News

Po 1. lipca nie kupuj nieruchomości od spekulantów inwestycyjnych!

Monika Byś
2023-06-28
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
nieruchomości od spekulantów inwestycyjnych

Od 1 lipca 2023 roku handel cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich na rynku mieszkaniowym zostanie ukrócony. Eksperci ostrzegają osoby, które zamierzają kupić nieruchomość z kredytem w programie “Bezpieczny kredyt 2%” oraz z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym. 

  • Od 1 lipca 2023 roku zostanie skrócony handel cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich na rynku mieszkaniowym.
  • Eksperci zalecają unikanie takich ofert, jeśli zamierzasz skorzystać z programu "Bezpieczny kredyt 2%" przy zakupie mieszkania.
  • Spekulanci przyczyniają się do wzrostu cen mieszkań, co utrudnia dostępność dla kupujących na własne potrzeby.
  • Handel cesjami umów deweloperskich dotyczył od kilku do kilkunastu procent wszystkich wprowadzanych na rynek mieszkań.
  • Spadek popytu na mieszkania w 2022 roku odstraszył spekulantów, ale pojawiły się sygnały o spekulacyjnych rezerwacjach mieszkań w związku z programem "Bezpieczny Kredyt 2%".
  • Przepisy wprowadzone od 1 lipca 2023 roku ograniczą handel cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Eksperci portali GetHome.pl i RynekPierwotny.pl zalecają unikanie "ofert" kupna nieruchomości od spekulantów inwestycyjnych. Zwracają oni uwagę na pułapkę w przepisach, które wejdą w życie od początku lipca br. Chodzi o ograniczenie handlu cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich na rynku mieszkaniowym

Od 1 lipca możliwość sprzedaży tych pierwszych w ogóle nie będzie istnieć, z wyjątkiem przeniesienia wierzytelności na członka rodziny. Jeśli chodzi o umowy deweloperskie, dopuszczalna będzie tylko jedna cesja, pod warunkiem, że sprzedający nie dokonywał takich transakcji w ciągu ostatnich trzech lat. W takim przypadku sprzedający będzie musiał złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej. Handel cesjami umów deweloperskich będzie nadzorowany przez notariuszy.

Ci, którzy wpadną w tę pułapkę, stracą możliwość ubiegania się o dofinansowany przez państwo "Bezpieczny Kredyt 2%" oraz o kredyt z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym. Będą zmuszeni skorzystać z droższych standardowych kredytów hipotecznych.

Spadek popytu na mieszkania w wyniku zapaści na rynku kredytów w 2022 roku odstraszył spekulantów od handlu cesjami umów deweloperskich. Jednak obecnie pojawiają się sygnały o spekulacyjnych rezerwacjach mieszkań spowodowanych programem "Bezpieczny Kredyt 2%". Inwestorzy ci wierzą, że znajdą kupujących, ponieważ wielu chce skorzystać z preferencyjnego kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu. Mimo to, nadal występują oferty cesji umów deweloperskich, a niektórzy inwestorzy oferują niższą cenę niż deweloperzy. 

Źródło: forsal.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.