Na mapie

Wiatraki 500 metrów od domów - sprawdź zasięg w Geoportalu

Monika Byś
2023-12-21
~4 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
wiatraki 500 metrów od domów

8 lutego 2023 roku Sejm uchwalił minimalną odległość wiatraka od domów na 700 metrów. Wszystko wskazuje na to, że nowy rząd niedługo zmniejszy minimalną odległość do 500 metrów. Dlatego w Geoportalu Krajowym opublikowaliśmy nową mapę - wiatraki 500 metrów od domów, gdzie sprawdzisz miejsca w których mogłyby powstać nowe elektrownie wiatrowe, gdyby nowela weszła w życie. 

  • Od 23 kwietnia 2023 roku obowiązuje minimalna odległość wiatraków od domów 700 metrów. Obóz rządzący planuje jednak zmiany w tym zakresie. Chodzi o zmniejszenie odległości do 500 metrów od zabudowań mieszkalnych. 
  • Przypominamy, że lokalizacja nowych wiatraków możliwa jest wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
  • W Geoportalu Na Mapie przygotowaliśmy mapę - wiatraki 500 metrów od domów. Sprawdź, jak niewiele miejsca w Polsce mamy na nowe wiatraki, nawet wówczas, gdy odległość zostanie zmniejszona do 500 metrów.

Wiatraki 500 metrów od domów

Nie tak dawno, bo 23 kwietnia 2023 roku weszła w życie Ustawa z dnia 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2023.553). Na jej podstawie Sejm wprowadził zmiany w ustawie dotyczącej minimalnych odległości elektrowni wiatrowych od budynków mieszkalnych. Zgodnie z nowymi regulacjami, lokalizacja nowych wiatraków możliwa jest wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a minimalna odległość od budynków mieszkalnych wynosi 700 metrów. Ponadto, nowa ustawa wprowadza całkowity zakaz budowy nowych budynków mieszkalnych w strefie ochronnej wokół turbin wiatrowych.

Wraz ze zmianą w rządzie pojawił się pomysł, aby przywrócić kompromis ustanowiony między gminami, organizacjami ekologicznymi i Polskim Towarzystwem Energetyki Wiatrowej i zmniejszyć minimalną odległość wiatraków od domów na 500 metrów. Celem zmian jest zwiększenie elastyczności w rozbudowie energetyki wiatrowej w Polsce. 

5 grudnia 2023 roku Sejm wycofał się z planów dotyczących wiatraków i wprowadził autopoprawkę do ustawy w zakresie wsparcia odbiorców gazu, prądu i ciepła. Poprawka odsuwa w czasie plan zmniejszenia odległości elektrowni wiatrowych od domów, ale prawdopodobnie nie na długo. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku kolejnych miesięcy temat wróci na ławy sejmowe. 

Dlatego w Geoportalu Na Mapie przygotowaliśmy nową mapę - wiatraki 500 metrów od domów. Sprawdź, jak niewiele miejsca w Polsce mamy na nowe wiatraki, nawet wówczas, gdy odległość zostanie zmniejszona do 500 metrów. Mapa zasięgu wiatraków jest udostępniana bezpłatnie.

Poznaj nową mapę w Geoportalu Na Mapie

Zespół OnGeo.pl opracował nową mapę zasięgów 500 metrów od zabudowy mieszkaniowej, dzięki której sprawdzisz miejsca, gdzie mogą powstać elektrownie wiatrowe, jeśli rząd ustanowi nowe przepisy odległościowe. 

Mapę zasięgów 500 metrów wiatraków od domów znajdziesz w Geoportalu Na Mapie pod adresem: https://geoportal-krajowy.pl

Zwróć uwagę, że pomimo zmniejszenia odległości o 200 metrów, nadal mamy niewiele miejsca na nowe inwestycje OZE. Poniższa mapa porównuje zasięg 700 metrów, który obowiązuje dzisiaj (mapa po prawej), z mapą 500 metrów wiatraków od domów (mapa po lewej). 

Porównanie zasięgu 500 m (po lewej) i 700 metrów (po prawej) od wiatraka, Geoportal Na Mapie
Porównanie zasięgu 500 m (po lewej) i 700 metrów (po prawej) od wiatraka, Geoportal Na Mapie

Zasięg 500 metrów od domów oznaczyliśmy kolorem pomarańczowym. Jeśli działka podświetli się na kolor pomarańczowy, to oznacza, że w tym miejscu nie można już postawić wiatraka.  

Prawdopodobnie wraz z kolejnymi doniesieniami medialnymi odnośnie do nowelizacji ustawy odległościowej ponownie wypłynie temat odległości domów od wiatraków, przypominamy, że przygotowaliśmy artykuł, w którym omawiamy różne przypadki wynikające z ustawy. W artykule poruszamy kwestię odległości wiatraka od domu w strefie oddziaływania 700 metrów. 

Jak włączyć mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 metrów?

Wybierz “Przejdź do mapy”, Na Mapie
Wybierz “Przejdź do mapy”, Na Mapie
  • Następnie wyszukaj działkę korzystając z wyszukiwarki działek lub przybliż się w widoku mapy do działki, którą zamierzasz sprawdzić. Dokładny opis działania wyszukiwarki działek znajdziesz w instrukcji: jak znaleźć działkę w Geoportalu;
Zbliż się do mapy lub wyszukaj działkę na mapie, Na Mapie
Zbliż się do mapy lub wyszukaj działkę na mapie, Na Mapie
  • W celu wyświetlenia mapy zasięgu wiatraków 500 m od domów wybierz przycisk "Wybierz warstwę mapy" (1), a następnie kliknij w kafelek “Zasięg 500 m od zabudowy mieszkalnej” (2). Możesz dodatkowo zmienić rodzaj mapy na "Geo mapę" lub "Atlas solarny". Warstwa granic działek oraz warstwa zasięgu wiatraków będzie widoczna po przybliżeniu się w widoku mapy.
Wybierz Zasięg 500 m od zabudowy mieszkalnej, Na Mapie
Wybierz Zasięg 500 m od zabudowy mieszkalnej, Na Mapie

Pamiętaj, że wybierając w pole działki możesz sprawdzić szereg informacji dotyczących nieruchomości, m.in.: numer działki, numer obrębu, identyfikator działki, powierzchnia i obwód. Działka zostanie również dokładnie zwymiarowana, a odległość każdego odcinka granicy będzie przedstawiona na mapie.

Możesz także zamówić analizę działki w formie Raportu o terenie poprzez przejście do portalu OnGeo.pl

Raport o terenie, to dokument zawierający ponad 50 stron map, opisów i zestawień dotyczących dowolnie wybranej działki. OnGeo.pl tworzą specjaliści z wielu dziedzin: geodeci, planiści, prawnicy i informatycy, którzy w codziennej pracy zajmują się gromadzeniem i przewarzaniem danych przestrzennych pochodzących z różnych źródeł. 

Nasze dane przechodzą zaawansowany proces selekcji, przez co dajemy gwarancję jakości opracowania. Dzięki zaawansowanym technologiom i ekspertyzie naszego zespołu, dostarczamy klientom kompleksowe informacje o terenie m.in:

  • dane z ewidencji gruntów, 
  • plany zagospodarowania terenu, 
  • zagrożenia i uciążliwości, 
  • ograniczenia formalno-prawne,
  • najważniejsze statystyki, dzięki którym np. łatwiej podejmiesz decyzję dotyczącą wyboru nieruchomości pod budowę wymarzonego domu.
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.