Na mapie

Brak numeru działki w ogłoszeniu sprzedaży? Lepiej omijaj takie ogłoszenia

Monika Byś
2023-11-21
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 11, średnia ocen: 5
brak numeru działki w ogłoszeniu sprzedaży

Znalazłeś/aś idealną działkę pod budowę domu, ale masz problem ze zlokalizowaniem jej na mapie, bo ogłoszeniodawca nie podał dokładnej lokalizacji? Lepiej uważaj i omijaj takie ogłoszenia! Brak numeru działki w ogłoszeniu sprzedaży to znak, że masz do czynienia ze sprzedawcą, który z jakiegoś powodu zataja jedną z najważniejszych informacji o nieruchomości. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu problemowi, analizując konsekwencje pominięcia numeru działki w ogłoszeniu oraz prezentując argumenty, dlaczego warto być ostrożnym i unikać takich ofert.

  • Brak numeru działki w ogłoszeniu wprowadza niepewność i ryzyko związane z inwestycją na rynku nieruchomości. Uniemożliwia potencjalnym nabywcom skuteczną weryfikację informacji dotyczących nieruchomości.
  • Sekret udanej transakcji sprowadza się do poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego. Obie strony transakcji muszą wykazać się wzajemnym zaufaniem, a kluczowym momentem rozpoczęcia drogi do sukcesu jest już etap ogłoszenia.
  • Profesjonalna, rzetelna i szczegółowa diagnoza działki jest dostępna dla wszystkich, a znajdziesz ją w OnGeo.pl

Omijaj szerokim łukiem ogłoszenia bez podanego numeru działki

Współczesny rynek nieruchomości staje przed wieloma wyzwaniami, zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Jednym z kluczowych aspektów udanej transakcji jest klarowność ogłoszenia sprzedaży, które powinno zawierać istotne informacje ułatwiające potencjalnym nabywcom podjęcie decyzji. Jednakże, zjawisko braku numeru działki w ogłoszeniach sprzedaży staje się coraz bardziej powszechne, wprowadzając w zakresie nieruchomości pewien stopień niepewności i ryzyka.

Sprawdź to zanim kupisz działkę!

Szukasz działki pod budowę domu? Nie wiesz, o czym pamiętać przy jej wyborze? Zapoznaj się z naszą listą rzeczy, które należy bezwzględnie sprawdzić przed zakupem działki.

Pobierz gotową listę OnGeo

Kluczem do udanej transakcji jest zapewnienie bezpieczeństwa inwestycji. Obie strony transakcji muszą wykazać się wzajemnym zaufaniem, a kluczowym momentem rozpoczęcia drogi do sukcesu jest już etap ogłoszenia. Zaniechanie informowania potencjalnego nabywcy o dokładnej lokalizacji nieruchomości oraz pominięcie istotnych szczegółów dotyczących mienia, takich jak: wymiary działki, dane związane z planem zagospodarowania przestrzennego, możliwości zabudowy, dostępność mediów, drogi publicznej itp., może skutkować istotnymi stratami.

Omijaj szerokim łukiem ogłoszenia bez podanego numeru działki
Omijaj szerokim łukiem ogłoszenia bez podanego numeru działki

Niepodawanie dokładnej lokalizacji się po prostu nikomu nie opłaca, chyba że sprzedawcy zależy, żeby zainteresowany nie sprawdził nieruchomości przed pierwszym kontaktem telefonicznym. Warto podkreślić, że proces wstępnej diagnozy działki przed zakupem jest niezwykle prosty i zajmuje tylko 5 minut. Sprzedawca, lub pośrednik, najprawdopodobniej o tym dobrze wie.

Profesjonalna, rzetelna i szczegółowa diagnoza działki jest dostępna dla wszystkich, a znajdziesz ją w OnGeo.pl.

Zdiagnozuj działkę w OnGeo.pl

Zespół specjalistów złożony z przedstawicieli wielu branż - geodezji, geologii, architektury, budownictwa, planowania przestrzennego, leśnictwa i informatyki - przestawia zaawansowany system informatyczny OnGeo.pl, dzięki któremu samodzielnie, w zaledwie 5 minut, przy minimalnym nakładzie pracy, pobierzesz unikatowy Raport o terenie wygenerowany specjalnie dla Twojej działki.

OnGeo.pl nie musisz wybierać między dostępnymi pakietami, bo sam wybierasz za co płacisz. Do wyboru masz ponad 30 dostępnych tematów. Zastanawiasz się, ile to kosztuje? Za pełny Raport zapłacisz tyle, ile za średniej wielkości zakupy w supermarkecie.

Brak numeru działki w ogłoszeniu sprzedaży? Dlaczego to jedna z najważniejszych informacji?

Brak numeru działki w ogłoszeniu sprzedaży nieruchomości powinien zapalić czerwoną lampkę czujnego inwestora. Numer działki lub chociażby dokładna lokalizacja może uniemożliwić sprawdzenie podstawowych informacji, które dla potencjalnego kupca stanowią główne kryterium wyboru nieruchomości.

Na popularnych portalach nieruchomościowych mamy tysiące różnych ogłoszeń sprzedaży dotyczących działek gruntowych. Wstępna selekcja ogłoszeń, które nie spełniają naszych standardów, jest nie tyle mile widziane, co wręcz niezbędna. Po co marnować swój czas i czas pośrednika lub właściciela, jeśli po kontakcie i tak okaże się, że działka jest np. oddalona zbyt daleko od Twojej pracy lub znajduje się w okolicy zakładu przemysłowego. 

Oczywiście, brak numeru działki nie zawsze oznacza, że nieruchomość jest wadliwa. Może zdarzyć się, że sprzedający po prostu nie ma dostępu do numeru działki, ponieważ nie jest właścicielem nieruchomości. Właśnie taki argument najczęściej podejmują pośrednicy nieruchomości. Pamiętaj jednak, żeby w takim przypadku nie dać się omamić pięknym opisem. Doświadczony pośrednik potrafi skutecznie pokierować rozmową w taki sposób, abyś zapomniał/a o własnych kryteriach wyboru. 

Wyszukaj działkę bez podanej lokalizacji w ogłoszeniu

Geoportalu Krajowym Na Mapie znajdziesz narzędzie "Filtrowanie działek", dzięki któremu wyszukasz działkę po czterech zmiennych - po kształcie, powierzchni działki, rodzaju działki i po położeniu (po danej o gminie). Dodatkowo, jeśli ogłoszeniodawca dodał informacje o przybliżonej lokalizacji, np. miejscowość, dzielnica, przysiółek lub ulica, możesz zawęzić obszar poszukiwania do aktualnego widoku mapy. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz film, który przygotowaliśmy na ten temat.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.