowej zabudowy. Czego dotyczą zmiany?

Nowelizacja prawa obejmuje m.in. przeniesienie przepisów dotyczących wyznaczania obszaru analizowanego dla przeprowadzenia analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. Celem jest ustalenie wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu z rozporządzenia do ustawy, a także definiują pojęcie „front terenu”, które zastąpiło pojęcie „front działki”.

Zmiana dotyczy również § 4 ust. 1:

Obowiązującą linię nowej zabudowy na terenie objętym wnioskiem wyznacza się jako przedłużenie linii istniejącej zabudowy na działkach sąsiednich.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 stycznia 2022 r.

Projekt rozporządzenia można zobaczyć tutaj

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.