News

49 proc. Polaków popiera 700 m od wiatraków

Monika Byś
2023-03-08
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 4.7
49 proc. Polaków popiera 700 m od wiatraków

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej, który ustala minimalną odległość wiatraków od budynków mieszkalnych na 700 m, popiera 49 proc. dorosłych Polaków. Badanie Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) wskazuje jednocześnie, że 36 proc. obywateli jest przeciwnych takiej zmianie przepisów.

  • Projekt wyznaczający minimalną odległość turbin od budynków mieszkalnych na 700 m popiera 49 proc. Polaków, natomiast przeciwnych mu jest 36 proc
  • 83 proc. Polaków popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Przeciwne stanowisko zajmuje 10 proc. obywateli
  • W Geoportalu Krajowym Na Mapie sprawdzisz mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 m oraz odległość domu od wiatraka w strefie 700 m

Obecnie trwają prace nad liberalizacją tzw. ustawy odległościowej, która ma przyspieszyć rozwój energetyki wiatrowej na lądzie. Ustawa wiatrakowa obecnie uwzględnia minimalną odległość wiatraków od budynków mieszkalnych na 700 m, jednak w pod koniec lutego br. Senat wniósł poprawki, które wprowadzają powrót do pierwotnej wersji - 500 metrów od budynków mieszkalnych. Spór nadal trwa. 

49 proc. Polaków popiera 700 m od wiatraków

CBOS w swoim badaniu pt. „Opinie o energetyce wiatrowej” zwróciło uwagę, że pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest jednym z istotnych elementów strategii ograniczania emisji gazów cieplarnianych i dążenia do neutralności klimatycznej. 

Jak wynika z przeprowadzonego badania, projekt wyznaczający minimalną odległość turbin od budynków mieszkalnych na 700 m popiera 49 proc. Polaków, natomiast przeciwnych mu jest 36 proc.

W podsumowaniu ankiety zaznaczono, że sprzeciw niekoniecznie musi wynikać z niechęci do liberalizacji zasady 10H.

czytamy we wnioskach badania CBOS

Może on być również związany z tym, że pierwotnie dystans ten miał wynosić 500 m, a 700 m to nieoczekiwana poprawka wprowadzona do projektu przez rządzące ugrupowanie. Głosy w tej sprawie są mocno zróżnicowane. Wydaje się, że pewna część wyrażających sprzeciw zajmuje takie stanowisko nie dlatego, że nie chce liberalizacji prawa w tym względzie, lecz dlatego, że 700 m to dla nich wciąż za dużo

CBOS zwróciło uwagę, że 83 proc. Polaków popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Przeciwne stanowisko zajmuje 10 proc. obywateli. Dodano, że w porównaniu do wyników sprzed blisko dwóch lat nastawienie opinii publicznej w tej sprawie „w zasadzie się nie zmieniło”.

Z badania wynika, że poparcie dla rozwoju lądowych farm wiatrowych dominuje we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Jest ono większe niż przeciętnie wśród respondentów poniżej 45 roku życia, osób uczących się lub studiujących, mieszkańców największych miast (500 tys. ludności lub więcej), wśród kadry kierowniczej i specjalistów, techników i średniego personelu, robotników wykwalifikowanych oraz ankietowanych uzyskujących najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym. Wyróżniają się pod tym względem także osoby identyfikujące się z lewicą oraz wyborcy Polski 2050 Szymona Hołowni, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Badanie zostało przeprowadzone przez CBOS w dniach od 6 do 19 lutego 2023 r. w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie 982 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Źródło: CBOS, PAP

Sprawdź, czy Twoja działka znajduje się 700 m od wiatraka

Zespół OnGeo.pl stworzył mapę zasięgów 700 m od zabudowy mieszkaniowej i 700 m od wiatraków, dzięki której dowiesz się, jak niewiele miejsca zostałoby na nowe inwestycję wiatrakowe, gdyby ostatecznie zasada 700 m od wiatraków weszła w życie. Jeśli działka podświetli się na kolor pomarańczowy to znaczy, że w tym miejscu nie można postawić wiatraka. 

Mapę zasięgów znajdziesz w Geoportalu Krajowym Na Mapie pod adresem: https://geoportal-krajowy.pl.

Mapa zasięgu wiatraków dostępna jest za darmo. Zobacz instrukcję jak sprawdzić strefę ograniczonych możliwości zabudowy 700 m ze względu na występowanie wiatraków:

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.