News

CPK kończy program dobrowolnych nabyć

Monika Byś
2023-03-24
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
CPK kończy program dobrowolnych nabyć

Do 7 kwietnia właściciele nieruchomości na terenie przyszłego lotniska CPK mają czas, aby przystąpić do Programu Dobrowolnych Nabyć, który umożliwia pozyskanie terenu w tej formie transakcji. 

  • Spółka CPK w ramach programu wykupiła już ponad 500 ha gruntów, a ponad 1000 ha jest obecnie na etapie uzgodnień lub uzyskiwania zgód korporacyjnych
  • Po zakończeniu programu możliwe będzie jedynie wywłaszczenie za odszkodowaniem, co będzie mniej korzystne dla właścicieli

Spółka CPK miała na celu pozyskanie przynajmniej 2/3 tego obszaru, jednak dzięki szybkiemu tempu wykupów, osiągnie ten pułap przed czasem. Spółka w ramach programu wykupiła już ponad 500 ha gruntów, a ponad 1000 ha jest obecnie na etapie uzgodnień lub uzyskiwania zgód korporacyjnych.

mówi Konrad Majszyk, rzecznik prasowy CPK

Cieszymy się, że prawie 70 proc. mieszkańców terenu lotniska jest chętnych do skorzystania z preferencyjnych warunków, znacznie atrakcyjniejszych, niż przewidziane w tradycyjnej procedurze wywłaszczeniowej i niestosowanych jak dotąd przy inwestycjach publicznych w Polsce

Po zakończeniu programu możliwe będzie jedynie wywłaszczenie za odszkodowaniem, co będzie mniej korzystne dla właścicieli. Analogiczny program ruszy wkrótce również dla obszaru okołolotniskowego.

Obszar Programu Dobrowolnych Nabyć
Obszar Programu Dobrowolnych Nabyć, źródło: CPK

Programu Dobrowolnych Nabyć - czym jest?

Osoby przystępujące do PDN otrzymują bardzo korzystne warunki. Właściciel nieruchomości na terenie CPK może liczyć na wycenę na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Dla przykładu: za dom o wartości 1 mln zł spółka jest w stanie zapłacić 1 mln 400 tys. zł.

Inna możliwość to wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia amortyzacji (to rozwiązanie atrakcyjne dla np. dla właściciela domów w złym stanie technicznym).

Mieszkańcom przysługują także inne liczne udogodnienia i bonusy, niestosowane dotychczas w trakcie realizacji inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, na przykład sfinansowanie przez CPK przeprowadzki i obsługi prawnej całej procedury, konsultacje z doradcą zawodowym i szkolenia.

Źródło: CPK

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.