News

Przydomowe elektrownie wiatrowe w programie Mój Prąd

Monika Byś
2023-06-12
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Przydomowe elektrownie wiatrowe w programie Mój Prąd

“Rozważamy możliwość wprowadzenia nowego komponentu do programu Mój Prąd” - powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. Jeśli analiza będzie pozytywna, w Polsce będziemy mogli zobaczyć nie tylko panele słoneczne, magazyny energii i pompy ciepła, ale także turbiny wiatrowe na domach i dachach. 

  • Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW mówił “Analizujemy możliwość dodania niewielkich przydomowych turbin wiatrowych do programu”
  • Program Mój prąd 5.0 oferuje dotacje na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii, magazyny ciepła, systemy zarządzania energią i kolektory ciepła. Dotacje są udzielane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz wojewódzkie fundusze.
  • Piąta edycja programy Mój Prąd wzbudziła duże tak duże zainteresowanie, że podjęto decyzję o zwiększeniu budżetu o dodatkowe 400 mln zł.

Piąta edycja programy Mój Prąd wzbudziła duże tak duże zainteresowanie, że podjęto decyzję o zwiększeniu budżetu o dodatkowe 400 mln zł. Obecnie budżet wynosi 0,5 mld zł. Nowością w tej edycji jest udzielanie dotacji z NFOŚiGW na pompy ciepła i kolektory słoneczne. 

Dotacje z Funduszu są dostępne dla paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, magazynów energii, magazynów ciepła oraz systemów zarządzania energią. Im większa inwestycja, tym wyższa dotacja, a maksymalna kwota to 58 tys. zł. Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW, odpowiedział na pytanie dotyczące rozszerzenia programu o kolejne komponenty, stwierdzając, że obecnie analizowane jest to zagadnienie.

Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW

W ostatnich latach program Mój prąd stał się bardziej złożony ze względu na dodawane kolejne elementy. Kiedyś można było otrzymać dotację tylko na panele PV. Rozszerzenie programu o kolejne komponenty spowoduje z pewnością wydłużenie czasu weryfikacji wniosków o dofinansowanie w większym zakresie. Analizujemy możliwość dodania niewielkich przydomowych turbin wiatrowych do programu

Przydomowe elektrownie wiatrowe w programie Mój Prąd

Mirowski przyznał, że na razie nie ma dużego zainteresowania taką formą energetyki prosumenckiej w Polsce, ale ten rynek się rozwija. 

Paweł Mirowski, wiceszef NFOŚiGW

Małe przydomowe wiatraki kosztują obecnie około 40-50 tys. zł, w zależności od producenta i mocy instalacji. Są to dość wysokie koszty i będziemy analizować możliwość dodania ewentualnych dotacji do tej formy energetyki w programie. To, co już wprowadziliśmy i na czym nam szczególnie zależało, to włączenie takich elementów jak magazyny energii czy pompy ciepła, które zwiększają samozasilanie wyprodukowaną przez prosumenta energią. 

W przyszłości być może uwzględnimy także dotacje na wentylacyjne systemy rekuperacji, które umożliwiają wymianę powietrza w budynku i odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza (zanieczyszczonego).

Mój Prąd 5.0.

NFOŚiGW poinformował, że w ramach programu Mój prąd 5.0 zgłoszono ponad 21,3 tys. wniosków o łącznej wartości 183,4 mln zł. Najwięcej wniosków, tj. prawie 21,2 tys., dotyczyło dofinansowania instalacji PV (127,5 mln zł). Na drugim miejscu znalazły się pompy ciepła (2086 wniosków o 30,9 mln zł). Kolejno były zgłoszenia dotyczące magazynów energii (1251 wniosków o 17,8 mln zł), magazynów ciepła (1008 wniosków o 4,3 mln zł), systemów zarządzania energią (872 wnioski o 2,4 mln zł) oraz kolektorów ciepła (42 wnioski o 136,5 tys. zł).

Źródło: businessinsider.com.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.