Rynek nieruchomości

Jak zwiększyć wartość nieruchomości gruntowej? Wywiad z ekspertem

Róża Mituś
2023-08-23
~5 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
Jak zwiększyć wartość nieruchomości gruntowej

Jakie nieruchomości mogą najbardziej zyskać na wartości? Jak zwiększyć wartość działki? Czy zarabianie na nieruchomościach wymaga dużych nakładów finansowych lub czasowych? Naszym gościem jest pan Szymon Grochowski - prelegent konferencji branżowych, który zajmuje się nabywaniem nieruchomości dla największych firm w Polsce i prywatnych inwestorów.

  • Nieruchomości, które mogą zyskać najwięcej na wartości, to te z potencjałem inwestycyjnym, czyli np. przy drogach szybkiego ruchu czy węzłach komunikacyjnych. 
  • Ogromne znaczenie ma plan zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji, w której działka nie posiada Miejscowych Planów Zabudowy Przestrzennej, warto zadbać o uzyskanie odpowiednich Warunków Zabudowy, które pokażą przyszłemu nabywcy, co można na danej działce zrealizować.
  • Wzrost wartości nieruchomości można osiągnąć poprzez odpowiednie działania, które nie wymagają dużej inwestycji. Ważne jest zrobienie dobrych zdjęć, przygotowanie kompletnego ogłoszenia i działki do sprzedaży.
  • Zapraszamy do wysłuchania wywiadu na platformie YouTube lub Spotify.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na naszym kanale na platformie YouTube oraz na Spotify

Róża Mituś: Naszym gościem jest pan Szymon Grochowski - prelegent konferencji branżowych, który zajmuje się nabywaniem nieruchomości dla największych firm w Polsce i prywatnych inwestorów, możecie go znać z profilu na Instagramie "ekspert od gruntów". Dzień dobry Panie Szymonie.

Szymon Grochowski: Dzień dobry, witam wszystkich słuchaczy.

RM: Panie Szymonie, zacznijmy od pytania – jakie nieruchomości mogą najbardziej zyskać na wartości?

SzG: Nieruchomości, które mogą zyskać najwięcej na wartości, to te z potencjałem inwestycyjnym. Jednak musimy zastanowić się, jakie to dokładnie są. Nieruchomości dobrze zlokalizowane, np. przy drogach szybkiego ruchu czy węzłach komunikacyjnych, będą miały potencjał. To również muszą być nieruchomości, które posiadają odpowiednie plany zagospodarowania przestrzennego – to jest kluczowe. Warto też, aby były to nieruchomości z uregulowanym stanem prawnym, czyli takie, które nie mają problemów technicznych związanych z własnością.

RM: A które nieruchomości nie będą miały potencjału?

SzG: Należy unikać nieruchomości z słabym lub brakiem dostępu do komunikacji, a także tych, które są obciążone różnymi wpisami, takimi jak wpis o dożywociu. Nieruchomości o niewłaściwym planie zagospodarowania przestrzennego, na przykład przeznaczone pod tereny zielone, mogą również nie mieć potencjału. Osoby początkujące w inwestowaniu w gruntowy powinny unikać takich nieruchomości, ponieważ zmiana planu miejscowego lub regulacja stanu prawnego może zająć wiele lat i stwarzać problemy.

RM: Jak zwiększyć wartość działki?

SzG: Istnieje wiele sposobów, jednak wszystko zależy od rodzaju nieruchomości i naszych celów. W sytuacji, w której działka nie posiada Miejscowych Planów Zabudowy Przestrzennej, warto zadbać o uzyskanie odpowiednich Warunków Zabudowy, które pokażą przyszłemu nabywcy, co można na danej działce zrealizować. Warto zadbać także o infrastrukturę techniczną, uzyskać warunki podłączenia mediów, takich jak prąd, woda, gaz czy kanalizacja, dzięki którym inwestor będzie mógł oszacować koszty podłączenia tych mediów. Poprawa dojazdu lub skrócenie drogi dojazdowej np. poprzez ustanowienie służebności może również zwiększyć wartość działki. Jeśli mamy dużą działkę, warto rozważyć jej podział na mniejsze, co może zwiększyć cenę jednostkową przy sprzedaży. Ważne jest również uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, np. poprzez usunięcie zbędnych wpisów z księgi wieczystej.

RM: Czy zarabianie na nieruchomościach wymaga dużych nakładów finansowych lub czasowych?

