News

Polska zwiększa inwestycje OZE. Stawiamy na wiatraki.

Monika Byś
2023-07-12
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
Polska zwiększa inwestycje OZE

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii to pozytywny sygnał dla branży wiatrowej. Projekt, opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ma na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowym zużyciu oraz dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej.

  • Projekt zmian ma na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej w krajowym zużyciu a także dostosowanie polskiego prawa do przepisów UE.
  • Istotny krok dla branży morskiej energetyki wiatrowe stanowi zwiększenie dopuszczalnej ilości morskich farm wiatrowych z 10,9 GW do 17,9 GW
  • Projekt zmiany ustawy OZE został przyjęty jednogłośnie przez Sejm, a jeśli Senat nie zgłosi żadnych poprawek, oczekuje się podpisu prezydenta.

Jednym z istotnych punktów jest wzrost ambicji dotyczących rozwoju morskich farm wiatrowych. Projekt został przyjęty jednogłośnie przez Sejm, a jeśli Senat nie zgłosi żadnych poprawek, oczekuje się podpisu prezydenta.

Zwiększenie dopuszczalnej ilości morskich farm wiatrowych z 10,9 GW do 17,9 GW stanowi istotny krok naprzód dla branży morskiej energetyki wiatrowej. Umożliwi to dostarczanie większych ilości czystej i taniej energii oraz rozwój przemysłu offshore w Polsce. Projekt ustawy wprowadza również gwarancje pochodzenia, co umożliwi Prezesowi URE przystąpienie do międzynarodowego stowarzyszenia Association of Issuing Bodies (AiB) i handel polskimi gwarancjami pochodzenia na arenie międzynarodowej.

Nowa definicja instalacji hybrydowej

Nowa definicja instalacji hybrydowej przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania istniejących zasobów. Ważne jest także oczekiwanie na wdrożenie przepisów umożliwiających cable pooling, które mają znaczenie dla sektora energetyki wiatrowej.

Teraz nowelizacja trafi do Senatu, a jeśli będą zgłoszone poprawki, zostaną one poddane pod głosowanie w Sejmie. Następnie ustawę przekaże się do podpisu prezydenta.

Zmiana ustawy OZE korzystna również dla mieszkańców budynków wielorodzinnych

Jedną z kluczowych zmian wprowadzonych przez nowelizację jest wprowadzenie instytucji prosumenta lokatorskiego, która ułatwi rozliczenia dotyczące instalacji OZE zamontowanych na budynkach wielolokalowych, takich jak bloki mieszkalne. Nowe przepisy dostosowują obecną formę prosumenta energii odnawialnej do potrzeb wspólnot mieszkaniowych, umożliwiając wykorzystanie korzyści z wytworzonej energii na cele wspólne mieszkańców budynków wielolokalowych.

Resort zaznacza, że najważniejszą zmianą jest możliwość wyboru formy wynagrodzenia za energię przez prosumenta indywidualnego. Jeśli prosument wytwarza energię dla części wspólnej budynku wielolokalowego, będzie mógł zmienić formę wynagrodzenia z obniżenia rachunku za energię elektryczną poprzez konto prosumenckie na wypłatę gotówkową na wskazane konto bankowe.

Źródło: PAP

Poznaj strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych

W Raporcie o terenie OnGeo.pl sprawdzisz, czy Twoja działka znajduje się w strefie ochronnej wokół turbin wiatrowych. Pamiętaj, że budowa w takiej strefie będzie ograniczona zakazem budowy domu. 

Mapa stref wyłączonych wokół turbin wiatrowych stanowi część sekcji poświęconej ograniczeniom formalnoprawnym działki.

Fragment Raportu o Terenie - lokalizacja i geometria terenu działki, strefy wyłączone

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.