Kształt działki pod budowę domu – jaki jest najlepszy?

Kształt działki pod budowę domu – jaki jest najlepszy?
Kształt działki pod budowę domu – jaki jest najlepszy?
5 (100%) 3 votes

Podczas zakupu działki pod budowę domu do rozważenia mamy wiele istotnych elementów, od których będzie zależało jaką nieruchomość na niej wybudujemy, a także jaką jakość życia uzyskamy. Wśród niektórych elementów można wymienić: rozmiar działki, sąsiedztwo, dostęp infrastruktury, aspekty prawne, usytuowanie względem stron świata, czy kształt działki. Tym ostatnim zagadnieniem zajmiemy się w niniejszym artykule. Postaramy się w nim odpowiedzieć na pytanie: jaki jest najbardziej atrakcyjny kształt działki pod budowę domu?

  • Działka w kształcie kwadratu daje dużą dowolność podczas projektowania zarówno budynku jak i ogrodu. Znajdziesz wiele gotowych projektów możliwych do kupienia.
  • Działka prostokątna – zwróć uwagę na wymiar krótszego boku. Jeśli jest stosunkowo krótki, rozważ zabudowę piętrową.
  • Działka trójkątna lub w kształcie trapezu – pomyśl nad zagospodarowaniem obszarów o ostrych kątach jako ogród, ewentualnie zaplanuj tam wiatę śmietnikową lub stwórz miejsca postojowe dla samochodów. Rozważ zlecenie indywidualnej usługi projektowania.

Od tego jaki kształt będzie miała nasza działka, w dużej mierze zależeć będzie jaki wygląd przyjmie nasz dom. Może się zdarzyć, że nawet działka o dużej powierzchni ze względu na jej kształt, ograniczy nam możliwości jej zagospodarowania względem naszych upodobań. Ważne, żeby kształt działki był nieskomplikowany.

Jak sprawdzić, czy kształt naszej działki jest ustawny?

Jeśli stoisz przed wyborem idealnej działki, warto skorzystać z Raportów o Terenie w geoportalu Ongeo.pl . W uzyskanym Raporcie o Terenie znajdziesz wiele przydatnych parametrów. Przede wszystkim zobaczysz dokładnie jaki kształt ma Twoja działka, a dodatkowo Twój raport będzie zawierał: współczynnik kształtu, czyli sparametryzowany stosunek powierzchni terenu do jego obwodu. 

Jak interpretować współczynnik kształtu?

Współczynnik kształtu może mieć wartość od 0 do 10. Im wyższa wartość, tym działka ma bardziej proporcjonalny kształt, dzięki czemu jest atrakcyjniejsza i łatwiejsza pod kątem zagospodarowania.

Dodatkowo w Raporcie odnajdziesz takie informacje jak geometria terenu, analiza spadków terenu, analiza pokrycia terenu, osuwiska i wiele innych.

Dzięki zdobytej wiedzy na temat danej nieruchomości, podejmiesz świadomą decyzję, poznasz ewentualne cechy niekorzystne, a tym samym unikniesz rozczarowania w przyszłości.

Najbardziej optymalny kształt działki

Najlepiej, by działka przypominała kwadrat lub  szeroki prostokąt. Taki kształt jest najbardziej „ustawny”.

Najbardziej optymalnym kształtem pod budowę domu jest układ kwadratu – w takim przypadku praktycznie każda powierzchnia działki umożliwi nam stosunkowo proste i przejrzyste zagospodarowanie. Jednocześnie będziesz miał pełną dowolność zagospodarowania. Możemy bowiem rozplanować budynek w centralnym miejscu działki, zachowując równe odległości od jej granic czy ogrodzenia. Innym rozwiązaniem jest osadzenie domu bliżej podjazdu czy drogi, zyskując dzięki temu większy ogród znajdujący się za zabudową.

Działka prostokątna

W przypadku działek o prostokątnym kształcie, również mamy wiele możliwości zaaranżowania zabudowy i ogrodu, jednak należy zwrócić uwagę nie tyle na powierzchnię działki, która może się wydawać odpowiednia, a na jej wymiary. Zbyt długa i wąska działka może przysporzyć problemy podczas próby jej zagospodarowania. Należy więc wziąć pod uwagę, przede wszystkim wymiar jej krótszego boku.

