Mieszkanie z licytacji komorniczej – dobry sposób na inwestycję?

Mieszkanie z licytacji komorniczej – dobry sposób na inwestycję?
Mieszkanie z licytacji komorniczej – dobry sposób na inwestycję?
5 (100%) 4 votes

Mieszkanie z licytacji komorniczej cieszy się dużym zainteresowaniem  oraz jest bardzo popularne wśród nabywców, zawłaszcza w większych miastach.  Mieszkanie z aukcji  można kupić nawet o 1/3 ceny taniej. Jest to świetna inwestycja na znalezienie dobrej okazji. Na licytacjach komorniczych można znaleźć nie tylko nieruchomości, ale również samochody czy sprzęt. Licytacje komornicze to świetna alternatywa i pomysł na okazyjny zakup mieszkania.

Licytacje komornicze – zasady działania

Licytacja komornicza może zostać przeprowadzona jedynie przez komornika na wniosek wierzyciela. Celem takiej licytacji jest uzyskanie środków finansowych, które zaspokoją roszczenia wierzyciela. W licytacji może wziąć udział każdy –  są to tzw. licytacje otwarte,  a warunkiem przystąpienia do licytacji jest wpłata wadium wynoszącego 10% kwoty szacowanej. Licytacja publiczna powinna zostać obwieszczona na minimum 2 tygodnie przed jej terminem oraz opublikowana do wiadomości w budynku sądu oraz w lokalu urzędu gminy. Licytacje można ogłaszać również na portalach internetowych. Ponadto ogłoszenia obowiązkowo powinny być umieszczane przez Krajową Radę Komorniczą.

Obwieszczenie o licytacji zawiera:

  1. Sumę oszacowania nieruchomości
  2. Cenę wywoławczą
  3. Warunki jakie należy spełnić aby przystąpić do przetargu.

Zakup nieruchomości na licytacji powinien być przemyślany, później bowiem nie ma możliwości rezygnacji, w przeciwnym wypadku traci się wpłacone wadium.

Oferty licytacji mieszkań, ale również informacje o komornikach  można sprawdzić na stronie Krajowej Rady Komorniczej.

licytacje komornicze

Zachęcamy do zapoznania się z Portalem OnGeo.pl Nieruchomości, który zawiera również licytacje komornicze.

Kto jest właścicielem nieruchomości z aukcji komorniczej?

Organem egzekucyjnym jest komornik, który prowadzi egzekucję nieruchomości z dłużnika – osoby, która nie spłaca zobowiązań. Natomiast właścicielem przez cały okres egzekucji aż do jej zakończenia jest oczywiście dłużnik. Po zajęciu dłużnik staje się zarządcą nieruchomości.

Nieruchomości komornicze – wady i zalety

Zaletą mieszkania z licytacji komorniczej, będzie jej atrakcyjna cena, niestety są wady i pułapki przed którymi należy ustrzec się.  Przykładem może być mieszkanie wraz z lokatorem, ale również stan mieszkania czy obciążenia prawne. Do tego dochodzą kwestie związane z finansami – zgodnie z prawem należy wnieść kwotę za wylicytowane mieszkanie do 2 tygodni od zakończenia licytacji. Oczywiście można ubiegać się o wydłużenie czasu spłaty, ale maksymalny czas wydłużenia to miesiąc.  Zdarza się, że właściciel uniemożliwia wizję lokalną. Często przykrym faktem jest to, że właściciel nie zamierza się wyprowadzić z nieruchomości, w związku z tym muszą zostać podjęte kroki o eksmisji takiego lokatora. Oczywiście to nie jest takie proste gdyż należy zapewnić mu lokum tymczasowe. Aby doszło do postępowania eksmisyjnego należy wszcząć proces przed sądem cywilnym. Pamiętać należy, że kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych, chorych, nieletnich, emerytów nie można usunąć, do czasu aż nie zostanie udostępniony przez gminę lokal socjalny.

Obciążenia mieszkań z aukcji komorniczej

Mieszkania z aukcji komorniczych to głównie mieszkania zadłużone. Może być obciążone hipoteką bądź prawem najmu lub dożywocia. Jeśli mieszkanie obciążone jest prawem dożywocia, to wylicytowane mieszkanie może być zajmowane przez uprawnioną osobę aż do śmierci. Przykłady tego typu obciążenia nie znikają w wyniku procedury egzekucji komorniczej z nieruchomości.

Czy warto inwestować w mieszkanie z licytacji komorniczej?

Kupując mieszkanie z licytacji komorniczej, należy liczyć się z ryzykiem. Aby uniknąć pułapek w związku z zakupem mieszkania z licytacji należy bardzo dobrze się przygotować do niej oraz dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty mieszkania. Uczestnik licytacji powinien być bardzo dobrze obeznany w cenach rynkowych nieruchomości, ale również w kwestiach prawnych. To nie lada wyzwanie posiadać umiejętności, które pozwolą na wybór właściwej i prawdziwej okazji spośród ofert. Należy dobrze przemyśleć działania zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania z aukcji komorniczej. Wśród wielu okazji na rynku sprzedaży nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym – licytacje komornicze to dobry sposób na inwestycję.

Mieszkanie z licytacji komorniczej -dobry sposób na inwestycję?
Mieszkanie z licytacji komorniczej -dobry sposób na inwestycję?

OnGeo.pl Nieruchomości – ogłoszenia nieruchomości na mapie

Portal nieruchomości to portal gdzie sprzedasz dom, działkę czy mieszkanie. Zaprezentowane tam ogłoszenia w formie wektorowej geometrii oraz szczegółowy opis, który pozwoli ocenić wszystkie zalety i wady oferty nieruchomości. Ogłoszenie warto uzupełnić o Raport o Terenie OnGeo.pl – który da kupującemu pełny zakres informacji.

dodaj bezpłatne ogłoszenie

Zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego o zamieszczaniu ogłoszeń na portalu OnGeo.pl Nieruchomości

Co znajdziesz na platformie OnGeo.pl

OnGeo.pl to jedyny taki portal w którym zebrane zostały wszystkie informacje o lokalizacji nieruchomości. Znajdziesz tu m.in.

  • Raporty o Terenie
  • OnGeo Services
  • OnGeo Ceny
  • OnGeo Blog
  • OnGeo Nieruchomości

Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na Blogu OnGeo.pl


Related Posts

Raport planowanych inwestycji – wydane pozwolenia na budowę

Raport planowanych inwestycji – wydane pozwolenia na budowę

Raport planowanych inwestycji – wydane pozwolenia na budowę5 (100%) 5 votes Usługa raportów planowanych inwestycji – wydane pozwolenia na budowę Raporty planowanych inwestycji to usługa Geoportalu OnGeo.pl, dzięki tym informacją dowiesz się gdzie zostały wydane pozwolenia na budowę. Źródłem danych do raportów, są rejestry publiczne. […]

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki

Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki5 (100%) 4 votes Zakup działki nie jest to łatwa sprawa, nie mniej to bardzo ważna decyzja.  Na co zwrócić uwagę przy zakupie działki? Zanim zdecydujemy się  na podpisanie umowy o zakup, sprawdźmy dokładnie dokumentację w sądzie jak  i […]Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


%d bloggers like this: