Dziennik Gazeta Prawna donosi, że opozycja chce zredukować minimalną odległość turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych. Obecnie ustalona odległość wynosi 700 metrów, jednak nowy projekt ustawy proponuje jej zmniejszenie do 500 metrów.
Opozycja chce zmniejszenia odległości wiatraków od domów
- Opozycja chce zmienić minimalną odległość wiatraków od domów do 500 metrów, za czym postulowano już w 2022 roku.
- Celem tej zmiany jest zwiększenie elastyczności w rozbudowie energetyki wiatrowej w Polsce.
- Odległość 500 metrów to uzgodniony kompromis z gminami, interesariuszami i organizacjami ekologicznymi, który gwarantuje, że żadne interesy nie zostaną naruszone
- W Geoportalu Krajowym Na Mapie sprawdzisz mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 m oraz odległość domu od wiatraka w strefie 700 m
Zmiany wynikają z propozycji nowelizacji przepisów w ustawie dotyczącej mrożenia cen energii na 2024 rok. Zgodnie z doniesieniami DGP, opozycja chce zmienić minimalną odległość wiatraków od domów do 500 metrów, za czym postulowano już w 2022 roku.
Sprawdź odległość 700m wiatraków od domów
Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja działka znajduje się w strefie oddziaływania elektrowni wiatrowych, skorzystaj z interaktywnej mapy zasięgu 700 metrów od zabudowy mieszkaniowej dostępnej w Geoportalu Na Mapie.
Mapa powstała z myślą o właścicielach działek, którzy myślą o budowie domu, a także o inwestorach poszukujących gruntów pod budowę nowych elektrowni wiatrowych. Mapa zasięgu 700 m od wiatraków i zabudowy jest darmowa.
Dzięki warstwom „Zasięg 700 m od wiatraków” oraz „Zasięg 700 m od zabudowy mieszkaniowej” sprawdzisz, czy wybrana działka znajduje się w zasięgu oddziaływania elektrowni wiatrowej. Dowiedz się także, czy istniejący wiatrak spowoduje ograniczenie możliwości zabudowy Twojej działki.
Celem tej zmiany jest zwiększenie elastyczności w rozbudowie energetyki wiatrowej w Polsce. Obecne regulacje, wprowadzone w 2016 roku przez partię Prawo i Sprawiedliwość w ramach tzw. ustawy 10H, ustalały minimalną odległość turbin od budynków na 10-krotność wysokości turbiny. W marcu 2022 roku odległość ta została zmniejszona do 700 metrów, co spotkało się z krytyką ze strony branży wiatrowej. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oblicza, że zwiększenie minimalnej odległości do 700 metrów skutkuje redukcją mocy możliwej do zainstalowania o około 60-70% w porównaniu z opcją, gdzie odległość ta wynosiłaby 500 metrów.
Według Jana Gajowieckiego, prezesa PSEW, odległość 500 metrów to uzgodniony kompromis z gminami, interesariuszami i organizacjami ekologicznymi, który gwarantuje, że żadne interesy nie zostaną naruszone. W przyszłości branża oczekuje również uproszczeń w regulacjach dotyczących uzyskiwania pozwoleń na budowę farm wiatrowych na lądzie.
Źródło: DGP
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!