Od 1 lipca 2023 roku handel cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich na rynku mieszkaniowym zostanie ukrócony. Eksperci ostrzegają osoby, które zamierzają kupić nieruchomość z kredytem w programie “Bezpieczny kredyt 2%” oraz z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym.
Po 1. lipca nie kupuj nieruchomości od spekulantów inwestycyjnych!
- Od 1 lipca 2023 roku zostanie skrócony handel cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich na rynku mieszkaniowym.
- Eksperci zalecają unikanie takich ofert, jeśli zamierzasz skorzystać z programu "Bezpieczny kredyt 2%" przy zakupie mieszkania.
- Spekulanci przyczyniają się do wzrostu cen mieszkań, co utrudnia dostępność dla kupujących na własne potrzeby.
- Handel cesjami umów deweloperskich dotyczył od kilku do kilkunastu procent wszystkich wprowadzanych na rynek mieszkań.
- Spadek popytu na mieszkania w 2022 roku odstraszył spekulantów, ale pojawiły się sygnały o spekulacyjnych rezerwacjach mieszkań w związku z programem "Bezpieczny Kredyt 2%".
- Przepisy wprowadzone od 1 lipca 2023 roku ograniczą handel cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Eksperci portali GetHome.pl i RynekPierwotny.pl zalecają unikanie "ofert" kupna nieruchomości od spekulantów inwestycyjnych. Zwracają oni uwagę na pułapkę w przepisach, które wejdą w życie od początku lipca br. Chodzi o ograniczenie handlu cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich na rynku mieszkaniowym.
Od 1 lipca możliwość sprzedaży tych pierwszych w ogóle nie będzie istnieć, z wyjątkiem przeniesienia wierzytelności na członka rodziny. Jeśli chodzi o umowy deweloperskie, dopuszczalna będzie tylko jedna cesja, pod warunkiem, że sprzedający nie dokonywał takich transakcji w ciągu ostatnich trzech lat. W takim przypadku sprzedający będzie musiał złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej. Handel cesjami umów deweloperskich będzie nadzorowany przez notariuszy.
Ci, którzy wpadną w tę pułapkę, stracą możliwość ubiegania się o dofinansowany przez państwo "Bezpieczny Kredyt 2%" oraz o kredyt z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym. Będą zmuszeni skorzystać z droższych standardowych kredytów hipotecznych.
Spadek popytu na mieszkania w wyniku zapaści na rynku kredytów w 2022 roku odstraszył spekulantów od handlu cesjami umów deweloperskich. Jednak obecnie pojawiają się sygnały o spekulacyjnych rezerwacjach mieszkań spowodowanych programem "Bezpieczny Kredyt 2%". Inwestorzy ci wierzą, że znajdą kupujących, ponieważ wielu chce skorzystać z preferencyjnego kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu. Mimo to, nadal występują oferty cesji umów deweloperskich, a niektórzy inwestorzy oferują niższą cenę niż deweloperzy.
Źródło: forsal.pl
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Jak sprawdzić pozwolenie na budowę? Czy została wydana zgoda?
- Sprawdź aktualne stany wód i prognozy powodziowe w Twojej okolicy
- Spór o jawność numerów ksiąg wieczystych w NSA
- Geodeta: Jak znaleźć uprawnionego geodetę w Twojej okolicy
- Czy Twoja gmina zdąży przed 2026? Kluczowe informacje o planach ogólnych
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!