News

Sprawdź, gdzie można postawić wiatrak

Monika Byś
2023-02-21
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
gdzie można postawić wiatrak

W strefie ochronnej wokół turbin wiatrowych, czyli 700 m od wiatraka, będzie całkowity zakaz budowy nowych budynków mieszkalnych. Interaktywna mapa ograniczeń zabudowy od wiatraków pokaże Ci, czy bez przeszkód wybudujesz dom na własnej działce. Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i sprawdź zasięg wiatraka 700 m od zabudowy mieszkaniowej.

  • 8 lutego 2023 r. Sejm znowelizował ustawę odległościową dotyczącą minimalnych odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych.
  • W strefie ochronnej wokół turbin wiatrowych, czyli 700 m od wiatraka, będzie całkowity zakaz budowy nowych budynków mieszkalnych.
  • W Geoportalu Krajowym Na Mapie sprawdzisz mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 m oraz odległość domu od wiatraka w strefie 700 m.

W Geoportalu Krajowym Na Mapie sprawdzisz mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 m. Działki, które po zbliżeniu do widoku mapy zaznaczone są kolorem fioletowym znajdują się w strefie ograniczonych możliwości zabudowy ze względu na odległość od wiatraka - w promieniu 700 m od elektrowni. 

Jak sprawdzić odległość wiatraka od domów 700 m?, Geoportal Na Mapie
Jak sprawdzić odległość wiatraka od domów 700 m?, Geoportal Na Mapie

Interaktywna mapa zasięgu wiatraków, wskazuje również miejsca, gdzie jeszcze można postawić wiatrak. Zasięg 700 metrów od domów oznaczony jest kolorem pomarańczowym (patrz mapa poniżej). Jeśli działka podświetli się na kolor pomarańczowy to znaczy, że w tym miejscu nie można postawić wiatraka. Zwróć uwagę, jak mało jest takich miejsc w Polsce!

Kolorem pomarańczowym zaznaczono obszary w promieniu 700 metrów zabudowań mieszkaniowych. Zwróć uwagę, jak niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie może jeszcze powstać wiatrak, Na Mapie
Kolorem pomarańczowym zaznaczono obszary w promieniu 700 metrów zabudowań mieszkaniowych. Zwróć uwagę, jak niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie może jeszcze powstać wiatrak, Na Mapie

Mapa zasięgu wiatraków dostępna jest za darmo. 

Jak włączyć mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 metrów?

  • W pierwszym kroku wejdź na stronę Geoportalu Krajowego Na Mapie, następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy".
  • Następnie wyszukaj działkę korzystając z wyszukiwarki działek lub przybliż się w widoku mapy do działki, którą zamierzasz sprawdzić. Dokładny opis działania wyszukiwarki działek znajdziesz w instrukcji: jak znaleźć działkę w Geoportalu.
  • W celu wyświetlenia mapy zasięgu wiatraków 700 m od domów kliknij w przycisk "Wybierz warstwę mapy" (1), a następnie wybierz kafelek o nazwie “Zasięg 700 m od zabudowy mieszkalnej” (3). Jeśli jednak zamierzasz sprawdzić strefę zasięgu od wybranego wiatraka, wybierz kafelek “Zasięg 700 m od wiatraków” (2). Możesz dodatkowo zmienić rodzaj mapy na "Geo mapę" lub "Atlas solarny". Warstwa granic działek oraz warstwa zasięgu wiatraków będzie widoczna po przybliżeniu się w widoku mapy.
Wybór mapy - wybierz “Zasięg 700 m od wiatraków” lub “Zasięg 700 m od zabudowy mieszkaniowej”, Na Mapie
Wybór mapy - wybierz “Zasięg 700 m od wiatraków” lub “Zasięg 700 m od zabudowy mieszkaniowej”, Na Mapie

Poniżej przedstawiam filmik z prezentacją działania mapy

Źródło: Geoportal Krajowy Na Mapie

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.