News

CPK: Nowa linia kolejowa Katowice - Ostrawa

Monika Byś
2023-03-23
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
nowa linia kolejowa Katowice - Ostrawa

Wybrano wariant inwestorski dla odcinka Kolei Dużych Prędkości relacji Katowice - Ostrawa. Przebieg trasy zakłada najmniej wyburzeń i najmniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne spośród wszystkich badanych. Spółka CPK zaznacza, że budowa nowej linii oznacza m.in. koniec wykluczenia kolejowego Jastrzębia-Zdroju.

  • Wybrany wariant inwestorski W72 przewiduje m.in. budowę nowych stacji kolejowych oraz nowe odcinki umożliwiające szybkie połączenia m.in. Rybnika i Żor z Katowicami i resztą kraju
  • Spółka informuje, że jednym z założeń inwestycji było zapewnienie dostępu do linii kolejowej dla Jastrzębia-Zdroju - największego miasta w Polsce bez dostępu do kolei
  • Z Katowic do Jastrzębia Zdroju pasażerowie dojadą w 50 min pociągiem regionalnym lub w 35 min przyspieszonym 

Jako rekomendowany wariant inwestorski wskazano W72, który przewiduje budowę nowych stacji kolejowych m.in. w Żorach Północnych i Mszanie, możliwość powstania terminala intermodalnego w Wodzisławiu Śląskim, dodatkowy odcinek łączący Wodzisław Śląski i centrum Jastrzębia-Zdroju oraz nowe odcinki umożliwiające szybkie połączenia m.in. Rybnika i Żor z Katowicami i resztą kraju.

Wariant inwestorski linii KDP Katowice-Ostrawa, źródło: CPK
Wariant inwestorski linii KDP Katowice-Ostrawa, źródło: CPK 

Spółka informuje, że jednym z założeń inwestycji było zapewnienie dostępu do linii kolejowej dla Jastrzębia-Zdroju - największego miasta w Polsce bez dostępu do kolei. Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała dodaje:

Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK

Dzięki inwestycjom CPK na Śląsku kolej obejmie swoim zasięgiem ponad 3,5 mln mieszkańców tego regionu, m.in. Jastrzębia, Żor, Rybnika i Wodzisławia

Inwestycje CPK w województwie śląskim umożliwią znaczne skrócenie czasów przejazdu. Z Katowic do Jastrzębia Zdroju pasażerowie dojadą w 50 min pociągiem regionalnym lub w 35 min przyspieszonym (dziś w ogóle brak jest takiego połączenia). Do Katowic z Rybnika podróż pociągiem potrwa 25 min (obecnie ponad dwa razy dłużej), a z Wodzisławia Śląskiego ok. 40 min (dziś ponad 1 godz.).

Z Żor Północnych do Katowic dojazd koleją zajmie ok. 20 min, a z Wodzisławia Śląskiego do Jastrzębia Zdroju ok. kwadransa (obecnie takich połączeń nie ma w ogóle). Z Jastrzębia-Zdroju i Rybnika dojedziemy do Warszawy w 2 godziny.

Źródło: CPK

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.