Porady OnGeo

Ogłoszenie bez wskazanej lokalizacji? Dziękuje, nie dam się oszukać!

Monika Byś
2024-04-17
~5 min
Głosów: 2, średnia ocen: 5
ogłoszenie bez wskazanej lokalizacji

Znalazłeś/aś ciekawą działkę pod budowę domu i chcesz ją sprawdzić przed pierwszą rozmową z pośrednikiem nieruchomości. Opis ogłoszenia wydaje się idealny. Pośrednik deklaruje bliskość terenów rekreacyjnych, przyjemne, rodzinne sąsiedztwo i brak ukrytych wad działki. Jednak na wstępnym etapie weryfikacji ogłoszenia czujnemu inwestorowi włączy się “czerwona lampka”. Dlaczego? Ogłoszenie sprzedaży nieruchomości nie ma najważniejszej informacji dla potencjalnego kupca - lokalizacji. Dlaczego sprzedawcy tak zależy, aby przyszły kupiec nie poznał położenia nieruchomości na etapie przeglądania ofert? Co próbuje ukryć właściciel działki? I w końcu - dlaczego ogłoszenie bez podanej lokalizacji powinno wzbudzić niepewność?

 • Ukrywanie numeru działki w ogłoszeniu daje przewagę pośrednikowi i osłabia Twoją pozycję w negocjacjach.
 • Bez podstawowych informacji o działce możesz sporo stracić. Pamiętaj, że teraz naprawdę każda osoba, w kilka minut, może sprawdzić podstawowe dane o nieruchomości. 
 • Profesjonalna, rzetelna i szczegółowa diagnoza działki jest dostępna dla wszystkich, a znajdziesz ją w OnGeo.pl

Osoby, które myślą o zakupie nieruchomości stoją przed szeregiem wyzwań. Z jednej strony borykają się z problemem niewystraczającej liczby nieruchomości pod budowę domu i koniecznością stałego monitorowania zmian prawa miejscowego wynikających m.in. z nowelizacji przepisów ustawy o planowaniu przestrzennym i rozporządzenia ws. warunków technicznych budynków. A z drugiej - z konkurencją czyhającą na atrakcyjne oferty pojawiające się na portalach nieruchomościowych. 

Ofert nieruchomości jest mnóstwo, co potwierdzają statystyki przedstawione na łamach bloga OnGeo.pl w artykule: Ranking portali nieruchomości z 2024. Świadomy inwestor, podczas wyboru oferty, kieruje się przede wszystkim jakością danych. Zwraca uwagę na konkretne informacje w opisie działki, a takim niewątpliwie jest dokładna lokalizacja nieruchomości

Każde ogłoszenie sprzedaży powinno zawierać dane, które umożliwią potencjalnemu kupcowi diagnozę działki pod kątem zagrożeń, uciążliwości, wad fizycznych i ograniczeń formalnoprawnych. Szczególnie, że rzetelna i gruntowna diagnoza zajmuje zaledwie 5 minut, a korzyści pozwolą automatycznie odrzucić oferty, które nie tylko nie spełniają standardów narzuconych przez przyszłego właściciela, ale realnie wyeliminują ryzyko inwestycyjne. Jeśli szukasz sprawdzonej diagnozy nieruchomości - skorzystaj z OnGeo.pl - lidera na rynku raportów o terenie. 

Zdiagnozuj swoją działkę w 5 minut w OnGeo.pl

Zespół specjalistów złożony z przedstawicieli wielu branż - geodezji, geologii, architektury, budownictwa, planowania przestrzennego, leśnictwa i informatyki - przestawia przyjazny serwis OnGeo.pl, dzięki któremu samodzielnie, w zaledwie 5 minut, przy minimalnym nakładzie pracy, pobierzesz unikatowy Raport o działce wygenerowany specjalnie dla Twojej działki.

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT O DZIAŁCE

OnGeo.pl sam/a wybierasz za co płacisz. Do wyboru masz ponad 50. dostępnych tematów. Zastanawiasz się, ile to kosztuje? Za pełny Raport zapłacisz tyle, ile za średniej wielkości zakupy w supermarkecie.

CO DOSTANIESZ W RAPORCIE O TERENIE?

 • Dane z ewidencji gruntów i budynków, czyli wymiary i obwód działki, powierzchnia urzędowa i obliczona, współrzędne punktów załamania linii granicznej działki, grupa rejestrowa, klasa bonitacyjna,
 • Informacje o planach miejscowych na obszarze działki i w okolicy oraz przeznaczenie działki w mpzp,
 • Rejestr pozwoleń na budowę w okolicy,
 • Uzbrojenie terenu w media,
 • Miejsca, obiekty i urządzenia potencjalnie uciążliwe w sąsiedztwie,
 • Zagrożenia i uciążliwości, czyli tereny: zalewowe, zagrożone stagnacją wody, osuwiskowe, analiza osiadania terenu,
 • Formy ochrony przyrody,
 • Analiza czasu dojazdu i dojścia;
 • Geologiczne warunki budowlane działki;
 • Informacje o złożach i surowcach naturalnych;
 • Zanieczyszczenia powietrza, hałas;
 • Strefy ochronne, czyli wokół: turbin wiatrowych, cmentarzy, lotnisk, terenów zamkniętych,
 • inne, sprawdź jakie na naszej stronie OnGeo.pl

Ogłoszenie bez wskazanej lokalizacji? Omijaj je szerokim łukiem!

