News

Eksperci wyliczyli potencjał dla morskich farm wiatrowych

Monika Byś
2022-11-14
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
potencjał dla morskich farm wiatrowych

Energia elektryczna z pierwszej morskiej farmy wiatrowej (MEW) na Bałtyku popłynie w 2026 roku. Zgodnie z założeniami PEP2040 moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć ok. 11 GW do 2040 roku. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zweryfikowało jednak te plany i na nowo oszacowało potencjał Bałtyku dla MEW. Dzisiaj wiemy, że potencjał dla morskich farm wiatrowych jest znacznie większy. 

  • Na Morzu Bałtyckim trwają prace przygotowawcze do budowy kilkunastu dużych farm wiatrowych. O pozwolenia na realizację projektów w kolejnych fazach składają kolejni inwestorzy.
  • Potencjał dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego uznaje się za jeden z największych w regionie. Eksperci szacują, że Polska może stać się liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie. 
  • Zgodnie z założeniami PEP do 2040 roku moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć nawet ok. 5,9 GW do końca tej dekady i 11 GW do 2040 roku. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przy odpowiednim planowaniu można osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki. 

Bałtyk w centrum zainteresowania

Na Morzu Bałtyckim trwają prace przygotowawcze do budowy kilkunastu dużych farm wiatrowych. O pozwolenia na realizację projektów w kolejnych fazach składają kolejni inwestorzy. Dynamiczny proces jasno wskazuje, że morska energetyka wiatrowa - obok lądowej - jest strategicznym fundamentem bezpieczeństwa, a także niezależności energetycznej Polski w najbliższej dekadzie.

Na wodach Bałtyku panują jedne z najlepszych warunków do rozwoju inwestycji w farmy wiatrowe. Bałtyk ma bardzo dobre warunki wietrzne i lokalizacyjne, a ponadto stosunkowo płytkie wody. Bałtyk jest przecież najpłytszym morzem na świecie, jego średnia głębokość to około 55 m. To wszystko sprawia, że potencjał dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego uznaje się za jeden z największych w regionie. Tę szansę dostrzegają również firmy z kraju i zagranicy.

Potencjał dla morskich farm wiatrowych. Ile GW czystej energii z Bałtyku?

Pomimo, że jeszcze żadna turbina wiatrowa nie została wzniesiona na polskiej części Bałtyku, eksperci szacują, że Polska może stać się liderem rozwoju MEW w regionie Morza Bałtyckiego i w Europie. Trzeba tylko odpowiednio oszacować, następnie wykorzystać drzemiący w Bałtyku potencjał.

Zgodnie z założeniami PEP do 2040 roku moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć nawet ok. 5,9 GW do końca tej dekady i 11 GW do 2040 roku. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej przy odpowiednim planowaniu można osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki. Dlatego też potencjał mocy zainstalowanej został oceniony na nowo, a wyniki wskazują znacznie wyższe paramenty.

Raport PSEW „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku” na nowo ocenia potencjał w zakresie mocy zainstalowanej, a także produkcji energii obecnych obszarów umożliwiających realizację morskich farm wiatrowych. Opracowanie wskazuje również zupełnie nowe obszary w polskiej strefie Morza Bałtyckiego umożliwiające realizację morskich farm wiatrowych. Premiera raportu odbędzie się podczas corocznej konferencji PSEW Offshore Wind Poland, 16-17 listopada w Warszawie.

Offshore gwarantem bezpieczeństwa i progresu

Morska energetyka wiatrowa opiera się na skomplikowanym łańcuchu dostaw, który przekłada się na szereg inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy. Zakłada się, że już w najbliższych latach polski offshore stanie się istotnym impulsem rozwojowym dla całej polskiej gospodarki, przy odpowiednim zadbaniu o tzw. local content.

Tegoroczna Konferencja Offshore Wind Poland zdiagnozuje wyzwania i kierunki na drodze do rozwoju MEW w Polsce. Pozwoli też na skonfrontowanie istniejących regulacji prawnych w zakresie planowania i budowy morskich inwestycji z tymi, które są niezbędne do wyprowadzenia pierwszych mocy do 2026 roku. Jaka może być produktywność nowych obszarów pod inwestycje offshore, a jak wyglądają postępy w pracach nad projektami I fazy? Listopadowe spotkanie wskaże w jakim punkcie się znajdujemy i jakie działania podjąć, by morskie farmy jak najszybciej mogły przyczynić się do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego.

Jak wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce? O tym dowiecie się Państwo już 16-17 listopada podczas Offshore Wind Poland w Warszawie.

Źródło: PSEW, PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.