News

Nowa ustawa wiatrakowa już w czerwcu 2024

Monika Byś
2024-02-20
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
Nowa ustawa wiatrakowa już w czerwcu 2024

Wiceminister ds. klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, ogłosił, że nowy projekt ustawy dotyczącej farm wiatrowych będzie kompletny do czerwca 2024 r. Czy nowa ustawa odblokuje budowę elektrowni wiatrowych poniżej 500 metrów od zabudowań?

Przypominamy, że jeszcze w listopadzie projekt ustawy zgłoszony przez posłów KO i Polska 2050-TD nie przeszedł procesu legislacyjnego. Projekt ten wprowadzał kontrowersyjne zmiany, a jedną z nich było wprowadzenie minimalnej odległości farm fotowoltaicznych i wiatrowych od budynków mieszkalnych i gruntów rolnych.

Warto wspomnieć, że projekt ustawy wiatrakowej zakładał nowe zasady lokalizowania farm wiatrowych, umożliwiając ich lokalizację na podstawie "uchwały wiatrakowej", co mogłoby być sprzeczne z obowiązującymi planami zagospodarowania przestrzennego. 

Poprzedni projekt ustawy przewidywał mniejsze odległości od zabudowy mieszkaniowej, tj. 

  • 300 m dla wielorodzinnej,
  • 400 m dla jednorodzinnej, 
  • 300 m dla parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Czego możemy się spodziewać po nowym projekcie ustawy wiatrakowej?

Wiceminister MKiŚ, Miłosz Motyka, oznajmił w Radiu Zet, że projekt ustawy wiatrakowej będzie gotowy najpóźniej do czerwca tego roku. Nowe przepisy będą miały szeroki zakres, a ich celem będzie odblokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. Propozycje zmian będą poddane konsultacjom w pierwszej kolejności.

Interaktywna mapa 500 metrów wiatraków od domów

Zespół OnGeo.pl opracował nową mapę zasięgów 500 metrów od zabudowy mieszkaniowej, dzięki której sprawdzisz miejsca, gdzie mogą powstać elektrownie wiatrowe, jeśli rząd ustanowi nowe przepisy odległościowe. 

Sprawdź mapę zasięgów 500 metrów wiatraków od domów w Geoportalu Na Mapie

Zasięg 500 metrów wiatraków od zabudowy mieszkaniowej, Na Mapie
Zasięg 500 metrów wiatraków od zabudowy mieszkaniowej, Na Mapie

Zasięg 500 metrów od domów oznaczyliśmy kolorem pomarańczowym. Jeśli działka podświetli się na kolor pomarańczowy, to oznacza, że w tym miejscu nie można już postawić wiatraka.  

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.