News

Polska wystąpiła o środki z programów europejskich na przydomowe wiatraki

Monika Byś
2024-02-01
~2 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
środki z programów europejskich na przydomowe wiatraki

Wkrótce możesz otrzymać dofinansowanie na budowę przydomowej elektrowni wiatrowej. Informację tę potwierdza Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Źródłem dofinasowania mają być m.in. fundusze europejskie.

Paulina Hennig-Kloska, Ministra klimatu i środowiska, w wywiadzie w ramach “Popołudniowej rozmowy” w RFM FM poinformowała, że Polska wystąpiła o środki z europejskiego Funduszu Modernizacyjnego na małe wiatraki przydomowe.

mówiła Paulina Hennig-Kloska

To są malutkie instalacje, które mogą wypełniać docelowo podobną rolę, jaką wypełniają przydomowe instalacje fotowoltaiczne. To nie jest głośna instalacja, niegenerująca uciążliwości. Mniej więcej na poziomie pompy ciepła.

Przydomowe wiatraki w ramach programu “Mój Prąd”

W czerwcu 2023 roku, wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, informował, że w ramach 6. edycji programu “Mój Prąd”, która ma ruszyć niebawem, osoby zainteresowane dofinansowaniem przydomowych elektrowni wiatrowych, być może będą mogli skorzystać z dotacji. Mirowski przyznał jednak, że na razie nie ma zbyt dużego zainteresowania tą formą dotacji, dlatego póki co zapowiedź traktujmy jako propozycje. 

Źródło: RMF FM 

Poznaj strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych

W Raporcie o terenie OnGeo.pl sprawdzisz, czy Twoja działka znajduje się w strefie ochronnej wokół turbin wiatrowych. Pamiętaj, że budowa w takiej strefie będzie ograniczona zakazem budowy domu. 

Mapa stref wyłączonych wokół turbin wiatrowych stanowi część sekcji poświęconej ograniczeniom formalnoprawnym działki.

Fragment Raportu o Terenie - lokalizacja i geometria terenu działki, strefy wyłączone

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.