SzG: Zarabianie na nieruchomościach może być realizowane na różne sposoby, jednak istotne jest dostosowanie strategii do rodzaju inwestycji. Wykonywanie działań przed sprzedażą, które nie wymagają dużej inwestycji finansowej, jest możliwe. Warto uzyskać warunki zabudowy wcześniej, a także podpisać umowy dotyczące np. dostępu do dróg. Oczywiście, istnieje wiele problemów formalnych, które mogą wymagać większego zaangażowania czasowego, ale mogą być wartościowe dla przyszłych zysków.

RM: A jakich problemów warto unikać?

SzG: Osoby początkujące powinny unikać nieruchomości z problemami prawnymi, takimi jak niejasności w księdze wieczystej czy wpisy o dożywociu. Trudne pod kątem planistycznym działki, które wymagają zmian planu miejscowego, również mogą sprawić trudności. Należy uważać na działki bez miejscowych planów, które są trudne w zabudowie. To są główne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę na początku.

RM: Czy jest możliwe oszacowanie czasu, kosztów i potencjalnych zysków?

SzG: Oczywiście, jest to możliwe, jednak zależy to od rodzaju inwestycji i systemu realizacji. Duże inwestycje mogą trwać kilka lat, zarówno proces inwestycyjny, jak i przygotowanie terenu. Czas uzyskania pozwolenia na budowę również wpływa na czas inwestycji. Są różnice, ale można oszacować te elementy na podstawie konkretnej inwestycji.

RM: Jeśli chcemy sprzedać nieruchomość z zyskiem, jak możemy zwiększyć jej wartość bez dużych nakładów finansowych?

SzG: Wzrost wartości nieruchomości można osiągnąć poprzez odpowiednie działania, które nie wymagają dużej inwestycji. Ważne jest zrobienie dobrych zdjęć, przygotowanie kompletnego ogłoszenia i działki do sprzedaży. Odpowiednie przygotowanie wizualne, jak skoszenie trawy czy ogólny porządek, również pomaga. Rozwiązanie problemów formalnych lub planistycznych przed sprzedażą także podnosi wartość. To podstawowe kroki, które warto podjąć.

RM: Czy zarabianie na nieruchomościach może być sposobem na życie? Proszę opowiedzieć trochę więcej o flipingu.

SzG: Tak, zarabianie na nieruchomościach może być świetnym sposobem na życie. Fliping, czyli zakup i sprzedaż nieruchomości, jest popularny wśród mieszkań, ale również działa w inwestycjach gruntowych. To polega na znalezieniu działki po niższej cenie, ewentualnie z problemami, naprawienie tych problemów i odsprzedanie za wyższą cenę. To segment rynku wciąż mniej popularny niż mieszkania, ale opłacalny. Wymaga jednak specjalistycznej wiedzy i uwagi na długi okres sprzedaży.

RM: Gdzie najlepiej szukać nieruchomości, które później zamierzamy odsprzedać z zyskiem?

SzG: Najlepszym podejściem jest praca organiczna, czyli poszukiwanie w terenie i nawiązywanie kontaktów. Rozmowy z mieszkańcami, sąsiadami i ludźmi w danej okolicy mogą dostarczyć cennych informacji. Dobrze jest mieć również sprecyzowany cel i wiedzieć, czego szukamy. To pozwala lepiej znaleźć atrakcyjne oferty.

RM: Na zakończenie, jakie rady mógłby pan dać osobom, które chcą sprzedać działkę?

SzG: Warto skorzystać z pomocy dobrego pośrednika, który pomoże w procesie sprzedaży. Dla osób, które chcą działać samodzielnie, ważne jest przygotowanie dobrych zdjęć, staranne ogłoszenie oraz właściwa promocja. Cierpliwość jest kluczowa – wartościowa działka może nie sprzedać się od razu, ale długa ekspozycja na rynku przyniesie oferty zakupu.

RM: Dziękuję bardzo za tę rozmowę. To był Szymon Grochowski, prelegent konferencji branżowej, ekspert w dziedzinie nieruchomości gruntowych. Zachęcamy do odwiedzenia jego profilu na Instagramie. Jeszcze raz dziękuję, panie Szymonie.

SzG: Dziękuję również. Mam nadzieję, że przekazane informacje okażą się przydatne i wartościowe.

RM: To kończy naszą rozmowę. Pamiętajcie, że przed sprzedażą warto sprawdzić potencjał działki na stronie Geoportal, która dostarczy raport o terenie i jego możliwościach.

Avatar: Róża Mituś
Róża Mituś

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl