Analiza inwestycji

Pośrednik nie podał lokalizacji działki w ogłoszeniu sprzedaży. Dlaczego?

Monika Byś
2023-02-08
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-03-07
Głosów: 27, średnia ocen: 5
pośrednik nie podał lokalizacji działki w ogłoszeniu sprzedaży

Poszukując działki na sprzedaż pod budowę domu jednorodzinnego, znalazłam ogłoszenie sprzedaży nieruchomości w bardzo atrakcyjnej cenie. Działka znajduje się w Nowym Sączu i, według biura nieruchomości, zlokalizowana jest niedaleko rynku. Dlaczego mam wątpliwości, gdzie znajduje się działka? Wszystko dlatego, że pośrednik ukrył dokładną lokalizację działki przez co stracił wiarygodność. A szkoda, bo dzięki narzędziu filtrowania działki, z łatwością odnalazłam działkę, a następnie zdiagnozowałam ją pod kątem wad, uciążliwości, zagrożeń i ograniczeń formalno-prawnych i stwierdzam, że oferta jest godna uwagi. 

 • Wspomniana działka ma 10 arów i znajduje się w Nowym Sączu w województwie małopolskim. Cena nieruchomość jest atrakcyjna - 155 tys. zł. 
 • Chciałam odnaleźć działkę i zdiagnozować ją pod kątem uciążliwości, wad, zagrożeń i ograniczeń formalnoprawnych, ale w ogłoszeniu nie podano numeru działki, jedynie ulicę główną - świętej Heleny. Użyłam narzędzia 'Filtowanie działek" w Geoportalu Krajowym Na Mapie i z łatwością odnalazłam jej dokładną lokalizację. 
 • Sprawdź  diagnozę działki w OnGeo.pl. 

Wspomniana działka znajduje się w Nowym Sączu w województwie małopolskim [zobacz lokalizację na mapie]. Z opisu nieruchomości podanego w ogłoszeniu oraz z załączonych zdjęć możemy dowiedzieć się, że:

 • Powierzchnia działki ma około 10 arów;
 • Działka jest w kształcie kwadratu, ale konkretne wymiary działki nie są podane;
 • Nieruchomość położona na terenie płaskim, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych;
 • Działka jest nieogrodzona;
 • Dojazd do działki drogą asfaltową, a bezpośrednio do działki - drogą utwardzoną;
 • Działka jest uzbrojona. Na działce z domem jest: prąd, gaz, woda, kanalizacja;
 • Forma własności: inna.

Chciałam odnaleźć działkę i zdiagnozować ją pod kątem uciążliwości, wad, zagrożeń i ograniczeń formalnoprawnych, ale w ogłoszeniu nie podano numeru działki, jedynie ulicę główną - świętej Heleny. Skorzystałam zatem z narzędzia “Filtrowanie działek” i odnalazłam nieruchomość. 

Link do ogłoszenia: https://nowy-sacz.nieruchomosci-online.pl/dzialka,na-sprzedaz

Zobacz również inne diagnozy działek z ogłoszeń sprzedaży: https://blog.ongeo.pl/tag/ogloszenia-sprzedazy

Pośrednik nie podał lokalizacji działki w ogłoszeniu sprzedaży - skorzystałam z Geoportalu Krajowego Na Mapie

1. W pierwszej kolejności weszłam na stronę Geoportalu Krajowego Na Mapie [przejdź do mapy] i w okno wyszukiwania działek po adresie wpisałam “Nowy Sącz, św. Heleny”. Następnie wybrałam z listy podpowiedzi lokalizację. 

Wybierz ulicę, Na Mapie
Wybierz ulicę, Na Mapie

2. Po zbliżeniu do lokalizacji, z pola narzędzi wybrałam “Filtrowanie działek” (1), a następnie ustawiłam zmienne, o które zamierzałam oprzeć poszukiwania. Zmienne oparłam o dołączone zdjęcia do ogłoszenia, a także o treść: 

 • zawęziłam wyszukiwanie działek o aktualne okno mapy (2);
 • wybrałam kształt działki - kwadratowa (3);
 • powierzchnia działki: od 950 do 1050 m2 (w ogłoszeniu jest informacja, że działka ma około 1000 m2) (4);
 • wybrałam rodzaj zabudowy - wszystkie (5), ponieważ w ogłoszeniu nie podano, czy na działce znajdują się już np. budynki gospodarcze.
Szukaj działki według filtrowania działek, Na Mapie

3. Po zatwierdzeniu “Filtruj działki”, otrzymałam wynik wyszukiwania w oparciu o określone zmienne. Automat wskazał 3 działki, które spełniają kryteria, a ja wybrałam właściwą - 726/8 [zobacz lokalizację na mapie]. Tym sposobem, znam już dokładny adres nieruchomości z ogłoszenia i mogę przejść do jej diagnozy. 

Znalazłam działkę, chce wygenerować Raport o terenie 

Chciałabym sprawdzić, czy pośrednik świadomie ukrył lokalizację nieruchomość, po to, aby potencjalny kupiec, nie mógł wcześniej jej wcześniej zdiagnozować. W tym celu nie musiałam już wchodzić na stronę https://ongeo.pl/raporty, ponieważ Geoportal Krajowy Na Mapie, od razu przekierowuje mnie na stronę raportów. 

Pobierz Raport o terenie dla wybranej działki
Pobierz Raport o terenie dla wybranej działki

Teraz wystarczy tylko wybrać z listy tematy, które mnie interesują. Ja wybrałam pełen raport, dzięki temu zyskałam 20% rabat i zdiagnozowałam działkę w korzystniejszej cenie. Koszt raportu jest mniejszy niż moje ostatnie zakupy spożywcze.

Wybrałam pełen zakres danych dla działki, OnGeo.pl
Wybrałam pełen zakres danych dla działki, OnGeo.pl

Po zaledwie 5 minutach dostałam pełen zakres danych na mój adres mailowy. Jeśli chcesz zobaczyć wynik diagnozy, pobierz mój raport za darmo. Udostępniam Ci link:

https://ongeo.pl/raporty/010-ha-wojewodztwo:-malopolskie-powiat:-nowy-sacz-gmina:-nowy-sacz-jednostka-ewidencyjna:-m-nowy-sacz/51D74D338CD1AA864C11D7E886C950B3

Wynik diagnozy działki w Nowym Sączu

Mam już swoją diagnozę, zobaczmy, jakich danych mi dostarczy. 

 • Mogę uzupełnić brakujące informacje o położeniu, lokalizacji i geometrii działki:
  • numer działki: 126201_1.0118.726/8,
  • powierzchnia: 1013 m2,
  • wymiary: 33 x 32 [m], współczynnik kształtu 7,7, obwód: 129 m,
 • Brak planów miejscowych, w celu uzyskania instrukcji dotyczącej zabudowy należy wystąpić o warunki zabudowy. Dowiedz się, jak to zrobić: Jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy
 • Analiza pozwoleń na budowę i zgłoszeń robót budowlanych od 2018 r. wykazuje, że w okolicy rzeczywiście znajdują się w większości domy jednorodzinne. Nie planuje się na razie budowy żadnych obiektów uciążliwych w pobliżu działki;
 • Działka znajduje się w odległości ok. 350 m od najbliższej formy ochrony przyrody, w pobliżu nie ma też zabytków i obszarów ochronnych, które utrudniałyby uzyskanie warunków zabudowy i pozwolenia na budowę oraz mogłyby ograniczyć zabudowę;
 • Nieruchomość nie znajduję się też w strefie ochronnej;
 • Do działki prowadzi droga wewnętrzna, co może stanowić pewną uciążliwość, ponieważ użytkownicy takiej drogi muszą troszczyć się o jej stan we własnym zakresie; 
 • Klasa bonitacyjna gleby oznaczona jest jako IIIa, więc przeważają gleby żyzne i bardzo żyzne;
 • Niestety istnieje zagrożenie powodzi od wód gruntowych na terenie działki. Działka znajduje się również w strefie zalania w przypadku całkowitego zniszczenia wału powodziowego. Dowiedz się więcej na ten temat: Obszary zagrożone powodzią od wód gruntowych
 • Analiza wykazała również, że działka znajduje się w części na obszarze zagrożonym stagnacją wody - ok. 44 % powierzchni działki;
 • Istnieje również niedogodność w postaci niekorzystnych geologicznych warunków budowlanych. Geologia terenu wskazuje, że na działce przeważają grunty piaszczysto-madowe tarasów niższych poniżej 4-6 m. Dowiedz się więcej: Geologiczne warunki budowlane działki

Analiza wykazała, że ogłoszenie sprzedaży nieruchomości jest warte rozważenia. Cena za nieruchomość wynosi 155 000 zł. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.