News

CPK: Podróż z Poznania do Warszawy krótsza o godzinę

Monika Byś
2023-05-12
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Podróż z Poznania do Warszawy krótsza o godzinę

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała wariant inwestycyjny dla odcinka Kolei Dużych Prędkości między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem. Odcinek ten będzie częścią kolejowej "igreki" Warszawa-Łódź-Wrocław/Poznań, co skróci czas podróży pociągiem między Poznaniem a Warszawą o ponad godzinę. Projekt jest częścią unijnej sieci priorytetów transportowych TEN-T.

  • Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła wariant inwestycyjny dla odcinka Kolei Dużych Prędkości między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem. Odcinek ten skróci czas podróży pociągiem między Poznaniem a Warszawą o ponad godzinę.
  • CPK wybrała wariant przebiegu nowej linii Sieradz-Poznań spośród czterech propozycji.

Spółka CPK wybrała wariant przebiegu nowej linii Sieradz-Poznań spośród czterech propozycji na podstawie analiz licznych czynników, takich jak aspekty techniczne, ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Odcinek KDP między Poznaniem i Sieradzem ma długość 155 km (łącznie z łącznicami ponad 220 km). Większość tego fragmentu kolejowej "szprychy" CPK nr 9 znajduje się na terenie Wielkopolski (oprócz okolic Sieradza, Błaszek i Wróblewa, które leżą w Łódzkiem).

Dzięki tej inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem potrwa ok. 2 godz. (dzisiaj taka podróż zajmuje ponad 3 godz.). Po uruchomieniu tego odcinka do Kalisza dojedziemy ze stolicy w ok. 1 godz. 25 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie).

KDP Sieradz-Poznań, CPK

Budowa linii KDP Sieradz-Poznań

Koleje Dużych Prędkości budowane przez CPK to ogromny skok cywilizacyjny dla polskiej infrastruktury kolejowej. Dzięki linii KDP Sieradz-Poznań region Wielkopolski dołączy do beneficjentów przedsięwzięć kolejowych CPK. Ta linia powinna działać już dzisiaj, ale niestety 12 lat temu przygotowania do budowy "igreki", czyli trasy łączącej Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław, zostały niepotrzebnie wstrzymane. 

Przygotowując studium wykonalności, eksperci rezygnowali z wariantu W1 na rzecz W9, który był połączeniem najlepiej ocenionych pod względem społecznym i środowiskowym odcinków W1, W2 i W3, pod wpływem głosów mieszkańców i samorządowców.

Wariant W9, który ostatecznie został wybrany, jest najlepszym rozwiązaniem dla odcinka między Poznaniem a Sieradzem i powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami i samorządowcami. Oznacza on najmniejszą liczbę kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i ma najmniejszy wpływ na ujęcia wody i zabytki.

Źródło: CPK

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.