Reforma planowania przestrzennego stała się jednym z kluczowych tematów dla jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Nowelizacja ustawy o planowaniu, która weszła w życie we wrześniu 2023 r., wprowadziła szereg zmian mających na celu usprawnienie planowania, zwłaszcza na poziomie lokalnym. Reforma ta jest odpowiedzią na długo postulowane zmiany w planowaniu przestrzennym i cieszy się dużym zainteresowaniem.
Reforma Planowania Przestrzennego - konferencja MRiT
- Przepisy dotyczące tworzenia polityki przestrzennej w gminach, plan ogólny gminy, partycypacja społeczna, zmiany w zakresie sporządzania planu miejscowego i wiele innych zagadnień były przedmiotem prelekcji ekspertów Departamentu Planowania Przestrzennego MRiT.
- Reforma wprowadza kilka kluczowych zmian, w tym wprowadzenie planu ogólnego gminy w randze aktu prawa miejscowego, który będzie uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy.
- Rejestr Urbanistyczny dostępny online stanie się wiarygodnym źródłem informacji o przestrzeni i procedurach administracyjnych związanych z planowaniem przestrzennym.
Konferencja MRiT: kluczowy moment dla pracowników samorządów
Podczas dwudniowej, bezpłatnej konferencji zorganizowanej przez Departament Planowania Przestrzennego MRiT, blisko 250 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego miało okazję zapoznać się z kluczowymi aspektami reformy. Pracownicy samorządów, którzy na co dzień zajmują się planami przestrzennymi, mieli możliwość wysłuchania ekspertów Ministerstwa Rozwoju i Technologii, którzy w przystępny sposób wyjaśniali, jak nowe przepisy należy stosować w praktyce. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć osobiście, dostępny jest zapis wideo konferencji.
Nowelizacja Ustawy o Planowaniu: cel i praktyczne zastosowanie
Reforma planowania przestrzennego ma na celu usprawnienie całego procesu, zwłaszcza na poziomie lokalnym. Wiceminister Piotr Uściński podkreślił, że nowe przepisy stanowią odpowiedź na postulaty samorządów, inwestorów, urbanistów i obywateli. Zmiany wprowadzone w ustawie o planowaniu przestrzennym dotyczą wielu kluczowych obszarów, a uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami.
Jak sprawdzić działkę?
Skorzystaj z Raportu o terenie OnGeo.pl! Raport o Terenie to efekt pracy specjalistów z branży geodezji, geologii, architektury i budownictwa. To usługa dostępna dla każdego online, umożliwiająca wykonanie automatycznej diagnozy działki. Jest kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy, ograniczenia, uciążliwości i ograniczenia kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut. Czy może być prościej?
Tematyka szkolenia na konferencji
Konferencja została podzielona na wiele bloków tematycznych, obejmujących różne aspekty reformy
- przepisy dotyczące tworzenia polityki przestrzennej w gminach,
- plan ogólny gminy,
- partycypacja społeczna,
- zmiany w zakresie sporządzania planu miejscowego,
- nowe tryby sporządzania i uchwalania planu miejscowego,
- zmiany w przepisach dotyczących decyzji o warunkach zabudowy,
- bilansowanie terenów mieszkaniowych,
- cyfryzacja planowania przestrzennego,
- formułowanie ustaleń planu ogólnego.
Poniżej zamieszczamy wideo z dwóch dni konferencji, dot. reformy planowania przestrzennego
Zachęcamy również do obejrzenia odcinka podcastu “Wspólna przestrzeń” na kanale OnGeo YouTube, gdzie omawiamy najważniejsze elementy reformy z doświadczonym urbanistą:
Główne zasady reformy planowania przestrzennego - Plan Ogólny
Reforma wprowadza kilka kluczowych zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie planu ogólnego gminy w randze aktu prawa miejscowego, który będzie uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy. Gminy mają czas do 1 stycznia 2026 r. na jego uchwalenie. Plan ogólny gminy zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Przeczytaj także:
Zintegrowany Plan Inwestycyjny: rozwiązanie na wnioski inwestorów
Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny, sporządzany na wniosek inwestora. Ten nowy narzędzie pozwoli na ustalenie przeznaczenia terenu zarówno dla inwestycji mieszkaniowych, jak i innych rodzajów inwestycji. W trakcie negocjacji z gminą inwestor będzie mógł zobowiązać się do dodatkowych działań, takich jak budowa szkoły, czy rozbudowa infrastruktury technicznej, co zostanie potwierdzone podpisaniem umowy urbanistycznej.
Rejestr Urbanistyczny Online: nowe źródło informacji
W ramach reformy, przewidziano uruchomienie nieodpłatnego Rejestru Urbanistycznego dostępnego online. Ten rejestr będzie wiarygodnym źródłem informacji o przestrzeni i wszystkich procedurach administracyjnych związanych z planowaniem przestrzennym. Dostępność tego narzędzia będzie kluczowa dla wszystkich zainteresowanych tematyką planowania przestrzennego.
Reforma planowania przestrzennego to obszerny temat, który ma ogromne znaczenie dla rozwoju lokalnych społeczności i inwestycji. Nowe przepisy i narzędzia planistyczne wprowadzają wiele zmian, które mają usprawnić proces planowania i zagospodarowania przestrzeni. Konferencje takie, jak ta zorganizowana przez MRiT, stanowią ważne źródło wiedzy i informacji dla pracowników samorządów oraz inwestorów, którzy działają na rynku nieruchomości
Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!