Artykuły techniczne

Wiemy jak sprawdzić ogłoszenie sprzedaży nieruchomości

Monika Byś
2024-03-15
~6 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
jak sprawdzić ogłoszenie sprzedaży nieruchomości

Szukasz idealnej działki pod budowę domu lub pod inwestycje? Skorzystaj z poradnika, jak sprawdzić ogłoszenie sprzedaży nieruchomości. Dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę oraz jakie ogłoszenia najlepiej odrzucić już na wstępnym etapie.

  • Bez podstawowych informacji o działce możesz sporo stracić, bo teraz naprawdę każda osoba, w kilka minut, może sprawdzić podstawowe dane o nieruchomości. 
  • Dzięki usłudze Raportów o terenie możesz sprawdzić wszystkie informacje o działce. Dowiesz się, czy działka, którą zamieszasz kupić, nie ma wad, uciążliwości i zagrożeń. 
  • W treści artykułu znajdziesz przykład diagnozy działki znalezionej na jednym z popularnych portalu nieruchomościowych. 

Na rynku pojawia się coraz więcej serwisów specjalizujących się w promowaniu nieruchomości na sprzedaż. Platformy te rywalizują ze sobą, proponując innowacyjne strategie marketingowe, które mają przyciągnąć nie tylko klientów indywidualnych, ale również duże deweloperskie firmy i agencje nieruchomości. Szukając nieruchomości możesz skorzystać z oferty wielu portali, a baza ofert może osiągnąć potężne rozmiary.

Badanie IQS z 2022 roku powstałe na zlecenie portalu otodom wskazuje, że prawie połowa Polaków decyduje się na skorzystanie z serwisów ogłoszeniowych przy zakupie nieruchomości. Ranking portali nieruchomości 2024 opublikowany na łamach bloga OnGeo.pl wykazał, że średni miesięczny ruch na typowo nieruchomościowym portalu to aż 20,4 mln wejść, z czego aż 7,5 mln to użytkownicy unikalni. Ogromny ruch na portalach nieruchomościowych i potężna, rozproszona baza ogłoszeń budzi presje potencjalnych kupców. Istnieje ryzyko, że nieświadomy kupujący popełni błąd i skusi się na niesprawdzoną działkę. Proponujemy rozwiązanie - gruntowne sprawdzenie działki z pomocą Raportu o działce OnGeo.pl. Dowiedz się na przykładzie, jak sprawdzić ogłoszenie sprzedaży nieruchomości.

Jak sprawdzić ogłoszenie sprzedaży nieruchomości? Przykład

Szukam nieruchomości pod budowę domu w okolicach Krakowa, najlepiej w odległości do 25 km od granic miasta. Wchodzę na jeden z popularniejszych portali nieruchomościowych i rozpoczynam szukanie. Znalazłam takie, które mnie potencjalnie zainteresowało, lecz już na początku widzę problem - ogłoszeniodawca nie wskazał lokalizacji nieruchomości, a jedynie zbliżone położenie i podstawowe dane.

Jak znalazłam działkę bez podanej lokalizacji?

Wiem tylko, że działka znajduje się w gminie Przeciszów, w miejscowości Piotrowice i ma 9436 m kw. powierzchni - to już coś. Skorzystałam z narzędzia "Filtrowanie działek" dostępnego w Geoportalu Na Mapie.

Dzięki Filtrowaniu działek wyszukasz działkę po czterech zmiennych - po kształcie, powierzchni działki, rodzaju działki i po położeniu (po danej o gminie). Dodatkowo, jeśli masz informacje o przybliżonej lokalizacji, np. miejscowość, dzielnica, przysiółek lub ulica, możesz zawęzić obszar poszukiwania do aktualnego widoku mapy. Tym sposobem zawężając obszar poszukiwania do gminy Przeciszów i ograniczając powierzchnię w przedziale 9300 - 9500 m kw., otrzymałam 19 działek spełniających kryterium, a wśród nich jedną znajdującą się w miejscowości Piotrowice. To był strzał w dziesiątkę.

Przy okazji okazało się, że ogłoszeniodawca błędnie podał powierzchnię nieruchomości. Nieruchomość, której szukałam ma 9334 m kw., a nie, jak napisał ogłoszeniodawca, 9436 m kw.

Dzięki narzędziu Filtrowanie działek w Geoportalu Na Mapie, udało się znaleźć działkę ogłoszeniodawcy
Dzięki narzędziu Filtrowanie działek w Geoportalu Na Mapie, udało się znaleźć działkę ogłoszeniodawcy

Teraz mogę dokładnie sprawdzić działkę w 5 minut, bez wychodzenia z domu, zanim zdecyduje się na kontakt z obecnym właścicielem nieruchomości.

Jak sprawdzić ogłoszenie sprzedaży nieruchomości?

Kolejnym krokiem na drodze dobrej diagnozy działki przed kupnem jest wygenerowanie Raportu o działce OnGeo.pl. Raport o terenie to usługa na najwyższym poziomie. W OnGeo.pl samodzielnie, w zaledwie 5 minut, przy minimalnym nakładzie pracy, wygenerujesz profesjonalny raport specjalnie dla swojej działki lub wskazanego terenu.

Raport o działce pomoże Ci podjąć decyzję o zakupie nieruchomości. Sprawdzisz potencjał Twojej nieruchomości i dowiesz się, czy nie ma ukrytych wad, uciążliwości, zagrożeń, a także ograniczeń formalno-prawnych.

