News

Senat za przywróceniem 500 m od wiatraków

Monika Byś
2023-02-23
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
senat za przywróceniem 500 m od wiatraków

Wczoraj tj. 22 lutego br. Senat przyjął jednogłośnie nowelizacje ustawy o inwestycjach w energetykę wiatrową wraz z poprawkami. Jedna z zaproponowanych poprawek dotyczy przywrócenia 500 metrów jako minimalnej odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. Czy ostatecznie wracamy do pierwotnej wersji ustawy odległościowej?

  • Wczoraj wieczorem Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy odległościowej, ale równocześnie wniósł poprawki, które wprowadzają powrót do pierwotnej wersji - 500 metrów od budynków mieszkalnych. 
  • Senackie poprawki poszły jeszcze dalej, bo przewidują, że odległość ta może być jeszcze mniejsza. Warunkiem jest zgoda mieszkańców i rady gminy. 
  • Kolejna z przyjętych poprawek przewiduje przywrócenie możliwości budowy turbin w miejscach, w których dopuszczały to plany zagospodarowania, aktualne w momencie wejścia w życie ustawy odległościowej w 2016 r. 
  • W Geoportalu Krajowym Na Mapie sprawdzisz mapę zasięgu wiatraków od domów w strefie 700 m oraz odległość domu od wiatraka w strefie 700 m.

Wydawało się, że ustalona odległość od wiatraków - 700 m - jest kompromisem wypracowanym między mieszkańcami a inwestorami OZE i rządzącymi. Niestety okazuje się, że spór nadal trwa. Wczoraj wieczorem Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy odległościowej, ale równocześnie wniósł poprawki, które wprowadzają powrót do pierwotnej wersji - 500 metrów od budynków mieszkalnych

Zdaniem ekspertów i senatorów propozycja zmniejszenia zasady 10H do 700 m zmniejszyłaby o połowę dostępną powierzchnię na zielone inwestycje.

Zespół OnGeo.pl stworzył mapę zasięgów 700 m od zabudowy mieszkaniowej i 700 m od wiatraków, dzięki której dowiesz się, jak niewiele miejsca zostałoby na nowe inwestycję wiatrakowe, gdyby ostatecznie zasada 700 m od wiatraków weszła w życie. Jeśli działka podświetli się na kolor pomarańczowy to znaczy, że w tym miejscu nie można postawić wiatraka. Mapę zasięgów znajdziesz w Geoportalu Krajowym Na Mapie pod adresem: https://geoportal-krajowy.pl.

Kolorem pomarańczowym zaznaczono obszary w promieniu 700 metrów zabudowań mieszkaniowych. Zwróć uwagę, jak niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie może jeszcze powstać wiatrak, Na Mapie
Kolorem pomarańczowym zaznaczono obszary w promieniu 700 metrów zabudowań mieszkaniowych. Zwróć uwagę, jak niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie może jeszcze powstać wiatrak, Na Mapie

Mapa zasięgu wiatraków dostępna jest za darmo. Zobacz instrukcję jak sprawdzić strefę ograniczonych możliwości zabudowy 700 m ze względu na występowanie wiatraków:

Senat za przywróceniem 500 m od wiatraków

Senackie poprawki poszły jeszcze dalej, bo przewidują, że odległość ta może być jeszcze mniejsza. Warunkiem jest zgoda mieszkańców i rady gminy. W takim wypadku inwestor będzie musiał opłacać gospodarstwom położonym bliżej niż 500 m opłaty dystrybucyjne, mocową, kogeneracyjną i opłatę OZE, zawarte w rachunkach za energię elektryczną.

Kolejna z przyjętych poprawek przewiduje przywrócenie możliwości budowy turbin w miejscach, w których dopuszczały to plany zagospodarowania, aktualne w momencie wejścia w życie ustawy odległościowej w 2016 r. Ustawa zakazywała budowy, jeżeli lokalizacja, przewidziana w miejscowym planie zagospodarowania nie spełniała warunków ustawowych. Jak podkreślali wnioskodawcy poprawki, nie rozstrzyga ona o możliwości budowy turbin w takich miejscach, ani ich odległości od zabudować, to bowiem rozstrzygnąć będą musiały decyzje środowiskowe dla konkretnych miejsc.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.