News

Mikroskopijne mieszkania w Koszalinie. Jeden z lokali ma mieć tylko 2,5 m kw.

Monika Byś
2021-12-01
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-24
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Mikroskopijne mieszkania

Mikroskopijne mieszkania są pomysłem koszalińskiej spółki "100-SIO" SYNERGIA. Najmniejsze mieszkanie ma mieć powierzchnię 2,5 m2, największe – 13 m2. Lokale są wyposażone w łazienki i aneks kuchenny.

  • Zgodnie z polskim prawem lokali o powierzchni poniżej 25 m2 nie można sprzedawać jako lokali mieszkalnych.
  • Deweloperzy chcąc ominąć niewygodne dla siebie regulacje sprzedają mieszkania nie mieszczące się w normach jako lokale użytkowe. Zakup lokalu użytkowego wiąże się m.in. z wyższą stawką podatku VAT niż ma to miejsce przy lokalach mieszkalnych.
  • Mikroskopijne mieszkania mają być zlokalizowane w Koszalinie przy ulicy Modrzejewskiej 47.
  • Wartość inwestycji szacuje się na około 2 mln zł.
  • Największe mikromieszkanie ma mieć ok. 13 m2 najmniejsze - 2,5 m2

Mikroskopijne mieszkania nie są zgodne z polskimi przepisami.

W świetle obowiązujących przepisów prawa, mieszkanie powinno mieć przynajmniej 25 m2 powierzchni użytkowej. Oznacza to, iż lokali o powierzchni poniżej 25 m2 nie można sprzedawać jako lokali mieszkalnych.

Jak to się stało, że mimo niezgodności z prawem na polskim rynku nieruchomości przybywa lokali o mniejszej powierzchni?

Wspomniane regulacje prawne dotyczą nowych nieruchomości. Oznacza to, iż mieszkania o powierzchni poniżej 25 m2 są wyłączone z powyższych regulacji.

Niestety zdarza się, że mikoskopijne mieszkania obecne są także na rynku pierwotnym. Przykładem jest właśnie planowana inwestycja w Koszalinie. Deweloperzy chcąc ominąć niewygodne dla siebie regulacje sprzedają mieszkania nie mieszczące się w normach jako lokale użytkowe. Zakup lokalu użytkowego wiąże się m.in. z wyższą stawką podatku VAT niż ma to miejsce przy lokalach mieszkalnych. Dodatkowo deweloperzy posiadają w swojej ofercie tzw. wielopaki. Są to mikrokawalerki wyodrębnione z jednego większego lokalu mieszkalnego. Wynajęcie mikrokawalerki jest możliwe poprzez wyodrębnienie części lokalu mieszkalnego do wyłącznego korzystania przez najemcę, z prawem do korzystania z jakiejś części wspólnej.

Kontrowersyjna inwestycja w Koszalinie

Obiekt budowlany ma być zlokalizowany w Koszalinie przy ulicy Heleny Modrzejewskiej 47. 

Zobacz lokalizację nieruchomości w Geoportalu OnGeo.pl → tutaj

Spółka "100-SIO" SYNERGIA szuka teraz osób chcących zainwestować w nieruchomość. Jej wartość szacuje na około 2 mln zł. Projekt zebrał już 9 tys. zł od inwestorów.

Wymieniona spółka zaprojektowała budynek, w którym jeden z lokali ma mieć powierzchnie 2,5 m2. Deweloper tłumaczy się, że powierzchnia mieszkania to "odpowiedź na potrzeby rynku", a krytykom przypomina, że "istnieje jeszcze wolny rynek".

Największe mikromieszkanie ma mieć ok. 13 m2.

W rozmowie z portalem Noizz.pl Krzysztof Stosio, właściciel spółki, tłumaczył dlaczego decydują się na tak kontrowersyjną inwestycję:

Nie zmuszam nikogo do mieszkania na tak małej przestrzeni. Każdym ma prawo do zrobienia kilku kroków w miejscu, w którym mieszka

Jak wyglądają mieszkania?

Deweloper zaprezentował rzut lokalu (zdjęcie poniżej). Widzimy na nim pionowe pomieszczenie z antresolą - w górnej części pomieszczenia znajduje się łóżko - w dolnej – aneks kuchenny i łazienka o mikroskopijnych rozmiarach.

Projekt mikrokawalerki o powierzchni 2,5 m2, 100sio.pl
Projekt mikrokawalerki o powierzchni 2,5 m2, 100sio.pl

Wszystkich lokali jest siedem. W budynku planuje się miejsce na halę garażową, która może pomieścić trzy samochody.

Właściciel spółki dodaje, że zarówno budynek, jak i mieszkania nie są przeznaczone na sprzedaż, a wyłącznie do wynajmu.

Rzut kondygnacji z antresolą, 100sio.pl
Rzut kondygnacji z antresolą, 100sio.pl

źródło: noizz.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.