Porady OnGeo

Jak nie dać się nabrać na "atrakcyjną" ofertę działki?

Monika Byś
2023-12-01
~5 min
Post zaktualizowany: 2024-05-07
Głosów: 11, średnia ocen: 5
jak nie dać się nabrać na atrakcyjną ofertę działki

Rozglądasz się za działką pod budowę domu? A może znalazłeś/aś interesujące ogłoszenie nieruchomości i zamierzasz umówić się na oględziny z pośrednikiem lub właścicielem? Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź czy za pozornie unikatową ofertą nie kryje się poważne ryzyko. Dowiedz się, jak nie dać się nabrać na "atrakcyjną" ofertę działki. 

 • Sekret udanej transakcji sprowadza się do poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego. Dlatego tak ważna jest ostrożność na każdym etapie podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości. 
 • W poszukiwaniu wymarzonej nieruchomości, kluczową umiejętnością staje się rozróżnienie pomiędzy atrakcyjnym opisem a rzeczywistą wartością działki
 • Profesjonalna, rzetelna i szczegółowa diagnoza działki jest dostępna dla wszystkich, a znajdziesz ją w OnGeo.pl

Rynek nieruchomości kwitnie, a potencjalni nabywcy przeglądają dziesiątki ogłoszeń w poszukiwaniu wymarzonej działki. W morzu atrakcyjnych propozycji nie brakuje ofert, które kuszą wyjątkowym opisem i malowniczym przedstawieniem przyszłego miejsca zamieszkania. Często jednak za kolorowymi frazami i obietnicami ukrywa się coś więcej – brak konkretów lub gorzej - poważna wada nieruchomości albo zagrożenie, które uniemożliwi zabudowę.

Przyjrzymy się z bliska przypadkom, w których ogłoszeniodawcy przyciągają potencjalnych nabywców wyrafinowanym piórem, prezentując idealne miejsce do budowy domu. Kwiecisty opis i obietnice rajskiego zakątka stanowią jednak tylko jedną stronę medalu. Jeśli działania ogłoszeniodawcy skupiają się wyłącznie na zabawnym doborze słów, to w porządku. Być może taką ma metodę na przyciągnięcie klienta. Problem pojawi się, jeśli opisem próbuje odwrócić uwagę kupca od jawnych braków, np. braku numeru ewidencyjnego lub istotnych wad, uciążliwości i zagrożeń działki. 

Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości dokładnie sprawdź ogłoszenie.
Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości dokładnie sprawdź ogłoszenie. 

Dlaczego, aby uchronić Cię przed nieuczciwym sprzedawcą, przygotowaliśmy poradnik: Jak nie dać się nabrać na “atrakcyjną ofertę działki”. 

Jak nie dać się nabrać na "atrakcyjną" ofertę działki?

W poszukiwaniu wymarzonej nieruchomości, kluczową umiejętnością staje się rozróżnienie pomiędzy atrakcyjnym opisem a rzeczywistą wartością działki. Dowiedz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę i co powinno zapalić “czerwoną lampkę”. 

Co sprawdzić przed zakupem działki.
Lista najważniejszych kwestii od ekspertów OnGeo.pl

Zakup działki to decyzja na lata. Nie podejmuj jej pochopnie! Skorzystaj z listy najważniejszych kwestii do sprawdzenia przed zakupem działki, przygotowanej przez doświadczonych ekspertów OnGeo.pl - lidera rynku z największą bazą danych o nieruchomościach.

POBIERZ CHECK-LISTĘ PRZED ZAKUPEM DZIAŁKI

Sprawdzaj, czy ogłoszenie zawiera wyczerpujący opis nieruchomości

Długi opis to niekoniecznie dobry opis. To nie liczba znaków, a jakość informacji przesądza o jego wartości. Poniższa lista zawiera najważniejsze informacje o działce, które powinny znaleźć się w dobrym ogłoszeniu sprzedaży:

 • Dane z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, m.in. przeznaczenie terenu;
 • Powierzchnia gruntowa, powierzchnia użytkowa (w przypadku nieruchomości lokalowych i budynkowych);
 • Wymiary nieruchomości (w przypadku nieruchomości gruntowych również kształt działki);
 • Dostęp do drogi publicznej oraz informacje o parkingu;
 • Uzbrojenie terenu i dostępne media (w przypadku mieszkań informacja o źródle ogrzewania i dostępie do sieci gazowej);
 • Informacje o miejscach potencjalne uciążliwych, np. farmy fotowoltaiczne, tory kolejowe;
 • Odległość od obiektów użyteczności publicznej - sklepów, szkół, placówek medycznych, przystanków transportu publicznego i innych;
 • Informacje o terenach rekreacyjnych w okolicy, terenach zielonych, lasach i innych formach aktywnego wypoczynku;
 • Wyposażenie (w przypadku nieruchomości lokalowych i budynkowych).

Pamiętaj, że dobie technologii i łatwego dostępu do danych przestrzennych, możesz sprawdzić nieruchomość pod kątem cech fizycznych, ograniczeń formalno-prawnych, zagrożeń i uciążliwości. Ukrywanie informacji o działce jest zatem bezsensowne. 