POBIERZ PEŁNY RAPORT O TERENIE DLA DZIAŁKI W PIOTROWICACH

Raport o terenie wygenerowany dla działki w Piotrowicach wykazał, że działka warta jest uwagi. Nie ma istotnych wad fizycznych, nie znajduje się na terenie zalewowym, zagrożonym stagnacją wody, osuwiskowym, ani w żadnej strefie ochronnej. Analiza zabudowy oraz wykaz najnowszych pozwoleń na budowę w promieniu 300 metrów od granic działki wskazuje, że w okolicy znajdują się jedynie pola rolne i budynki mieszkalne. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że działka leży na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a teren, na którym może powstać dom, stanowi łącznie niecałe 2400 metra kwadratowego. Pozostały teren, czyli aż 75% powierzchni działki, stanowi działka rolna.

Działka znajduje się na terenie MPZP - częściowo w strefie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, OnGeo.pl
Działka znajduje się na terenie MPZP - częściowo w strefie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, OnGeo.pl

Działka ma specyficzne przeznaczenie terenu. Została podzielona na 3 części - dwie stanowiące teren zabudowy mieszkaniowo-usługowej i jedną większą stanowiącą teren rolny. Części, na których można postawić budynek są połączone drogą wewnętrzną, przez co mogą stanowić zwarte gospodarstwo. Działka idealnie nada do celów inwestycyjnych, szczególnie jeśli nowy właściciel szuka nieruchomości pod działalność agroturystyczną. 

Działki stanowiące zabudowę mieszkaniową są połączone drogą wewnętrzną, OnGeo.pl
Działki stanowiące zabudowę mieszkaniową są połączone drogą wewnętrzną, OnGeo.pl

Działka jest uzbrojona. Zarówno sieć wodociągowa i kanalizacyjna, jak i gazowa znajdują się w drodze. Koszt przyłączenia do działki będzie zatem znacznie niższy. Dodatkowym atutem jest fakt, że w okolicy kilku dostawców internetu proponuje swoje usługi. Działka ma świetny dostęp do internetu światłowodowego. 

Działka ma doskonały dostęp do internetu światłowodowego, OnGeo.pl
Działka ma doskonały dostęp do internetu światłowodowego, OnGeo.pl

Jedną z uciążliwości może być nieznacznie przekroczona norma zanieczyszczenia powietrza. Średnioroczne zanieczyszczenie powietrza pyłami drobnymi PM 2,5 wynosi 21 μg/m³ (norma 20 μg/m³). 

Teren działki ma przekroczoną normę średniorocznego zanieczyszczenia powietrza pyłami drobnymi PM 2,5, OnGeo.pl
Teren działki ma przekroczoną normę średniorocznego zanieczyszczenia powietrza pyłami drobnymi PM 2,5, OnGeo.pl

Jakie informacje powinno zawierać ogłoszenie nieruchomości?

Ważne jest, aby ogłoszenie dotyczące nieruchomości było rzetelne i prawdziwe. Zatem nie trudno się domyślić, że powinno zawierać informacje zgodne z rzeczywistością. Dobre ogłoszenie powinno zawierać:

Dokładną lokalizację nieruchomości

Istnieje mylne przeświadczenie, że w ogłoszeniu sprzedaży nie trzeba podawać dokładnej lokalizacji nieruchomości. To nie prawda! Dokładna lokalizacja nieruchomości to kluczowa informacja, która może znacząco wpłynąć na zainteresowanie ogłoszeniem. Udostępnienie precyzyjnego adresu znacznie zwiększa widoczność oferty.

OnGeo.pl podjęło kampanię mającą na celu uświadomienie o konieczności udostępniania istotnych informacji o nieruchomościach, w tym szczególnie o adresie w ogłoszeniach sprzedaży. Nasze stanowisko jest jasne: ofertom sprzedaży nieruchomości bez podanej lokalizacji mówimy zdecydowane NIE. Zachęcamy naszych czytelników do świadomego podejścia i dołączenia do naszej kampanii na rzecz transparentności w ogłoszeniach nieruchomości.

Posiadając dane o lokalizacji kupujący może sprawdzić informacje o nieruchomości jeszcze przed podjęciem kontaktu ze sprzedającym. Może dowiedzieć się, czy działka posiada istotne wady, ograniczenia formalno-prawne, uciążliwości, zagrożenia, a także sprawdzić najważniejsze statystyki demograficzne w okolicy. Te wszystkie informacje możesz zyskać w Raporcie o terenie OnGeo.pl.

Szczegółowy opis nieruchomości i jej okolicy

Pamiętaj, liczba znaków w opisie nie świadczy o jakości ogłoszenia. Dobre ogłoszenie zawiera konkrety:

  • informacje o MPZP lub braku MPZP i jej przeznaczenie, 
  • dane z ewidencji gruntów - powierzchnia działki, wymiary, kształt nieruchomości, dokładną lokalizację, 
  • opis okolicy - tereny rekreacyjne, obiekty sportowe, dostęp do lasów, 
  • informacje o obiektach w okolicy, 
  • dane o uzbrojeniu terenu, 
  • informacje o dostępie do drogi publicznej,

Standardem jest 20-30 cech nieruchomości. Pamiętaj, że zdjęcia również stanowią cenne źródło informacji.

Aktualne dane kontaktowe

Aktualne dane kontaktowe umożliwiają natychmiastowy dostęp do właściciela lub pośrednika, co może przyspieszyć proces sprzedaży lub wynajmu. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.