Kluczem do sukcesu w każdej transakcji jest szczegółowy opis ogłoszenia. Nie mam tutaj na myśli kwiecistego i wręcz poetyckiego opisu zachwalającego wizualne i estetyczne aspekty lokalizacji, ale konkretne i wyczerpujące informacje o działce. Informacje te powinny zawierać wszystkie istotne dane ułatwiające podejmowanie decyzji przez potencjalnych klientów. Niestety, coraz częściej obserwujemy brak numeru ewidencyjnego działki lub innych danych, które z całą pewnością wskazywałyby na położenie parceli. Takie zachowanie sprzedającego jest niedopuszczalne, bo wskazuje, że z jakiegoś powodu chce ukryć najważniejsze dane przed kontaktem z potencjalnym klientem, czyli być może zakup nieruchomości niesie ze sobą ryzyko inwestycyjne. 

Ujawnienie dokładnej lokalizacji nieruchomości, takiej jak numer działki, adres mieszkania lub budynku, umożliwia Ci pozyskanie istotnych informacji na temat charakterystyki mienia (np. za pośrednictwem Raportu o Terenie dostępnego na OnGeo.pl) oraz daje możliwość porównania innych ofert. Niemniej, pośrednikom zazwyczaj zależy na tym, abyś nie mógł dokonać wstępnej oceny nieruchomości bez wcześniejszego kontaktu z nimi.

Niezwykle istotne jest podkreślenie, że niepodawanie dokładnej lokalizacji nie przynosi korzyści żadnej ze stron. Proces diagnozy działki jest niezwykle prosty i zajmuje zaledwie kilka minut. 

Dlaczego ogłoszenia bez lokalizacji są podejrzane?

Istnieje kilka powodów, dla których brak wskazania lokalizacji w ogłoszeniu powinien wzbudzić naszą czujność:

 • Brak lokalizacji może utrudnić nam sprawdzenie autentyczności oferty. Nie możemy sprawdzić, czy działka znajduje się na terenie zalewowym, czy w okolicy nie jest planowana budowa potencjalnie uciążliwych inwestycji, czy nie leży na osuwisku lub na obszarze zagrożonym osiadaniem terenu oraz jakie są zanieczyszczenia powietrza w okolicy lub poziom hałasu;
 • Bez znajomości lokalizacji nie możemy osobiście sprawdzić działki, co ogranicza nas do zdjęć i opisów dostarczonych przez sprzedającego. Jesteś zmuszony do kontaktu z pośrednikiem. Ceńmy wzajemny czas;
 • Brak informacji o otoczeniu i sąsiedztwie uniemożliwia ocenę potencjału inwestycyjnego działki. Nie wiemy, czy w pobliżu planowane są inwestycje, czy działka znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji, czy też jest narażona na negatywne czynniki urbanistyczne;
 • Brak informacji o lokalizacji budzi podejrzenia co do intencji sprzedającego. Może to oznaczać, że chce on ukryć coś ważnego lub utrudnić potencjalnym nabywcom dokładną ocenę działki.

Przygotuj się do rozmowy i negocjacji z pośrednikiem nieruchomości

Przygotowanie do negocjacji jest kluczowym elementem osiągnięcia sukcesu i uniknięcia zajęcia pozycji straconej. 

Jeśli zależy Ci na podejmowaniu najbardziej racjonalnych decyzji, kluczowe jest uniknięcie przewagi negocjacyjnej po stronie pośrednika. Podczas pierwszej oceny nieruchomości nie pozwól, aby druga strona transakcji kształtowała Twoje spojrzenie na nią. Samodzielne sprawdzenie nieruchomości, która Cię interesuje, pozwoli Ci mieć pełną kontrolę nad procesem, jeszcze przed pierwszym spotkaniem z pośrednikiem.

Bądź uważny na wszelkie ograniczenia formalno-prawne, potencjalne zagrożenia, uciążliwości oraz cechy fizyczne działki, które mogą wpłynąć na jej wartość. Nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, aby przeprowadzić profesjonalną ocenę nieruchomości samodzielnie. Wszystkie istotne informacje o nieruchomościach w Polsce można znaleźć w księdze wieczystej, która jest przypisana do każdej nieruchomości osobno oraz w Raportach o działce. 

Ogłoszenie sprzedaży bez lokalizacji wpadło Ci w oko? Dowiesz się, jak wyszukać działkę bez numeru

Geoportalu Na Mapie znajdziesz narzędzie "Filtrowanie działek", dzięki któremu wyszukasz działkę po czterech zmiennych - po kształcie, powierzchni działki, rodzaju działki i po położeniu (po danej o gminie). 

Dodatkowo, jeśli ogłoszeniodawca dodał informacje o przybliżonej lokalizacji, np. miejscowość, dzielnica, przysiółek lub ulica, możesz zawęzić obszar poszukiwania do aktualnego widoku mapy. Dowiedz się, jak to działa:

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.