Istnieją narzędzia, dzięki którym sprawdzisz te i wiele innych informacji nie wychodząc z domu w zaledwie 5 minut. Diagnozą Twojej działki zajmie się OnGeo.pl. 

Zdiagnozuj działkę w OnGeo.pl

Zespół specjalistów złożony z przedstawicieli wielu branż - geodezji, geologii, architektury, budownictwa, planowania przestrzennego, leśnictwa i informatyki - przestawia zaawansowany system informatyczny OnGeo.pl, dzięki któremu samodzielnie, w zaledwie 5 minut, przy minimalnym nakładzie pracy, pobierzesz unikatowy Raport o terenie wygenerowany specjalnie dla Twojej działki.

OnGeo.pl nie musisz wybierać między dostępnymi pakietami, bo sam wybierasz za co płacisz. Do wyboru masz ponad 30 dostępnych tematów. Zastanawiasz się, ile to kosztuje? Za pełny Raport zapłacisz tyle, ile za średniej wielkości zakupy w supermarkecie.

Omijaj ogłoszenia bez podanej lokalizacji

Brak numeru działki uniemożliwia weryfikację danych przed podjęciem decyzji o zakupie. A to już na wstępie daje przewagę ogłoszeniodawcy. Niepodawanie numeru działki jest nieprofesjonalne. Jeśli pośrednik lub właściciel nie ma nic do ukrycia, to dlaczego nie podaje tej kluczowej informacji? Powód może być zaskakujący - nie chce, żebyś zdiagnozował/a nieruchomość... Jak uchronić się przed tym nieuczciwym postępowaniem? Omijaj szerokim łukiem ogłoszenia bez lokalizacji!

Nie znasz lokalizacji? Skorzystaj z narzędzia "Filtrowanie działek"

Geoportalu Na Mapie znajdziesz narzędzie "Filtrowanie działek", dzięki któremu wyszukasz działkę po czterech zmiennych - po kształcie, powierzchni działki, rodzaju działki i po położeniu (po danej o gminie). 

Dodatkowo, jeśli ogłoszeniodawca dodał informacje o przybliżonej lokalizacji, np. miejscowość, dzielnica, przysiółek lub ulica, możesz zawęzić obszar poszukiwania do aktualnego widoku mapy. Dowiedz się, jak to działa:

Jeśli kupujesz dom na działce, sprawdzaj, do jakiego stanu wykończenia odnosi się cena nieruchomości

Jeśli kupujesz dom z rynku pierwotnego wraz z działką, sprawdzaj dokładnie opis pod zdjęciem. Zanim zadzwonisz do ogłoszeniodawcy, sprawdzaj zawsze czy opis stanu wykończenia nieruchomości zgadza się ze zdjęciami dołączonymi do ogłoszenia

Zdarza się, że ogłoszeniodawca umieszcza zdjęcia inwestycji, które już zrealizował, a na końcu opisu dodaje, że w cenie wskazanej w ogłoszeniu otrzymasz dom w stanie surowym otwartym, a nie, jak sugerują zdjęcia, w deweloperskim. Możesz również trafić na ogłoszenie, gdzie w ogóle nie ma takie wzmianki i dopiero po kontakcie wychodzi nieuczciwość sprzedającego. 

Naciskanie na szybką reakcję

Jeśli sprzedający naciska na szybką decyzję bez możliwości dokładnego zbadania nieruchomości, być może próbuje ukryć pewne informacje. To samo dotyczy sytuacji, gdzie ogłoszeniodawca zwleka z dostarczeniem dokumentacji dotyczącej działki lub nie chce podać numeru księgi wieczystej. Istnieje ryzyko, że działka ma nieuregulowaną sytuację prawną albo jest obciążona np. służebnościami

Posłuchaj sąsiadów

Sąsiad również może być Twoim źródłem informacji o nieruchomości. Dostarczy Ci informacji o okolicy, hałasie i innych uciążliwościach, o których właściciel nie będzie chciał mówić. Ponadto może okazać się, że teren działki jest okresowo podtapiany, a działka powinna zostać odwodniona, aby swobodnie z niej korzystać. Oczywiście wybierając się na miłą rozmowę warto zabrać ze sobą coś słodkiego :). 

Podsumowanie: Jak nie dać się nabrać na "atrakcyjną" ofertę działki?

Podczas poszukiwania nieruchomości należy uważać na oferty, które kuszą opisami, ale skrywają poważne wady. Ważne jest sprawdzanie, czy ogłoszenia zawierają pełne informacje, zwłaszcza: dokładną lokalizację, dane dotyczące planów zagospodarowania, dostępu do mediów, a także ewentualnych uciążliwości i zagrożeń w okolicy. 

Unikanie ogłoszeń bez podanej lokalizacji oraz korzystanie z narzędzi weryfikacyjnych, takich jak OnGeo.pl czy Geoportal Na Mapie, może ułatwić dokładną analizę nieruchomości. Pamiętaj, że świadome podejście do procesu zakupu pozwala uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.