Sytuując dom, należy pamiętać o minimalnych odległościach względem granicy działki. Gdy działka jest zbyt wąska, będziemy zmuszeni do zaprojektowania węższego domu, a jeśli jego powierzchnia wyda nam się zbyt mała, może warto rozważyć zabudowę piętrową lub uwzględnić poddasze? Dzięki temu zwiększymy przestrzeń użytkową naszej nieruchomości, zachowując tym samym odpowiednie odległości i przestrzeń na podwórko.

Posiadając wąską działkę, której dłuższy bok usytuowany jest równolegle do drogi, należy uwzględnić ten fakt podczas planowania układu pomieszczeń. Warto przemyśleć czy chcemy, aby na stronę drogi wychodziły okna salonu, sypialni czy umiejscowić tam pomieszczenia gospodarcze lub garaż.

W przypadku posiadania działki, której krótszy bok znajduje się przy drodze, tzw. “działka głęboka”, warto przemyśleć zaprojektowanie domu o wydłużonej konstrukcji, przy którym wejście oraz podjazd umiejscowione są od frontu. Być może uda się także wygospodarować przestrzeń na tyłach domu, zyskując dzięki temu kameralny ogród.

Działka o nieregularnych kształtach

Granice działek z ostrymi kątami, na przykład o kształcie trapezu czy trójkąta, mocno ograniczają nam możliwości zaprojektowania budynku i zagospodarowania działki. Plusem jest to, że często towarzyszą im korzystniejsze ceny, co jest kluczowym aspektem dla wielu inwestorów. W przypadku ostrych kątów granic działki, należałoby rozważyć zagospodarowanie tych terenów na strefy rekreacyjne, zapanować na nich nasadzenia roślinne lub utwardzić je, by służyły do parkowania pojazdów. Z kolei zabudowę zaprojektować w części środkowej działki, oddalonej od ostrych kątów.

Co jeśli nie znajdę działki o idealnym kształcie?

W dzisiejszych czasach, wraz z postępem urbanizacji oraz  ograniczonym zasobem jaka jest ziemia, mamy coraz mniejszy wybór działek. Aktualnie budynki są sytuowane na wszelkiego rodzaju terenach, zarówno tych nieregularnych, wąskich czy spadzistych. Nie należy więc się zniechęcać, gdy nasza posesja nie ma idealnie prostych kątów, lub ma nieregularny kształt. Jedyną niedogodnością w takiej sytuacji może być fakt, że w przypadku zakupu projektu domu, może się okazać, iż będziemy musieli skorzystać z indywidualnego projektu, w którym zostaną uwzględnione wszystkie elementy specyficzne dla naszej działki. Co w konsekwencji może się wiązać z kosztowniejszym rozwiązaniem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

https://blog.ongeo.pl/jak-wybrac-dzialke-pod-budowe-domu/

https://blog.ongeo.pl/budowa-domu-na-dzialce-rolnej/

https://blog.ongeo.pl/jak-odrolnic-dzialke/

https://blog.ongeo.pl/osuwisko/


Related Posts

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną3.8 (75.38%) 26 votes Inwestycje budowlane, zarówno deweloperskie jak i prywatne, wiążą się przede wszystkim z zakupem działki. Jednakże grunty przeznaczone pod zabudowę mają wyraźnie wyższą cenę niż tereny rolne. Jednym ze sposobów tańszego pozyskania terenu pod budowę […]

Rejestr pozwoleń na budowę – jak sprawdzić wydane pozwolenia na budowę?

Rejestr pozwoleń na budowę – jak sprawdzić wydane pozwolenia na budowę?

Rejestr pozwoleń na budowę – jak sprawdzić wydane pozwolenia na budowę?5 (100%) 5 votes Pozwolenia na budowę w Geoportalu OnGeo.pl  Interesuje Cię jakie są planowane inwestycje w wybranym obszarze, np. w miejscu gdzie planujesz budowę domu lub chciałbyś świadczyć usługi swojej firmy? Być może potrzebujesz  […]Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *